Total – proč tento „olejář“ investory nezajímá?
O firmě Total (TOT) se na investorských webem téměř nepíše. Společnost však vykazuje mimořádné výkony i během poklesu v ropném sektoru, kterého jsme svědky poslední čtyři roky. Platí též slušnou dividendu téměř 5%. Total je jednou z 294 akciových firem v oblasti energetiky. Zde je seznam všech 294 energetických firem platících dividendy.
Přehled podnikání
Společnost Total podniká ve třech segmentech: upstream, rafinace a marketing. Ještě před čtyřmi roky, když byla cena ropy kolem 100 dolarů, tak upstream segment tvořil zhruba 90% z celkových příjmů společnosti. Když ale začala cena ropy klesat, tak tento segment narazil na své limity. Naštěstí ceny ropných produktů klesaly pomaleji než cena ropy samotné a to díky nárůstu poptávky. Díky tomu se výrazně zlepšily marže rafinačního segmentu, a tím se rafinérský segment stal nejdůležitějším.
Například v roce 2016 rafinérský segment tvořil 45% z celkových výnosů společnosti. Přesto, díky růstu cen ropy od loňského léta, segment na upstreamu získal svůj nový význam. Příspěvek každého segmentu k celkovým ziskům společnosti je v následující tabulce:
Konkurenční výhody
Total během tříletého poklesu cen ropy vykazoval mnohem lepší výkon než jeho konkurence. Během tohoto období, kdy cena ropy klesla až na 70%, tak Total vykázal pokles pouze o 49%, EPS kleslo z 4,94 na 2,51 dolarů. Chevron (CVX) i BP (BP) vykázaly mnohem horší výsledky a v roce 2016 dokonce vykázaly ztrátu, namísto zisku. Dokonce i Exxon Mobil (XOM), který byl považován za největší ropnou velmoc, zaznamenal v průběhu recese pokles EPS o 75%. Celkově tak Total vykázal největší odolnost v ropném sektoru během prudkého poklesu cen ropy.
Nejdůležitějším faktorem Totalu, ve srovnání s konkurencí, který zajistil tyto impozantní výsledky, byl jeho segment rafinace. Během těžkých let (2008-2013) ostatní ropné společnosti prodaly mnoho rafinérií, protože jejich upstream segment generoval největší část jejich výnosů, jenže si neuvědomily, že jejich upstream segment je nezajistí proti poklesu cen ropy. Total nenásledoval příkladu konkurence a udržel si téměř všechny své rafinérie. Díky tomuto dlouhodobému plánu vedení, Total v plné míře dosáhl výhod z vysokých marží rafinačního segmentu, který vládl ropnému průmyslu v posledních čtyřech letech.
Dalším faktorem vynikající výkonnosti Totalu je skutečnost, že tato ropná firma tvoří pouze malý podíl (méně než 10%) těžby zemního plynu v USA. Díky tomu, že průměrná prodejní cena plynu Totalu je mnohem vyšší než cena v Henry Hubu, tak má Total velkou výhodu oproti svým americkým konkurentům.
Též je třeba poznamenat, že Total v posledních čtyřech letech drasticky snížil své provozní náklady. Zatímco konkurenční firmy výrazně snížili své výdaje, aby se dokázaly vyrovnat s poklesem ceny ropy, tak Totalu se podařilo snížit výrobní náklady na 5,4 dolarů za barel, což je asi polovina výrobních nákladů většiny konkurentů. To znamená, že Total dokáže svůj majetek využívat mnohem účinněji než konkurence.
Perspektivy růstu
Stejně jako většině konkurentů, tak i Totalu se nepodařilo v letech 2010-2014 navyšovat objem výroby, ale v posledních letech se již vrátil k růstové trajektorii. V loňském roce objem rostl o 5% a letos firma očekává růst o 6% díky zahájení 8 nových velkých projektů. Vedení navíc očekává, že bude pokračovat v růstu produkce přibližně o 5% ročně nejméně po dalších čtyři roky.
