Utility: Duke Energy – chcete 7% nebo 10% roční výnos?
Akcie firmy Duke Energy (NYSE:DUK) se dnes obchodují těsně pod 52 týdenním maximem, které je ve výši 91,67 dolarů za akcii. Když, ale dodám, že sektor Utilit je celkově velmi drahý – P/E převyšuje hodnotu 30, tak Vám bude jasné, že firma Duke Energy prostě nemůže být levnou výjimkou.
Společnost Duke Energy se navíc vyznačuje vysokou dividendovou bezpečností, slušným dividendovým růstem a pevnými firemními základy. Pokud hledáte jistotu, tak tady jste správně … jen ta cena.
Obchodní model
Společnost Duke Energy je jednou z největších regulovaných firem v USA, se zastoupením po celé zemi. 85% příjmů pochází z elektrických služeb, 9% z dodávek a transportu plynu a 6% z obnovitelných zdrojů.
Jak jsem uvedl výše a obrázek to ilustruje, firma Duke Energy působí ve třech segmentech:
Elektrické služby a infrastruktura: firma dodává elektrickou energii pro maloobchodní spotřebitele na Floridě, v Indianě, v Kentucky, v Severní Karolíně, v Ohiu a Jižní Karolíně – dodává asi 7,7 milionům zákazníků
Plynárenské služby a infrastruktura: firma dodává plyn zákazníkům do jejich obydlí, obchodů a průmyslovým firmám, včetně měst a obcí – dodává více než 1,6 milionům zákazníků
Obnovitelné zdroje: tato část firmy se stará o investice do obnovitelných zdrojů, staví je, provozuje a vlastní větrné a solární elektrárny na celém území USA, jsou zde zahrnuty i výrobny pro obnovitelnou energii a skladování energie, které nepodléhají státním regulacím
Státem regulované služby = státem garantovaný výnos
Sečteno a podtrženo, 97% příjmů společnosti Duke Energy pochází z regulovaných služeb.
Nevýhodou regulovaných služeb je, že společnost musí získat schválení státních regulačních orgánů – a to nejen pro investice, ale pro navýšení cen. To sice sebou nese určité riziko, že by investice/navýšení nemusel regulační orgán schválit, ale zas na druhou stranu, když to stát „posvětí“ svým razítkem, tak je to pevně dané.
To, že se svět snaží odvrátit od klasických uhelných elektráren a přejít k čistým obnovitelným zdrojům energie je asi všem dobře známo. Vedení Duke Energy si stanovilo ambiciózní plán snížit emise CO2 do roku 2030 o 40% z úrovně roku 2005.
Plán společnosti spočívá v kombinaci ekologičtějších a cenově efektivnějších elektráren na zemní plyn, jaderných elektráren a elektráren z obnovitelných zdrojů. To je oproti minulosti, kdy základem výroby elektrické energie byly pouze uhelné elektrárny, obrovský pokrok.
Firemní projekt modernizace Západní Karolíny běží jako na drátkách a měl by být na konci roku 2019 dokončen. Společnost se též může chlubit největším jaderným parkem ve Spojených státech a v příštích letech plánuje výstavbu projektů obnovitelných zdrojů energie o výkonu 1,350 MW. Tyto projekty by měly umožnit společnosti snížit 61% závislost na uhlí jako paliva, na 15% do roku 2030.
Vedení společnosti předpokládá růst zisků v následujících letech ve dvou oblastech:
- společnost chce v příštích 5ti letech investovat 37 miliard dolarů do nových projektů, což by mělo přivést nové zákazníky a příjmy od nich
- vedení očekává, že mezi roky 2019 a 2023 příjmy z elektrických regulovaných služeb a zemního plynu vzroste o více jak 20%, což by znamenalo až 4% roční růst EPS
Bezpečnost dividendy
Z pohledu DGI investora, firma Duke Energy nabízí vynikající kombinace dividendové bezpečnosti a pravidelného růstu dividendy.
Firma Duke Energy reportovala výsledky za Q2 2019 6.srpna 2019. Vygenerovala upravené EPS ve výši 1,12 dolarů za kvartál a vedení oznámilo, že očekává za celý rok 2019 EPS v rozmezí 4,8 až 5,2 dolarů na akcii.
Střed odhadů vedení je tedy 5 dolarů, při výši dividendy 0,945 dolaru kvartálně, 3,78 dolaru ročně, tak výplatní poměr je 75,6%.
To se sice blíží 80%, což je obecně investory považováno za hranici, kdy začíná být dividenda v ohrožení, ale stále je zde prostor, takže dividendu považuji za dostatečně bezpečnou.
Navíc vedení společnosti očekává růst o 4 až 6% ročně v následujících 5ti letech a to by mělo bezpečnost dividendy navýšit.
Tento „vyšší“ výplatní poměr též považuji za důvod proč byla dividenda letos zvýšena pouze o 1,9%. Což bylo vcelku zklamání, když v předchozích letech firma zvyšovala vždy o cca 4%. Pokud se tedy vedení podaří naplnit předpoklad 5% růstu, tak lze očekávat, že se navyšování dividendy o vyšší procento opět vrátí.
