BDC: Společnost TCG BDC Inc. s 11% dividendovým výnosem
13.září jsme psali o ARCC a dnes navážeme další BDC firmou. Tou je mladá a externě řízená společnost TCG BDC (NYSE:CGBD), kterou jsem nedávno osobně přibral do svého portfólia. A tak se dnes na ni podíváme blíže.
Přehled
Jak jsem jit uvedl výše, tak společnost TCG BDC (NYSE:CGBD) patří do sektoru pro rozvoj podnikání (business development company = BDC). Je to malá – spravuje aktiva (AUM) ve výši 850 milionů dolarů – a mladá firma (IPO v červnu 2017) a je externě spravována společností Carlyle GMS Investment Management. Ta je součástí skupiny Carlyle Group, to je globální správce aktiv, který spravuje 216 miliard dolarů aktiv (AUM). To dává CGBD přístup k investičním nástrojům, odborným znalostem a výhody nízkých poplatků a tím vyšších investičních výnosů.
Společnost CGBD byla původně soukromá firma pod názvem Carlyle GMS Finance, Inc. Dne 19. června 2017 firma vstoupila na burzu (IPO), když prodala 9 milionů akcií, se čtyřmi následným prodeji dalších akcií. To samozřejmě mělo dopad na cenu akcií. Další akcie byly vydána 11. prosince 2017, 9. června 2018 a 6. prosince 2018. Poslední datum vydání bylo nakonec vedením změněno z 4. června 2019 na 13. května 2019.
Jak se zdá, tak stále mnoho původních IPO investorů, kteří se akcií i nadále zbavují pod nákupní cenou, což dále tlačí cenu dolů.
Na obrázku níže jsou vyznačena data vydání další tranše akcií a vliv na cenu:
Zpětné odkupy
Z důvodu většího poklesu ceny následně vedení 5. listopadu 2018 schválilo program zpětného odkupu akcií ve výši 100 milionů dolarů. Zpětný odkup akcií tak bude za ceny nižší než reportované NAV na akcii a bude probíhat do 5. listopadu 2019. Společnost již odkoupila akcie v hodnotě cca 58 milionů dolarů, což představuje asi 0,14 dolarů NAV na akcii.
Vedení k tomu v Q2 2019 zprávě uvedlo:
K dnešnímu dni zbývá 58 milionů dolarů z naší autorizace 100 milionů dolarů na zpětný odkup provedené během Q4 2018. Při současném ocenění budeme ve zpětném odkupu akcií pokračovat, protože si nemyslíme, že současná cena našich akcií odráží sílu naší investiční platformy. Jak si můžete vzpomenout z našeho reportu v minulém čtvrtletí, tak vedení schválilo program zpětného odkupu akcií ve výši 100 milionů dolarů. 15. listopadu 2018 společnost zahájila odkup a tento plán byl následně upraven tak, aby byla zajištěna možnost nákupu akcií dle pravidla 10b5-1. Od počátku odkupujeme akcie za ceny, které považujeme z pohledu firemních financí za velmi dobrou cenu.
Vedení dále uvedlo, že bude i nadále podporovat růst ceny akcie, protože se stále obchodují asi se 17% slevou oproti své účetní hodnotě (book value). A protože vedení ještě celou částku vyčleněnou na zpětné odkupy nevyčerpalo, tak lze očekávat, že další zpětné odkupy budou i nadále pokračovat, což by mělo podpořit růst ceny.
Vedení firmy
Vedení společnosti CGBD osobně pověžuji za jedno z velmi dobrých a to hned z několika důvodů:
- nízké poplatky za správu
- velmi konzervativní dividendové politiky, která vytváří prostor pro výplatu speciální dividendy
- nizkého poplatků za správu ve výši 1,5% (standard sektoru jsou 2%)
- nízkého motivačního poplatku ve výši „jen“ 17,5% (standard sektoru je 20%).
I když tyo poplatky jsou lepší než ve zbytku sektoru, tak stále však není úplně nejlepší, protože nezahrnuje případné ztráty pří výplatě poplatků externímu vedení.
Rizikový profil firmy
Společnost CGBD má portfolio s nižším rizikem a to díky 89% investic do aktiv prvního zástavního práva (first-lien assets) [Q2 2019 zpráva]:
A drouhou výhodou je vysoce diverzifikované portfólio dlužníků [Q2 2019 zpráva]:
To dává firmě možnost vybírat si investice do vysoce kvalitních úvěrů s nízkými poplatky. Navíce vedení přistupuje velmi konzervativně při oceňování svého portfolia, což je dalším znakem velmi kvalitního vedení.
Čistá hodnota aktiv (Net Asset Value = NAV)
V Q2 2019 čistá hodnota aktiv (Net Asset Value = NAV) na akcii klesla o 1,4%, tedy o 0,28 dolaru na akcii a to důvodu čistých realizovaných/nerealizovaných ztrát (net realized/unrealized losses) ve výši 0,29 dolaru na akcii a též z důvodu výplaty speciální dividendy ve výši 0,08 dolarů na akcii. Toto bylo částečně kompenzování zpětným odkupem akcií, což přidalo 0,04 dolaru na akcii.