Je nutné říci, že cena ropy konečně loňského léta našla své dno a po tříletém poklesu opět roste. OPEC i Rusko prodloužily škrty ve svých těžebních zařízeních a zdá se býti rozhodnuto, že škrty budou pokračovat, aby se zajistilo, že cena ropy znovu nezačne klesat. Společnost Saudi Aramco (Private:ARMCO) má v úmyslu jít příští rok do IPO (prvotní úpis akcií), proto Saúdská Arábie učiní vše pro to, aby podpořila růst cen ropy, tak aby dosáhla co nejlepší IPO ceny. Zdá se, že Total má své budoucí zisky dobře pojištěné, aby získal dvojitou podporu – vyšší výrobní kapacity a silnou podporu pro vyšší cenu ropy.
Ocenění
Total se ve srovnání s konkurencí obchoduje na atraktivní úrovni. Přesněji řečeno, obchoduje s budoucí hodnotou P/E = 12,9 (forward P/E ratio), zatímco konkurenční firmy se obchodují s forward P/E: Exxon Mobil za 15,8, Chevron 18,6 a BP 13,5. Rozdíl se nemusí zdát velký, ale nepodceňujte jej. Total má též výrazně silnější bilanci s nejlepším poměrem dluhu k vlastnímu kapitálu.
Total má silnou finanční pozici, stejně jako Exxon Mobil, ale mnohem silnější než Chevron nebo BP. Navíc je v mnohem lepší formě než Exxon Mobil, protože výrazně navyšuje svou výrobní produkci, zatímco Exxon Mobil nedokázal již mnoho let svou produkci navýšit. I když je na tom Total mnohem lépe než konkurenční ropné společnosti, tak se obchoduje levněji.
Dividenda
Total v současné době nabízí dividendový výnos ve výši téměř 5%, což je mnohem vyšší než 4% dividendový výnos Exxon Mobilu, či 3,9% Chevronu, i když méně než cca 6% BP. Avšak je nutné poznamenat, že vedení Totalu nedávno oznámilo, že chce v příštích třech letech dividendu zvýšit o 10%. V porovnání s firmou BP, která vyplácí stejnou dividendu již 14 po sobě jdoucích čtvrtletí a jejíž vedení žádnou informaci o budoucí dividendě neposkytlo.
Navíc, vzhledem k očekávanému zisku na akcii (EPS) ve výši 4,47 dolarů za rok 2018 by měl mít Total výplatní poměr ve výši pouhých 67%, což je mnohem méně než výplatní poměr BP, který má 86%. Pokud se také vezme v úvahu mnohem silnější bilance Totalu, je zřejmé, že Total má více prostoru pro budoucí navyšování dividend, než BP. Na druhou stranu je míra dividendového růstu Totalu velmi blízká dividendě Exxon Mobilu i Chevronu. Dále je třeba vzít v úvahu, že Total sídlí ve Francii, což znamená, že dividendy jsou zatíženy srážkovou daní ve výši 30%.
Závěr
Při klesajících cenách ropy Total výrazně překonal svou konkurenci díky svému špičkovému segmentu rafinace a vyšším maržím v segmentu plynu . Navíc má společnost dobře našlápnuto, aby pokračovala v navyšování své produkce i v příštích letech. Též nabízí téměř 5% dividendový výnos, má silnou finanční bilanci a nižší výrobní náklady než ostatní ropné společnosti. Proto by se investoři měli na tuto firmu trošku více zaměřit, i když Exxon Mobil je dividendový aristokrat, což je skupina akcií s 25 a víceletým navyšováním dividendy. Nákup a držení vysoce kvalitních akcií, které každoročně zvyšují dividendy, jako jsou například dividendoví aristokraté, je dlouhodobě prokázáno, že v průběhu času vytváří silné výnosy pro své akcionáře.
Zdravím, díky za článek. K té 30% srážkové dani ve Francii, domnívám se že Total je listován i v Americe na NYSE, Total SA Depository Receipt – ISIN US89151E1091 a pak by se sráželo 15%, nebo se pletu?
Nerad bych ti kecal, ale podle mě by to mělo být daněno dle toho kde má firma sídlo. Momentálně jsem v práci, takže to nemohu ověřit. Každopádně na 90% je to tak jak píšu takže je třeba počítat s 30% daní.
Asi máš pravdu, ještě na to koukám, zmátlo mě to US v ISIN, …
Bohužel ne, sráždová daň se vždy odvíjí od domicili firmy, nikoliv od toho kde jsou její akcie obchodovány…