Top 5 telekomunikačních akcií pro rok 2018
Telekomunikační akcie jsou ideální volbou pro DGI investory díky svým vysokým výnosům a každoročním navyšování dividend. Díky stále nízkým úrokovým sazbám a nízkému průměrnému dividendovému výnosu indexu S&P 500 pouhých 2%, tak telekomunikační akcie mohou poskytnout několik procentních bodů dodatečného výnosu. Vzhledem k tomu jsme vytvořili následující seznam pěti nejlepších telekomunikačních akcií pro rok 2018. V odvětví telekomunikací však existuje daleko více dividendových akcií. Celý seznam 138 telekomunikačních akcií je zde.
Na našem seznamu níže, naleznete diverzifikovanou skupinu telekomunikačních firem. Jsou na něm akcie jak s vysokým výnosem, tak akcie s pravidelně navyšovanou dividendou, ale i firma, která vyplácí dividendu měsíčně. Připoutejte se prosím, jdeme na to! Firmy jdou po sobě, tak jak mne napadly, tedy nejsou nijak záměrně seřazené.
AT&T (T) – dividendový výnos: 5,1%
Společnost AT&T snad netřeba představovat, je to zřejmě volba číslo jedna pro každého DGI investora, který hledá vysoké dividendové výnosy. AT&T má prakticky všechny vlastnosti, které DGI investoři hledají: silný peněžní tok, vysoký dividendový výnos a je to Dividend Aristokrat. Což je skupina 51 akcií s 25+ po sobě jdoucími roky zvyšování dividend. Zde je celý seznam 51 dividendových aristokratů.
Společnost AT&T zvýšila dividendu již impozantních 34 let po sobě, včetně posledního navýšení 15. prosince 2017. AT&T je jediným dividendovým aristokratem na našem seznamu telekomunikačních firem a zároveň má i vysoký dividendový výnos. Takže AT&T je i jednou z 397 firem na seznamu dividendových akcií s výnosem 5%+. Celý seznam 5%+ akcií je zde.
Společnost AT&T zvýšila v roce 2016 tržby o 12% a zisk o 5%. Růst byl podpořen dohodou z roku 2015 ve výši 48,5 miliardy dolarů s poskytovatelem satelitní televize DirecTV. Finanční výsledky se však mírně v průběhu roku 2017 zhoršily, neboť tržby za první tři čtvrtletí klesly o 2,5%. Dobrou zprávou je, že mobilní a video služby nadále fungují dobře.
Společnost AT&T nabrala v minulém čtvrtletí 1,5 milionu nových zákazníků s předplacenou telefonní službou a dalších 600 000 zákazníků s mobilními paušály. Třetí čtvrtletí bylo nejlepší za poslední roky, +0,84%. V důsledku toho dosáhla společnost v posledním čtvrtletí rekordní marže ve výši 42%.
Budoucímu růst společnosti by mělo výrazně pomoci získání mediálního giganta Time Warner (TWX) v hodnotě 85 miliard dolarů. Akvizice bohužel zatím stále čeká na schválení regulátora, jak již jsme zde na webu několikrát psali. Time Warner má řadu cenných aktiv, jako je TBS, TNT, HBO a filmové studio Warner Bros.
Tato akvizice by měla vytvořit giganta s více než 140 miliony mobilních zákazníků a dalších 45 milionů zákazníků video služeb po celém světě. Kromě toho by se společnost AT&T pojistila proti zvyšování nákladů za video obsah. Jedním z možných problémů je to, že smlouva nemusí dostat souhlas regulátora. V listopadu podalo ministerstvo spravedlnosti (DOJ) žalobu na zablokování akvizice z antimonopolního důvodu. Společnost AT&T však není ochotna prodat svá aktiva, aby DOJ bylo ochotno akvizici schválit, což schválení akvizice moc nenapomáhá. Soudní proces je stanoven na 19. března. Pokud by dohoda nebyla schválena, tak budoucí růst společnosti AT&T nebude tak velký. Naštěstí je dividenda společnosti AT&T bezpečná, ať už s Time Warner nebo bez něj. Například v prvních třech čtvrtletích roku 2017 byl zisk na akcii ve výši 2,27 dolarů, ale vyplacená dividenda byla jen ve výši 1,47 dolarů, což dává 65% výplatní poměr.
Verizon (VZ) – dividendový výnos: 4,4%
Další velmi dobrou volbou je Verizon, další velký poskytovatel telekomunikačních služeb v USA. Verizon zvýšil dividendu již 11 let po sobě. Jedná se tak o Dividendového Achievera. Což je skupina akcií s 10 a více po sobě jdoucími roky zvyšování dividend. Zde je celý seznam všech 264 Dividendových Achieverů.
