Spojení/oddělení AT&T a Discovery – co dál?
Telekomunikační gigant AT&T Inc. (T) byl dlouhou dobu spolehlivým dividendovým plátcem, navíc nabízejícím vysoký dividendový výnos výrazně nad průměrem trhu. Navíc firma byla díky více jak 30 letům pravidelného navyšování dividend Dividendovým aristokratem, tedy až do nedávného oznámení odštěpení a snížení dividendy.
Oddělením se firma AT&T snaží zbavit mnoha aktiv, která získala v posledních letech – jako je DIRECTV a WarnerMedia. To povede ke snížení dividendy společnosti z 2,08 dolarů na akcii na 1,11 dolarů na akcii ročně.
Přehled
Společnost AT&T je telekomunikační gigant, který poskytuje širokou škálu služeb – mobilních, bezdrátových, širokopásmových a televizních.
Dříve provozovala tři obchodní jednotky:
- AT&T Communications – poskytující mobilní širokopásmové připojení a video více než 100 milionům spotřebitelů v USA a téměř 3 milionům firem
- WarnerMedia – Turner, HBO, Warner Bros. a Xandr
- AT&T Latinská Amerika – zahrnuje 11 zemí Jižní Ameriky
Společnost 17. května 2021 oznámila dohodu o spojení části WarnerMedia se společností Discovery, Inc. (DISCA) za účelem vytvoření nové globální zábavní společnosti. Transakce byla oficiálně uzavřena 8. dubna 2022. Nová společnost se jmenuje Warner Bros. Discovery, Inc. a obchoduje na burze Nasdaq pod novým tickerem WBD.
Podle podmínek transakce společnost AT&T obdržela 40,4 miliardy dolarů v hotovosti a WarnerMedia si ponechala část dluhů. Akcionáři AT&T obdrželi 0,241917 akcií WBD za každou jednu akcii AT&T, kterou drželi. Výsledkem je, že akcionáři AT&T obdrželi 1,7 miliardy akcií WBD, což představuje 71 % akcií WBD, přičemž akcionáři Discovery vlastní zbývajících 29 %.
Nová společnost spojí do jedné rodiny značky jako jsou HBO Max a Discovery+, Warner Bros., Discovery, CNN, HGTV, Food Network, TNT, TBS a další.
Dle prezentace společnosti vedení očekává, že nová společnost bude mít v roce 2023 tržby ve výši 52 miliard dolarů. Pro rok 2023 také očekává upravenou EBITDA ve výši nejméně 43,5 miliardy dolarů a upravený zisk na akcii ve výši 2,5 až 2,6 dolarů.
Nové zaměření firmy AT&T pouze na telekomunikační podnikání je pravděpodobně pokusem vedení o návrat k růstu. Oddělením mediálních aktivit se firma vrací ke kořenům, aniž by musela zároveň investovat do infrastruktury mobilní sítě a mediálních aktiv.
Dividenda
Firma AT&T měla po akvizici společnosti Time Warner potíže s navyšováním dividendy – společnost nezvýšila svou dividendu od prosince 2019.
Společnost 1. února 2022 oznámila, že s odštěpením též sníží dividendu z 2,08 dolarů na akcii na 1,11 dolarů na akcii ročně. Protože odprodej mediálních aktiv bude mít za následek výrazný pokles příjmů a peněžních toků.
Nová (snížená) dividenda ve výši 1,11 dolarů na akcii znamená při současné ceně dividendový výnos cca 5,7 % (při ceně 19,5 dolarů za akcii). To asi bude zklamání pro některé investory, kteří byli zvyklí dostávat dividendu vyšší než 6 %.
Je však možné, i když se to zdá spíše nepravděpodobné, že akcionáři budou někdy v budoucnu dostávat dividendu od WBD. Nepravděpodobné proto, že původní firma Discovery nevyplácela dividendu, takže velká část analytiků očekává, že ani WBD nebude platit dividendu, tedy minimálně ne zpočátku.
Svůj první obchodní den firma WBD zakončila cenou 26,85 dolarů za akcii. Společnost AT&T obdržela 40,4 miliardy dolarů a akcionáři AT&T obdrželi 0,241917 akcií WBD (celkem 1,7 miliardy akcií), což pro akcionáře AT&T představuje hodnotu asi 6,50 dolarů za akcii AT&T.
Pokud by akcionáři AT&T okamžitě prodali WBD a reinvestovali utržené peníze zpět do akcií AT&T, tak by svůj dividendový výnos zvýšili – reinvestovaných cca 6,5 dolarů zpět do AT&T by vedlo k 33% nárůstu vlastněných akcií AT&T.
