SoFi Technologies – banka nebo ne, cena stále klesá
Tak se zdá, že o mé nejhorší investici letošního roku, minimálně prvního půlroku, je rozhodnuto. Byla, je a bude to má první a taky poslední investice, kdy jsou poslechl zkušenějšího investora (zde) a neudělal si domácí úkoly … jen slepě následoval.
A protože loni všechno rostlo, jak houby po dešti, obvzláště nové technologiské společnosti, tak mi to nedalo a chtěl jsem se na této vlně taky svést. Tedy hodil jsem za hlavu všechny zkušenosti a pravidla, která jsem roky budouval … a chamtivost převážila … a já přibral do portfolia ne-dividendové akcie společnosti SoFi Technologies (SOFI) … naštěstí jen malou pozici.
Přehled
Společnost poskytuje svým zákazníkům finanční služby. Společnost byla založena v roce 2011 a sídlí v San Franciscu.
Působí ve třech segmentech:
- Lending (půjčky)
- Financial Services (finanční služby)
- Technology Platform (technologická platforma)
První dva firemní segmenty poskytuje zákazníkům spořící účty, investiční účty, studentské úvěry, osobní půjčky, úvěry na bydlení, apod..
Poslední segment je především technologická platforma Galileo, která nabízí služby finančním i nefinančním institucím. A patří sem i platforma Apex, která nabízí služby úschovy a zúčtování investic. A zaposlední do tohoto segmentu patří ještě cloudová bankovní platforma Technisys.
Společnost v roce 2021 dokončila SPAC s firmou Social Capital Hedosophia Holdings V a následně se začaly obchodovat na burze pod tickerem SOFI. V letošním roce společnost dokončila akvizici Technisys a dceřinku banky Golden Pacific Bank firmu Golden Pacific Bancorp (OTCPK: GPBI), čímž se defacto stala bankou.
Od začátku roku ocenění akcií firmy postupně klesá – společně se všemi technologickými akciemi světa. Ale je zde jeden postatný rozdíl, společnost už je více bankou, než technologickou společností.
Poslední výsledky
Výsledky za Q1 2022 byly velmi slušné. Čisté příjmy meziročně vzrostly o +49 % – z 216 milionů dolarů v Q4 2021 na 322 milionů dolarů v Q1 2022. Tržby vzrostly o 13 % a EBITDA 110 % na 8,7 miliard dolarů.
Na druhé straně však mezičtvrtletně klesl růst počtu nových uživatelů o 17 % na 70 %. Také mezičtvrtletně klesl objem studentských půjček o asi -34 % na 984 milionů dolarů (z cca 1,5 miliardy dolarů v Q4 2021).
A za poslední, výsledky nedosáhly očekávání analytiků a to jak ve výsledcích za Q1 2022, tak ani v odhadu vedení pro Q2 2022. Kdy střed odhadu tržeb vedení je 335 milionů dolarů, ale analytici předpovídají 345 milionů dolarů.
Růst
Tzv. fintechové společnosti mají jedno společné a tím je prudký růst a ztrátové podnikání, protože všechny prostředky, které firma vydělá jsou ihned investovány. A k tomu ještě firma investuje i vše ostatní co obdrží od investorů. Z tohoto vzoru se však již firma SoFi vymiká – za poslední rok již vykazuje zisk. Firma vygenerovala 35 milionů dolarů v upravené EBITDA a 1,116 miliardy dolarů čistých příjmů. Což znamená 3 % marži.
Vedení pro letošní rok očekává, že vygeneruje 5 až 15 milionů dolarů upravené EBITDA a 1,505 až 1,51 miliard dolarů čisté příjmy. S marží v rozmezí 2 až 4 %.
Akvizice Golden Pacific Bancorp by měla firmě v dlouhodobém výhledu pomoci snížit úrokové náklady a tím zvýšit jak ziskovost, tak i marže.Fintechové společnosti poskytující půjčky a úvěry je ihned po uzavření přeprodají bankovním institucím. Což nyní již SoFi dělat nemusí, čímž pro sebe získá výnosy ze splácených úroků = úrokové příjmy a marže firmy porostou.