Růst společnosti se v průběhu roku 2017 zastavil. Verizon je zřejmě nejhůře postiženou telekomunikační firmou kvůli cenové válce v mobilním sektoru. Firma byla obzvláště těžce zasažena nízko nákladovými firmami, jako je např. T-Mobile (TMUS). Verizon musela odpovědět na neomezené datové nabídky zákazníkům, které začali nabízet konkurenti, jako je právě T-Mobile, což srazilo marže. Provozní výnosy Verizonu tak za první tři čtvrtletí roku 2017 klesly o 1,7%. Volný peněžní tok klesl v tomto období o 6,1%. V reakci na to Verizon zahájil velký program na snížení nákladů. Snížil prodejní, správní a režijní náklady o 20% během prvních devíti měsíců roku 2017 a během následujících čtyř let se chce zaměřit na další úspory až do výše 10 miliard dolarů. Za celý rok 2017 vedení Verizonu očekává, že příjmy na akcii budou přibližně stejné jako v roce 2016. Pro rok 2018 a dále však existuje řada katalyzátorů, z nichž nejsilnějším se zdá být příchod 5G technologie a internet věcí (IoT).
Verizon uvedl ve výroční zprávě 2016, že rychlosti 5G jsou 100krát vyšší než současné mobilní technologie. Verizon se rychle připravuje na přechod k 5G, např. akvizicí společnosti Straight Path Communications (STRP) ve výši 3 miliardy dolarů. Navíc Verizon v roce 2017 uskutečnil 5 pilotních programů v 11 městech v USA. Kromě toho společnost v roce 2018 uvede do provozu 5G širokopásmové služby na 5 trzích v USA. Dalším katalyzátorem je internet věcí (Internet of Things / IoT) nebo-li internetová komunikace, která připojí do internetové sítě mnohem více zařízení než jen smartphony a tablety. Verizon uskutečnil již několik akvizic na podporu podnikání v oblasti internetu, včetně akvizice společnosti Fleetmatics ve výši 2,5 miliardy dolarů a akvizice společnosti Telogis ve výši 900 milionů dolarů.
Prozatím má Verizon atraktivní dividendový výnos ve výši 4,4% a navíc každoročně dividendu zvyšuje. Naposledy Verizon zvýšil čtvrtletní dividendu 7. září 2017 o 2,2%, na 0,59 dolarů na akcii. Dividenda je též bezpečná, během prvních tří čtvrtletí roku 2017 vychází výplatní poměr na 63%.
Vodafone (VOD) – dividendový výnos: 4,7%
Vodafone je atraktivní telekomunikační akcie pro rok 2018 a to nejen kvůli vysokému výnosu, ale také díky mezinárodní diverzifikaci. Navíc Vodafone sídlí v Evropě. Tržby Vodafonu za první pololetí roku 2017 vzrostly o 1,7% a snižování nákladů v tomto období přispělo k 13% nárůstu EBITDA. Za celý rok 2017 tak společnost očekává upravený růst EBITDA o 10%.
Budoucí růst Vodafonu by tak mohl být ještě působivější, zejména kvůli své vedoucí pozici na rozvíjejících se trzích. Přibližně 23% příjmů společnosti pochází z Afriky, Středního východu a Asie, kde je mnoho nových a rychle rostoucích trhů. Výnosy z tohoto segmentu vzrostly v prvním čtvrtletí o 7% a ve druhém čtvrtletí o 6%. To je mnohem vyšší růst než v Evropě, která v prvním pololetí dosáhla jen 0,8%.
Vodafone se velmi snaží v Indii, kde rychle roste střední třída a Indie má též vysoký hospodářský růst. Indie je však náročným trhem pro poskytovatele telekomunikačních služeb, protože je velmi roztříštěná, ale to se dnes mění, trh rychle konsoliduje.
V roce 2017 se Indická dceřinka Vodafonu spojila se společností Idea Cellular (OTC:ICLQY) a dohoda dala Vodafonu 45% podíl v nově vzniklé společnosti Vodafone-Idea. Vodafone tak bude největším vlastníkem mobilního spektra v Indii. Díky této akvizici se tak Vodafone stalo číslem jedna na trhu v mnoha částech Indie. Důsledky konsolidace zaznamenal Vodafone již v průběhu roku 2017, zlepšily se ceny a zvýšila ziskovost. Vodafone vyplácí pololetní dividendu, navíc v britstkých librách! Poslední dvě pololetní dividendy představovaly pro držitele ADR na americké burze zhruba 1,50 dolaru na akcii, což znamená dividendový výnos 4,7%.
Comcast (CMCSA) – dividendový výnos: 1,6%
Comcast není tradiční telekomunikační firmou, protože má významnou mediální část, NBCUniversal. Tato firma obsahuje filmové studio a zábavní parky. Nicméně, Comcast se čím dál více stává silným konkurentem AT&T a Verizonu v oblasti telekomunikačních služeb. Comcast již konkuruje americkým gigantům v kabelových a širokopásmových sítích a díky nedávnému zavedení platformy Xfinity Mobile se stal i konkurentem v oblasti mobilních služeb. Stejně jako AT&T, se i Comcast významně posunuje k obsahu a médiím. V roce 2013 získal Comcast za 16,7 miliardy dolarů zbývajících 49% NBCUniversal. V roce 2016 Comcast získal Dreamworks za 3,8 miliardy dolarů a výsledkem je, že média nyní tvoří zhruba 40% ročních příjmů Comcastu. Firma NBCUniversal zvýšila v roce 2016 tržby o 7% a EBITDA se v letech 2009-2016 zvyšoval o 13% ročně.