Z pohledu dividendových příjmů to vypadá následovně:
- původní dividenda 2,08 dolarů ročně
- nová dividenda 1,11 dolarů ročně
- odprodej WBD a příkup AT&T by znamenal dividendu 1,48 dolarů ročně
- snížení dividendy by tak bylo jen o cca 29 %
Vedení firmy AT&T využilo oddělení části společnosti jako příležitost ke snížení výdajů na dividendách, čímž získá více prostředků na investice do budoucích růstových příležitostí … a dividenda by tak mohla opět v budoucnosti růst.
Růst
I když investoři, kteří se zaměřují na dividendový příjem, nechtějí, aby jejich akcie snížila dividendu, především pak Dividendový aristokrat, tak zde by měli být akcionáři optimističtí. Nové, štíhlejší AT&T se zaměří na hlavní telekomunikační segment, tedy ten, díky němuž se firma stala v minulosti průmyslovým gigantem.
Dále to též znamená, že firma bude mít lepší finanční pozici = menší dluhy – splacení dluhů bylo pro vedení společnosti v posledních letech prioritou, které narostly do obřích rozměrů po akvizici Warner Media. Společnost za poslední dva roky odprodala množství aktiv, takže spojení s Discovery a oddělení WBD je dalším krokem ke snížení zadlužení.
Zatímco snížení dividendy je pro akcionáře v krátkodobém horizontu negativní, tak na druhé straně to znamená podstatné snížení dluhu a zaměření společnosti na své klíčové segmenty podnikání a v dlouhodobém horizontu opět návrat k navyšování dividendy.
Opětovné zaměření se na telekomunikace by společnosti mělo pomoci lépe konkurovat konkurenci – Verizon Communications (VZ) a T-Mobile US (TMUS), kteří již výrazně investují do 5G.
Po odštěpení vedení AT&T očekává pro fiskální rok 2022 následující:
- nižší jednociferný růst tržeb
- upravenou EBITDA ve výši 41 až 42 miliard dolarů
- upravené EPS ve výši 2,42 až 2,46 dolarů
- kapitálové investice cca 24 miliard dolarů
- volný peněžní tok (FCF) cca 16 miliard dolarů
Pro fiskální rok 2023 vedení AT&T očekává následující:
- nižší jednociferný růst tržeb
- upravenou EBITDA ve výši 43,5 až 44,5 miliardy dolarů
- upravené EPS ve výši 2,5 až 2,6 dolarů
- kapitálové investice cca 24 miliard dolarů
- volný peněžní tok (FCF) cca 20 miliard dolarů
Ocenění a očekávané výnosy
Vedení AT&T mezi roky 2022 a 2023 očekává 4,5% růst zisku na akcii. Ale pro příštích 5 let analytici odhadují pouze 2% roční růst zisku na akcii. Takový odhad růstu se může ukázat jako příliš nízký, ale lépe být pozitivně překvapen, než obráceně.
Cena akcií se nyní pohybuje kolem 19,5 dolarů a očekávané EPS ve fiskálním roce 2022 je ve výši 2,44 dolarů – to znamená poměr ceny a zisku (P/E) pouhých cca 8.
To se dnes může zdát příliš nízké pro společnost jako je AT&T. Férový P/E poměr je kolem 10. To by mohlo indikovat až cca 25% nárůst oproti současné ceně. Pokud by se ocenění v příštích pěti letech posunulo k férovému ocenění, tak by to investorům přineslo roční výnosy cca 4,6 %.
Celkové výnosy se tak budou skládat z dividendového výnosu (5,7 %), očekávaného růstu (2 %) a růstu ocenění (4,6 %) – celkové výnosy by tak v příštích 5 letech mohly dosáhnout až 12,3 % ročně.
Závěr
Oddělení mediálních aktiv po fúzi s firmou Discovery znamená snížení dividendy. Na druhou stranu transakce, které firma AT&T v posledních měsících uskutečnila, udělají firmu štíhlejší a efektivnější, s lepším výhledem pro budoucí růst a zdravější rozvahou.
Zda akcie nadále držet je otázkou, kterou si musí každý investor zodpovědět sám, protože závisí na cílech každého investora a nelze v tomto radit. Pro investory, kteří se zaměřují výhradně na dividendový příjem, by snížená dividenda mohla být důvodem k prodeji – i když akcie stále nesou cca 5,7% dividendový výnos při dnešní ceně. Tento dividendový výnos je stále o cca procento vyšší, než dividendový výnos konkurenční společností Verizon (cca 4,7 %).
Navíc investoři, kteří byli znepokojeni vysokým zadlužením a zpomalujícím (minimálním) růstem, by mohly mít dnes důvod držet akcie, protože nová, štíhlejší firma má znovu vyšší růstový potenciál a zadlužení bude klesat též rychleji.
Pozn. autora: akcie AT&T prodávat nebudu. Snížení dividendy je sice nepříjemné, ale odštěpením jsem dostal do portfólia další firmu s dobrým růstovým potenciálem a obě společnosti nabízí atraktivní očekávané celkové výnosy.