Top 5 zdravotnických akcií pro rok 2018
Akcie lékařských firem představují potenciální zlatý důl pro dividendové investory. Nejlepší dividendové akcie obvykle mají několik společných vlastností. Konkrétně mají vedoucí postavení ve svém sektoru, jsou vysoce výnosné a mají schopnost růst. Nejlepší akcie zdravotnických firem mají všechny tyto vlastnosti. Sektor je stabilní a s vysokou poptávkou každý rok. Většina lidí nemůže bez potřebné lékařské a zdravotní péče přežít, dokonce ani v době hospodářského poklesu lidé léky stále potřebují. To dává zdravotním firmám možnost platit dividendy a každoročně je i zvyšovat. Zde je seznam 203 lékařských akcií, které platí dividendy. Z tohoto seznamu jsme vybrali 5 nejlepších, které kombinují dividendový výnos, navyšování dividend, velmi dobré ocenění a potenciál dalšího růstu. Zde je Top 5 lékařských akcií platící dividendy pro rok 2018. Firmy jdou po sobě, tak jak mne napadly, tedy nejsou nijak záměrně seřazené.
Medtronic (MDT) – dividendový výnos 2,3%
Jako první si představíme společnost Medtronic, výrobce lékařských přístrojů a Dividendového Aristokrata. Ač Medtronic nevyplácí vysokou dividendu, tak je to stále výborná dividendová akcie. Medtronic je jednou z 51 společností v indexu S&P 500, navíc s 25+ roky navyšování dividendy. Zde je seznam všech 51 Dividendových Aristokratů.
Medtronic zvýšila dividendu již 40 let v řadě, navíc dividendu navyšuje o vysoké procenta. Podle společnosti, firma každoročně dividendu zvýšila o 18%, během těch 40ti let co dividendu vyplácí. Taková vysoká míra dividendového růstu je výsledkem silného obchodního modelu a růstu tržeb.
Medtronic vyrábí a prodává zdravotnické zařízení. Operuje ve čtyřech segmentech, kterými jsou srdeční a cévní, restorativní terapie, minimálně invazivní terapie a cukrovka. Všechny tyto sektory rostou a přispěly k silnému výkonu Medtronicu ve fiskálním roce 2017. Tržby vzrostly o 5% za fiskální rok, zatímco upravený zisk na akcii (earnings-per-share / EPS) vzrostl o 11%, na 4,60 dolaru.
Medtronic má dobře našlápnuto i do fiskálního roku 2018. V posledním čtvrtletí vzrostly tržby o 4% spolu s upraveným ziskem na akcii (earnings-per-share / EPS) o 5%, po odečtení devizového vlivu a prodejů majetku. Výnosy vzrostly o 7% v srdečním a cévním segmentu. Další růst by tak neměl být problém. Medtronic má široký seznam nových produktů ve všech svých obchodních segmentech.
Kromě rostoucího seznamu existujících produktů bude Medtronic další růst podporovat pomocí akvizic. Ve fiskálním roce 2017 uzavřel Medtronic 5 akvizic, které pomohly růstu příjmů. Řízení nákladů a odkup akcií by v roce 2018 měly přispět k dvojcifernému růstu zisku. Pro fiskální rok 2018 Medtronic očekává růst výnosů ve výši 4%-5% a růst zisku o 9%-10%. To pomůže společnosti pokračovat v působivém navyšování dividendy. Cena akcií Medtronicu je v současnosti přiměřeně ohodnocena. Ve fiskálním roce 2017 byl upravený zisk na akcii 4,60 dolarů. V důsledku toho má akcie poměr ceny a zisku (P/E) 17,7. Ocenění Medtronic je tak značně pod Indexem S&P 500, který má průměrný poměr ceny a zisku (P/E) 25,8. Akcie Medtronicu by nadále mohly generovat velmi dobré výnosy nejen díky navyšování P/E, ale především díky růstu tržeb a navyšování dividendy.
Cardinal Health (CAH) – dividendový výnos 3,0%
Cardinal Health je též Dividendovým Aristokratem a je v přechodném procesu. Společnost zvýšila dividendu již 32 let v řadě, včetně zvýšení o 3% 3. května 2017. Cardinal Health operuje v 60 zemích a generuje roční příjmy přibližně 129 miliard dolarů.