Vedení uvedlo (Q2 2019), že poslední úvěrové emise byly „idiosynkratické úvěrové emise (idiosyncratic credit issues), což neukazuje ani na koncentraci rizika v portfoliu, tak ani na ekonomický pokles“:
Jedinou kontrolovatelnou oblastí, která v Q2 2019 nesplnila naše očekávání, byla výše NAV, která byla ovlivněna vyššími realizovanými a nerealizovanými ztrátami, než jsme očekávali. Tuto situace jsme prověřili a zjistili jsme, že představují idiosynkratické úvěrové problémy (idiosyncratic credit issues), tedy žádné náznaky koncentrace rizik v našem portfoliu, ani ekonomické problémy. Nyný jsou tyto půjčky pro náš tým pod drobnohledem a vyčlenili jsme potřebné zdroje k maximalizaci hodnoty pro naše akcionáře.
Dividenda
Vedení společnosti v Q2 2019 oznámilo speciální dividendu ve výši 0,08 dolarů na akcii. To již byla druhá speciální dividenda, kterou firma za svou krátkou historii vyplatila.
Společnost CGBD nadále vydělává více než kolik vyplácí na dividendě, takže aby nemusela společnost platit firemní daň, tak tento „nadvýdělek“ musí vyplatit zpět svým investorům. Je to stejný systém jako u REIT (čti: rít) firem.
V Q2 2019 společnost vydělala 125% své dividendy, což je těsně pod historickým maximem. V posledních čtyřech čtvrtletích byl průměrný zisk ve výši cca 0,45 dolaru na akcii, kdežto čtvrtletní dividenda je ve výši 0,37 dolaru na akcii.
Vedení (Q2 2019) to komentovalo slovy:
Dosáhli jsme čistého investičního příjmu (net investment income) ve výši 28 milionů dolarů, nebo-li 0,46 dolarů na akcii, to je o 0,01 dolaru více než v Q1 2019, kdy jsme vykázali 0,45 dolarů na akcii. Deklarovali jsme pravidelnou čtvrtletní dividendu ve výši 0,37 dolarů na akcii, stejně jako v minulém čtvrtletí, taktéžé jsme deklarovali speciální dividendu ve výši 0,08 dolarů na akcii, tedy dividendu v celkové výši 0,45 dolarů na akcii za Q2 2019. Naše společnost trvale vytváří čistý investiční příjem (net investment income) přesahující čtvrtletní dividendu a očekáváme, že tento trend bude pokračovat i nadále.
Společnost v posledních 8mi čtvrtletích kryla svou dividendu průměrně 118% a to díky pokračujícímu navyšování zdrojů příjmů. To naznačuje, že je zde slušný potenciál pro navýšení čtvrtletní dividendy – což mimochodem naznačovalo vedení v předchozích čtvrtletních zprávách. Navíc společnost má stále k dispozici 0,21 dolaru na akcii nerozděleného příjmu pro výplatu speciální dividendy, která bude velmi pravděpodobně oznámena v Q4 2019 :
Vedení k tomu (Q2 2019) uvedlo následující:
Budeme o budoucích speciální dividendách uvažovat s určitou pravidelností, pokud to bude vhodné a jak to umožní náše zisky. Na konci druhého čtvrtletí jsme měli přibližně 0,21 dolaru na akcii v příjmech na financování speciálních dividend v budoucnosti.
Závěr
Úrokové sazby budou velmi pravděpodobně i nadále nízké, či mohou ještě klesat, což bude znamenat další tlak na finanční sektor. Na druhou stranu, ale investoři chtějí/potřebují své těžce vydělané peníze zhodnocovat, či alespoň udržovat na stejné hodnotě, popř. zajistit si stálý (když už ne rostoucí) pravidelný příjem.
Firmy z BDC (a REIT) sektoru vyplácí vyšší dividendové výsnosy než je obvyklé v ostatních sektorech akciového trhu – průměrné výnosy BDC firem jsou kolem 10% ročně. Pokud bychom se, ale zaměřili na bezpečnější BDC firmy, tak se dostaneme o něco níže – k 9% ročně, což je stále vysoko nad průměrným dividendovým výnosem indexu S&P500. Na druhou stranu, ale investoři musí počítat s podstatně vyšší volatilitou cen, které jsou u BDC firem též obvyklé … i když zde je třeba zdůraznit, že díky této vyšší volatilitě mohou investoři dosáhnout vyšších dividendových výnosů.
Ano jistě vím, meleme to zde furt dokola, časovat trh se nedá, křišťálovou kouli nikdo z nás nemá, jenže! Zrovna BDC sektor je specifický v tom, že pokles ceny akcií se dá s určitou pravděpodobností očekávat/předvídat … a to v momentě, kdy firma ohlásí vydání nových akcií = ředění – viz. graf na začátku článku.
Od poloviny srpna cena akcií CGBD vzrostla téměř o 8%, ale z pohledu NAV je stále podhodnocená a i konzervativní investoři by mohli tuto BDC firmu zařadit do svého portfólia.
Jak jsem uvedl výši, tak je zde velká šance na zvýšení čtvrtletní dividendy ze současných 0,37 dolarů na akcií a to na 0,4 až 0,5 dolaru na akcii – zvýšení bude záviset na budoucím výnosu z nových investic.
Moje průměrná nákupní cena je 15,24, tedy v době psaní článku je tržní cena asi 7% pod mojí nákupkou. V pátek 27.září je ex-divi den! Takže snad bude dostatek $$$, abych mohl pár kusů přikoupit.
Díky Broku za pěkný článek. Zkusmo jsem koupil 250 akcií a uvidíme co z toho bude.
P.S.: Poslal jsem drobné donate, ať je dobrá snaha oceněna 😉
Děkuji velmi, velmi!
250ks pěkný, gratulace … já měl jen na 60ks 😉