Akvizice NBCUniversal poskytla Comcastu též velké zábavní parky, jejichž tržby v roce 2016 rostly o 13%. Roste ale i základní pilíř podnikání Comcastu. Firma je jednou z mála velkých poskytovatelů služeb, která má rostoucí marže a ceny. Výnosy z internetových služeb se v loňském roce zvýšily o 9%. Celkově se tržby v celé společnosti zvýšily o 8% v roce 2016. Zisk na akcii vzrostl o 10%. Comcast pokračoval v silném růstu i v roce 2017. Příjmy vzrostly o 8,2% a zisk na akcii vzrostl o 22% jen v prvních třech čtvrtletích 2017. Vysokorychlostní internet vykázal růst tržeb o 9% a video obsah vykázal nárůst tržeb o 4%. Comcast je relativně dividendově nízko-výnosová akcie, zejména na telekomunikační sektor. Sice má nízkou dividendu, ale má vysoce růstovou dividendu. Za posledních pět let Comcast zvýšil dividendu v průměru o 14% ročně. Při tomto růstu by se dividenda Comcastu za každých 5,1 roku zdvojnásobila. Což znamená, že za 10 let by dnešní investoři vydělali 6% – při dnešní nákupní ceně. Pokud by tedy Comcast i nadále zvyšoval dividendu o 14% ročně.
Shaw Communications (SJR) – dividendový výnos: 4,1%
Stejně jako Vodafone, má Shaw našlápnuto k růstu mimo USA. Shaw je diverzifikovaná telekomunikační společnost se sídlem v Kanadě. Nabízí spotřebitelskou, mobilní, podnikovou infrastrukturu a obchodní síťové služby. Shaw je jedinečná akcie nejen proto, že má domicil v Kanadě, ale také proto, že vyplácí dividendu měsíčně. Všechny ostatní akcie na našem seznamu platí čtvrtletní, popř. pololetní dividendy, Shaw tak patří na seznam 41 akcií s měsíční dividendovou výplatou. Zde je celý seznam 41 firem s měsíční dividendou.
Současná měsíční dividenda společnosti Shaw je asi 0,098 USD na akcii, vypláceno ale v kanadských dolarech, ročně to činí zhruba 1,19 dolaru. Protože ale Shaw sídlí mimo USA/Evropu, tak je dividenda vystavena měnovému riziku. Akcie na burze NYSE prodávají přibližně 22,8 dolarů za akcii, což dává přibližně dividendový výnos ve výši 4%. Fundamenty společnosti jsou ve velmi dobré kondici. Výnosy ve fiskálním roce 2017 vzrostly o 8,1%, zatímco EPS z činnosti firmy vzrostl o 12%.
Tento růst byl z velké části zajištěn dvěma významnými strategickými iniciativami: akvizicí společnosti WIND Mobile – ve výši 1,6 miliardy dolarů a prodeje mediální části firmy – ve výši 2,65 miliardy dolarů, výměnou za majetek společnosti Corus Entertainment. Tyto změny v portfoliu Shaw zajistili zefektivnění obchodního modelu a díky této vyšší efektivitě i vylepšený výhled růstu.
Smlouva s WIND Mobile umožnila společnosti rozšířit nabídku mobilních produktů a též navýšila mobilní spektrum. Spojení s WIND Mobile přineslo Shaw značné úspory z rozsahu, které v roce 2017 přispěly k silnému růstu výnosů. Počet předplatitelů rostl tři po sobě jdoucí čtvrtletí, a to díky novému zaměření firmy na rostoucí mobilní segment. Firma Shaw v roce 2017 nabrala 25 000 nových předplacených služeb, což zcela vymazalo ztrátu 170 000 v roce 2016. Mobilní služby byly, ale tím hlavním co v roce 2017 zajistilo růst tržeb o 11%, firma v posledním čtvrtletí 2017 nabrala 103 000 nových mobilních zákazníků.
Závěr
DGI investoři obvykle kupují telekomunikační akcie pro vysoké dividendy a jejich stabilní růst. Těchto pět firem nabízí kombinaci jak vysokého dividendového výnosu, tak i růstu dividend. Především díky stabilním obchodním modelům a silnému peněžnímu toku. Je nepravděpodobné, že by spotřebitelé v nejbližších letech chtěli žít bez kabelové televize, mobilní sítě nebo internetových služeb. Vysoká poptávka po těchto produktech a službách, tak umožňuje poskytovatelům telekomunikačních služeb si účtovat jak vysoké ceny, tak i ceny průběžně zvyšovat. To těmto firmám bude i nadále zajišťovat vysoký peněžní tok, který pohání výplaty jejich štědrých dividend. DGI investoři, kteří mají zájem dosahovat vyšší úrovně investičních příjmů i v roce 2018, by tak měli telekomunikační akcie zvážit. Jako příklad Vám může sloužit zde výše uvedených pět firem. Jediným Dividendovým Aristokratem z telekomunikačního sektoru je AT&T.