Společnost má dva provozní segmenty:
- Farmacie (89% tržeb)
- Lékařství (11% tržeb)
Farmacie představuje velkou většinu příjmů Cardinal Health, což je problém, protože farmaceutická distribuce je pod velkým tlakem. Snižování cen léků negativně ovlivnilo marže ve farmaceutickém segmentu. To způsobilo, že provozní zisk klesl ve fiskálním roce 2017 o 12%. Ve fiskálním roce 2018 se to zatím moc nezlepšilo; tržby sice za první čtvrtletí vzrostly o 2%, ale upravený zisk na akcii (earnings-per-share / EPS) klesl o 12%. Není tak divu, že farmaceutický sektor je hlavním důvodem poklesu.
Sentiment investorů tak zůstává nadále pesimistický, protože Cardinal Health tržby firmy budou i nadále pod tlakem. Cardinal Health čelí dopadu opiátové krize v USA. V nejnovějších 10-Q reportu firma Cardinal Health uvedla, že byla zařazena na seznam farmaceutických distributorů proti kterým je veden soudní proces, který podalo 98 států a obcí. Ačkoli to není jisté, jak to dopadne, tak se zdá velmi pravděpodobné, že případný trest bude mít formu jednorázové pokuty, anebo možná malé změny v distribuci léků. Firma oznámila, že nevidí dlouhodobé poškození společnosti současnými problémy. V důsledku toho se zdá, že cena Cardinal Health je výrazně podhodnocená. Cardinal Health vytvořil v roce 2017 upravený zisk na akcii (earnings-per-share / EPS) ve výši 5,40 dolarů, což znamená poměr cena/zisk (P/E) pouze 11,5.
Aktuální situace je pro Cardinal Health obtížná. Společnost očekává, že ve fiskálním roce 2018 upravený zisk na akcii (earnings-per-share / EPS) klesne o 5%-10%. Jeho dlouhodobé vyhlídky na růst však zůstávají beze změny. Pokles cen léků se postupně zpomaluje. Společný podnik Cardinal Health s CVS Health (CVS), nazvaný Red Oak Sourcing, navíc pomůže oběma společnostem vyjednat si lepší ceny generických léků. Cardinal Health také nedávno získala firmu Medtronic, která se zabývá rekonvalescencí pacientů za 6,1 miliardy dolarů, což rozšíří nabídku produktů. Management Cardinal Health očekává, že akvizice přidá 0,21 dolaru na akcii ve fiskální roce 2018. Možný návrat k růstu je velmi pravděpodobný a prozatím má Cardinal Health atraktivní cenu a 3% dividendový výnos.
Walgreens Boots Alliance (WBA) – dividendový výnos 2,2%
Walgreens Boots je další Dividendový Aristokrat – firma zvýšila dividendu již 42 let v řadě. Akcie měla obtížný rok, cena poklesla přibližně o 12% oproti roku 2016. Přitom Index S&P 500 v roce 2017 vzrostl přibližně o 20%. Nízká výkonnost Walgreens Boots byla způsobena narůstajícími konkurenčními tlaky v maloobchodním segmentu, a to především kvůli Amazonu (AMZN), který možná začne prodávat léky. Jenže Walgreens Boots se zdá být příkladem toho, že investoři s vodou vylili z vaničky i dítě. Společnost nadále funguje velmi dobře. Ve fiskálním roce 2017 Walgreens Boots díky nárůstu prodejů o 3,3% zaznamenal meziroční nárůst zisku na akcii o 13%. V posledním čtvrtletí vzrostly tržby o 5,6% a prodeje léků na předpis o 8,7%.
Strach z Amazonu se zdá být neopodstatněný. Po spojení společností Walgreens Boots a Alliance Boots v roce 2014 se firma stala největší maloobchodní lékárnou v USA a Evropě. Dnes Walgreens Boots provozuje více jak 13200 obchodů v 11ti zemích. Walgreens Boots má téměř 400 distribučních center, které zásobují přibližně 230000 lékáren, lékařů, zdravotních středisek a nemocnic, což je hlavní konkurenční výhoda Walgreens Boots. Walgreens Boots má ale i další spoustu možností k růstu. Například Walgreens Boots nedávno získala více než 1900 obchodů Rite Aid (RAD), tři distribuční centra a zásoby v nich, za 4,375 miliardy dolarů. Transakce Rite Aid pomůže Walgreens Boots zvýšit příjmy a zisky.