Rizika
Ačkoli je Duke Energy jednou z největších společností v oblasti veřejných služeb (Utility), tak rozhodně neznamená, že by byla odolná rizikům. Každý sektor má svá specifika fungování a své specifické rizika.
První a řekl bych to největší, jsem již zmínil výše a to, že jakožto firma poskytující veřejné služby (výroba elektrické energie, přenos energie a distribuce zemního plynu) podléhá státnímu dohledu a zákonným regulacím. Pro hrubé přiblížení by se firma Duke Energy dala přirovnat k českému ČEZu, i když v úplně jiném měřítku.
To znamená, že když firma něco postaví/rekonstruuje (nové vedení, nové potrubí, novou elektrárnu, atd.), tak tyto náklady nemůže automaticky přenést na své zákazníky, ale musí požádat regulační orgány o schválení. A to mohou, ale taky nemusí povolit, když to nepovolí, tak veškeré náklady ponese firma. To pak negativně ovlivní finanční výsledky společnosti.
A známe to z našich českých luhů a hájů co dokáže občas státní úředník vypotit za paskvil … a v Americe to není občas o moc lepší.
Dalším rizikem je příchod krize. Křišťálová koule FEDu příchod recese předpovídá s 32,8796% pravděpodobností za 12 měsíců od června 2019, i když v roce 2008 ten samý model dával příchodu recese 40% … no jak to dopadlo …
S příchodem krize začnou lidi snižovat náklady a spotřeba elektriky a plynu bývá většinou první na řadě (tedy po autech, mobilech, atd.). To též znamená, že i firma Duke Energy může být donucena regulačními orgány snížit tarify pro zákazníky.
Dalším rizikem jsou různá nařízení a zákony o životním prostředí, tedy jak mají firmy nakládat s odpady, jak je skladovat, či kolik mohou jakých látek vypouštět. Tyto předpisy zvyšují náklady na plnění veřejných služeb. Jakékoliv porušení těchto předpisů nebo jakákoliv havárie může mít za následek katastrofu velkého rozsahu, což poškozují životní prostředí. To by téměř jistě vedlo k sankci.
A též je zde riziko ředění akcií, protože podobně jako REIT (čti: rít) firmy, tak i Utility firmy mohou získat finance na nové investiční projekty buď navýšením dluhu nebo vydáním nových akcií. A právě počet akcií společnosti Duke Energy vzrostl od ledna 2016 z cca 688 milionů do ledna 2019 na 727 milionů.
Ocenění
Pokud budeme tedy předpokládat férový dividendový výnos kolem 4,5%, tak to znamená férovou cenu kolem 82,5 dolarů za akcii, to znamená, že se akcie společnosti dnes obchodují s cca 9% prémií k férové hodnotě.
Pokud bych vzal průměrnou hodnotu posledních tří let, tak se dostaneme na reálnou (férovou) cenu pod 77 dolarů za akcii. To znamená, že akcie Duke Energy se dnes obchodují s více jak 17% prémii k reálné hodnotě.
Ač se mi firma Duke líbí, tak však nejsem ochoten zaplatit více jak 80 dolarů za akcii, spíše mezi 78 až 79 dolary. To tedy pro mě znamená, že se dnes akcie firmy Duke obchodují s cca 12% prémií, takže cena by o tolik musela klesnout, abych se o nákup začal zajímat.
Závěr
Společnost Duke Energy je velmi dobře řízená společnost, působící ve stabilním sektoru trhu. Společnost nabízí bezpečnou dividendu a též velmi dobré pravidelné navyšování dividendy. Každý DGI investor by měl nějakou Utility ve svém portfóliu mít, ale musí ji koupit za dobrou cenu.
Utility jsou specifickým sektorem, který má specifické výhody i rizika. Společnost má však vynikající obchodní model a výborné vedení, které je schopné dosáhnout svého cíle růst o 4 až 6%.
Bohužel při současné ceně nabízí akcie společnosti Duke Energy dividendový výnos „jen“ 4,2%. S odhadovaným růstem zisků o cca 5% a s možným poklesem ocenění o 1 až 2%, by tak firma Duke Energy mohla svým investorům v příštích 10ti letech přinést roční celkové výnosy v rozmezí 7 až 8%.
Pokud by se ale cena vrátila zpět k 80 dolarů za akcii, či pod, to už by byla jiná investorská muzika. S dividendovým výnosem 4,6%, růstem zisků o 5% a opětovným růstem ocenění by firma Duke Energy mohla v příštích 10tiletech vygenerovat roční celkové výnosy i přes 10%.
Jo, ty maxima….stejný u ED, v roce 2018 krásný vlny a teď to jde nahoru.
Jj, zlatý utility, investoři se k nim stahují neboť se bojí recese. Ale s tím P/E převyšujícím 30 nemáš zdaleka pravdu – DUK nebo SO například.
No bohužel, už i sektoru Utilit začíná bejt předraženo … pozvolna není kde nakupovat … snad bude zas Vánoční výprodej 😀