Navíc jako „fintech-banka“ se podstatně odlišuje od konkurence a bude tak moci nabírat nové klienty podstatně rychleji.
Rizika
Cena firemních akcií vystřelila jako raketa k měsíci, aby následně spadla jako kladivo ke dnu. To naprosto odpovídalo cenám v posledních dvou letech ve fintech segmentu trhu a velmi to připomínalo dot.com bublinu v roce 2000. Stejně jako tehdá, tak i nyní byli investoři ochotni investovat obrovské částky do nových firem, která vykazovaly růst, ale žádné zisky. Jen slovo „internet“ bylo nahrazeno za „fintech“.
To se, ale v roce 2022 zlomilo a investoři již kromě růstu požadují i ziskovost. A dokud firma nebude schopna dlouhodobě vykazovat pozitivní výsledky, tak se cena bude držet dole.
Největším rizikem je zde růst nové konkurence, protože založit si dnes fintech firmu je velmi snadné. Na druhé straně být následně úspěšný je již věc naprosto jiná, ale mnoho malé konkurence je/může být problém.
A také je zde riziko možného prodloužení odložení plateb za studentské půjčky. Z důvodu odkladu těchto plateb (z 1. května na 1. září) vedení firmy snížilo odhad EBITDA pro letošní rok o 80 milionů dolarů (o 44 % ze 180 milionů dolarů). Takže pokud by došlo k dalšímu odkladu, tak by to mělo velký vliv na ziskovost. Na druhé straně, vedení ve výsledcích za Q1 2022 uvádí (strana 4), že neočekává ukončení memoranda (znovu zavedení plateb) v letošním roce. Takže pokud bude memorandum ukončeno a studenské půjčky začnou být opět spláceny, tak to bude mít pozitivní dopad na výsledky.
Ocenění
Na základě příjmů za fiskální rok 2023 mají dnesk akcie P/E poměr ve výší 3,2 a P/S poměr ve výši 2,8 (při vstupu na burzu měla P/S poměr ve výši 17,4).
Ukončení moratoria na studentské půjčky v USA (od září obnovení plateb studentských půjček), pozitiva z bankovní licence, že akcie jsou dnes slušně oceněny. Pokud však bude opět memorandum prodlouženo, tak firma zůstane ztrátová i za celý rok 2022 – i přes ziskové Q1. To by mohlo vést k dalšímu poklesu ceny.
Závěr
Závěr je takový smížený. Výsledky za Q1 2022 byly vcelku dobré, ale výhled na zbytek roku je těžké odhadovat, protože ve hře je příliš mnoho faktorů. Bankovní licence bude mít pozitivní vliv, vklady rostou o 100 milionů dolarů týdně!
Na druhé straně je zde velká nejistota ohledně znovu obnovení plateb za studentské půjčky.
Firmě se daří získávat nové zákazníky a pokud příjde předpovídaná recese, tak by na firmu neměla mít takový dopad, protože nefunguje v sektorech, které jsou obvykle zasaženy.
Osobně si myslím, že firma může svým zákazníkům i investorům nabídnout mnohem více než si Pan Trh dnes myslí. To však neznamená, že jsem dnes ochoten svou pozici ředit a vyčkávám na výsledky za Q2 2022 = za mě tedy Držet (Hold) a neprodávat.
Jedno z pravidel Benjamina Grahama – 10 let bez jediného roku v mínusu. Tato firma měla všechny roky existence v mínusu.
Já bych teda loni 15 miliard Dolarů za firmu generující 35 milionů Dolarů EBITDA nezaplatil.
Když růstovky bez dividend, pak by to měly být GARP akcie. Firmy generující reálné zisky a prodávající se za slušné valuace. Např. Facebook nyní za PE 12.