Získání těchto obchodů pomůže k dalšímu růstu prodejů Walgreens Boots. A protože Walgreens Boots i Rite Aid podnikají v téměř shodných segmentech, tak Walgreens Boots bude schopen významných úspor nákladů z tohoto spojení. Walgreens Boots očekává více než 300 milionů dolarů ročních úspor do roku 2021. Walgreens Boots má také růstový potenciál na rozvíjejících se trzích, konkrétně v Číně, kde 6. prosince 2017 získala 40% podíl v čínském lékárenském řetězci Guoda Drugstores za 416 milionů dolarů. Společnost Guoda provozuje více než 3500 maloobchodních lékáren v přibližně 70 čínských městech. Tento rozvíjející se trh by mohl být pro Walgreens Boots obrovským dlouhodobým katalyzátorem.
Pro fiskální rok 2018 očekává Walgreens Boots upravený zisk na akcii ve výši 5,40-5,70 dolaru. Výdělky by v roce 2018 měly vzrůst o 9%, což pro společnost představuje další dobrý rok. To by umožnilo další navýšení dividendy v roce 2018. Walgreens Boots měla ve fiskálním roce 2017 upravený zisk na akcii (earnings-per-share / EPS) ve výši 5,10 dolaru. Díky tomu se akcie obchodují za poměr ceny a zisků (P/E) 14,3. Walgreens Boots se tak jeví jako výrazně podhodnocená akcie – vzhledem k růstovému potenciálu a vysoce kvalitnímu podnikání.
Amgen (AMGN) – dividendový výnos 3,0%
Amgen je obzvláště zajímavou firmou, je to akcie s dividendovým výnosem 3%+ a 10% růstem dividendy. 12. prosince 2017 Amgen zvýšil čtvrtletní dividendu o 15%, na 1,32 dolaru. Za posledních pět let má Amgen složenou roční míru růstu dividendy 23%. Impozantní dividendový růst je výsledkem silného obchodního modelu a růstu zisků. Amgen je biotechnologická společnost, se zaměřením na terapie pro pacienty trpící vážnými nemocemi a pacienty se zvláštními požadavky. Amgen má šest základních terapeutických oblastí:
- Kardiovaskulární onemocnění
- Onkologie
- Zdraví kostí
- Neurověda
- Nefrologie
- Záněty
Amgen v loňském roce zaznamenal 12% růst upravených zisků na akcii, díky kombinaci 6% růstu tržeb a zlepšení upravené provozní marže o 400 bodů. Růst příjmů se v letošním roce zpomalil. V posledním čtvrtletí klesly příjmy společnosti o 1%. Amgen je negativně ovlivněn ukončením patentů. Tržby dvou největších produktů společnosti, Enbrel a Neulasta, se v posledním čtvrtletí propadly o 6%. Amgen naštěstí vydělává na růstu nových produktů. Tržby dvou hlavních produktů společnosti, Sensipar a Prolia, se v posledním čtvrtletí zvýšily o 10% a 22%. Prolia roste od uvedení na trh a brzy překoná 2 miliardy dolarů ročně.
Snižování nákladů a zpětné odkupy akcií povedou k růstu zisků, i když se růst zpomalil. Upravený zisk na akcii vzrostl o 11% v prvních třech čtvrtletích. Růst zisků z nových produktů by ale měl Amgen vrátit k růstu tržeb. Amgen i nadále vytváří silný peněžní tok, což bude i v budoucnosti přispívat k vysokému dividendovému růstu. Peněžní tok vzrostl o 13% během prvních tří čtvrtletí roku 2017 na 7,65 miliardy dolarů. Za celý rok Amgen očekává upravený zisk na akcii ve výši 12,50-12,70 dolarů, na tomto základě pak výplatní poměr vychází pod 50%. To ponechává spoustu volného prostoru pro další zvyšování dividendy v následujících letech, navíc výdělky a volné peněžní toky nadále porostou. S 3% dividendovým výnosem vypadá Amgen velmi atraktivně, jak pro svůj silný výnos, tak i pro dividendový růst. Amgen je velmi atraktivně oceněna, díky ziskům v roce 2017 má akcie poměr ceny a zisku (P/E) 13,9.
Pfizer (PFE) – dividendový výnos 3,7%
Pfizer má místo na seznamu „blue-chip“ akcií, což jsou společnosti se 100+ roky podnikání a s 3%+ dividendovým výnosem. Zde je celý seznam blue-chip akcií.
Pfizer má dva hlavní provozní segmenty:
- Inovativní zdravotnictví (60% příjmů)
- Základní zdravotnictví (40% příjmů)
Globální portfolio společnosti Pfizer se zaměřuje na biofarmacii, ale zahrnuje též očkovací látky a produkty zdravotní péče. Ve farmaceutickém portfoliu Pfizer investoval značné částky v posledních několika letech do svých šesti hlavních produktů.
Od roku 2011 má Pfizer 22 klíčových schválených léků, což umožňuje doplňování zisků z nových produktů, po ztrátě patentové ochrany léku Lipitor. Díky tomu společnost i nadále roste. Oba hlavní provozní segmenty v roce 2016 zaznamenaly zisky o 11% vyšší. Příjmy klesly za první tři čtvrtletí roku 2017 o 1%, avšak upravený zisk na akcii vzrostl v tomto období o 8%.
Růst bude velmi pravděpodobně pokračovat a to díky silnému portfoliu léků. Pfizer očekává, že v průběhu příštích 5ti let bude mít schváleno až 30 nových produktů, z nichž 15 má potenciál být trhákem. Očekává, že 7 z těchto 15 bude schváleno do roku 2020. Pfizer má též ve vývoji 14 biosimilních (biologicky podobné léčivé přípravky) produktů, z nichž 8 je asi uprostřed vývoje.
Pfizer je též aktivní v akvizicích, které přispějí k dalšímu růstu firmy. V posledních letech Pfizer koupil za 17 miliard dolarů společnost Hospira a společnost Medivation za 14 miliard dolarů. Pro rok 2017 předpokládá Pfizer růst výnosů až o 1% oproti roku 2016, společně s nárůstem zisků o 7% -9%. Růst zisků bude též podporován snižováním nákladů a zpětným odkupem akcií. Za celý rok 2017 Pfizer očekává upravený zisk na akcii ve výši 2,60 dolarů, to je asi uprostřed odhadů analytiků. Výsledkem je, že akcie Pfizeru se obchodují za poměr ceny a zisku (P/E) 14, dle odhadů pro rok 2017 (Přesné výsledky ještě nebyly v době psaní článku zveřejněny). To je poměrně nízké ocenění a naznačuje, že akcie je podhodnocená.
Růst zisku Pfizer umožňuje vracet svým akcionářům obrovské množství hotovosti. Nedávno Pfizer zvýšil čtvrtletní dividendu o 6,3% na 0,34 dolaru a přidala do program zpětného nákupu akcií dalších 10 miliard dolarů, ke zbývajícím 6,4 miliardám dolarů již dříve vyčleněných pro zpětné odkupy. Dividenda je tak vysoce bezpečná a nová roční dividenda ve výši 1,36 dolarů představuje zdravý výplatní poměr pouhých 52% – na základě předpokládaných zisků na akcii pro rok 2017.
Závěr
Pět výše uvedených akcií nemá nejvyšší dividendové výnosy, ale DGI investoři by měli raději kupovat akcie vysoce kvalitních společností s přiměřeným oceněním a předpokládaným budoucím růstem, než se soustředit pouze na nejvyšší dividendové výnosy. Vysoké dividendové výnosy jsou často varovným signálem, že vyplácená dividenda není udržitelná.
Tyto akcie, ale i tak mají dividendové výnosy vyšší než je průměr Indexu S&P 500 a jsou přiměřeně oceněny. Všechny firmy mají rovněž silný peněžní tok, který zajišťuje, že jejich dividendy jsou udržitelné a navíc ponechává prostor pro další možné navyšování v budoucnosti. Jistě, existují i jiné akcie zdravotních firem, ale dovolím si zde citovat Warrena Buffetta: „Je mnohem lepší koupit úžasnou společnost za průměrnou cenu, než průměrnou společnost za úžasnou cenu.“ Tři z akcií na tomto seznamu jsou Dividendoví Aristokraté a všechny tři se zdají být podhodnocené.