Tři Dividendoví Aristokraté s 4%+ dividendovým výnosem
Dividendově růstoví investoři (DGI), kteří chtějí dostávat stále rostoucí dividendy, se zaměřují na společnosti, kde riziko snížení dividendy je malé. To platí zejména v případě, že jsou tito investoři již na dividendovém příjmu závislí, tím myslím samozřejmě důchodce a rentiéry
Vzhledem k dlouhé historii a odolnosti vůči recesím, tak jsou Dividendoví Aristokraté, tedy společnosti každoročně zvyšující svou dividendu již nejméně 25 let, spolehlivými plátci dividend. Zde je celý seznam 57 Dividendových Aristokratů od SureDividend.
Dnes se blíže podíváme na tři Dividendové Aristokraty, kteří nabízejí dividendový výnos 4% a více. S rozumným oceněním, růstovým potenciálem a vysokými dividendovými výnosy jsou tyto tři akcie vynikající volbou pro dlouhodobé držení.
Proč jsou Dividendoví Aristokraté dobrou investicí?
Historická výkonnost akcie nemusí nutně znamenat, že bude akcie i v budoucnu generovat stejně dobré výsledky, jenže historická výkonnost a budoucí výkonnost akcie nejsou až tak úplně nezávislé.
V mnoha případech existují specifické faktory pro konkrétní společnost, které ovlivňovaly výkonnost společnosti v minulosti a budou mít dopad i na výkonnost společnosti v budoucnu. Mezi takové faktory patří: silné značky, konkurenční výhody, manažerské dovednosti v oblasti vedení a alokace kapitálu, obchodní model odolný vůči recesi, technologický náskok před konkurencí a další.
Společnost, která v minulosti dokázala vytvářet dobré výnosy díky dobrému vedení, renomovaným značkám a díky tomu, že funguje v odvětví odolném vůči recesi, má dobrou šanci i v budoucnu dosáhnout solidního výkonu, protože tyto faktory často přetrvávají po dlouhou dobu.
I když stále není zaručeno, že vítězové minulosti budou i vítězi budoucnosti, je o něco jednodušší identifikovat potenciální budoucí vítěze hledáním mezi těmi společnostmi, které v minulosti již vítězily.
Historické výsledky skupiny Dividendových Aristokratů ukazuje následující graf:
Dividendoví Aristokrati jako skupina překonali index S&P 500 v 86% mezi roky 2005 a 2019. Výkonnost byla zvláště výrazná během poslední finanční krize, která ukazuje, že Dividendoví Aristokraté byli dobrou investicí během problémových časů.
A protože někteří analytici a ratingové agentury očekávají v příštích čtvrtletích vyšší volatilitu trhu a potenciálně i pokles akciového trhu, navíc k dalším faktorům, jako je obchodní napětí s Čínou a Iránem, tak dnes nemusí být špatný čas přesunout některé své finanční prostředky do více recesi odolných aktiv jako jsou právě Dividendoví Aristokrati.
Tři z nich dnes nabízejí dividendový výnos vyšší než 4%. To je více než dvojnásobek dividendového výnosu indexu S&P 500. Navíc s jejich dlouhou historií zvyšování dividendy již celá desetiletí, tedy včetně finanční krize let 2007-2009, tak následující společnosti mohou být vhodným doplněním Vašeho dividendového portfolia.
1: Exxon Mobil
Exxon Mobil (NYSE:XOM) je největším z tzv. supermajors, což je skupina velkých veřejně obchodovaných ropných a plynárenských společností. Exxon Mobil má zastoupení v celém ropném řetězci, tedy od průzkumu a těžby zemního plynu, ropy a dalších, dále rafinace benzínu, petroleje a dalších ropných produktů. Kromě toho společnost Exxon Mobil provozuje rozsáhlou chemickou část, která do určité míry diverzifikuje zisk a peněžní toky společnosti a která pomůže podpořit výsledky společnosti Exxon Mobil v době, kdy jsou/budou ceny ropy nízko.
Vznik firmy Exxon Mobil se datuje téměř 150 let zpět, obě části společnosti, Exxon a Mobil, byly kdysi součástí společnosti Standard Oil Company, tedy společnosti, kterou založil John D. Rockefeller.
Exxon Mobil produkuje každý den přibližně 4 miliony barelů ropy, což pro společnost generuje velké zisky a obrovský peněžní tok.
Společnost Exxon Mobil za rok 2018 vykázala provozní peněžní tok ve výši 36 miliard dolarů, který zahrnuje i výnosy z prodeje aktiv. Společnost investuje značné prostředky do nových projektů a např.Permská pánev je jednou z klíčových oblastí, na kterou se společnost zaměřuje pro budoucí růst produkce.
Během Q1 2019 se společnosti Exxon Mobil podařilo zvýšit produkci v Permské pánvi o 19% oproti Q4 2018, což při ročním srovnání znamená zdvojnásobení produkce. Exxon Mobil plánuje do roku 2024 zvýšit výrobu v Permské pánvi na 1 milion barelů denně, což je více než čtyřnásobek současného objemu výroby. To znamená, že Permská pánev je/bude klíčovým faktorem v plánech společnosti Exxon Mobil pro růst peněžních toků. Cílem společnosti je v roce 2025 na provozním peněžním toku generovat 60 miliard dolarů ročně.
To bude více než dost na úplné pokrytí investičních výdajů společnosti Exxon Mobil a výnosy akcionářů, které se budou skládat především z dividendy.
Po posledním navýšení dividendy společnosti v tomto roce o 6,1%, tak akcie společnosti Exxon Mobil nabízejí 4,7% dividendový výnos. To je velmi blízko maximálním výnosům akcií Exxon Mobil, jaké nabízely za poslední desetiletí. To naznačuje, že je vhodná doba vstoupit do pozice při současné ceně. Vzhledem k očekávanému růstu produkce, růstu peněžních toků a růstu zisků je pravděpodobné, že investoři budou mít prospěch z růstu ceny akcií, růstu zisku na akcii a jako třešnička na dortu je vysoký dividendový výnos tohoto ropného giganta.
2: AbbVie
AbbVie (NYSE:ABBV) je jednou z největších biotechnologických společností na světě, jejíž tržní kapitalizace přesahuje 116 miliard dolarů. Společnost, generuje roční tržby více jak 30 miliard dolarů a vznikla nedávno, byla oddělena (spin-off) od společnosti Abbott Laboratories (NYSE:ABT).
Se svým lékem, mega-blockbusterem, jménem Humira, který je možné použít na celou řadou nemocí, tak AbbVie vlastní velkou dojnou krávu, což společnosti umožňuje investovat do několika dalších věcí najednou. Jednou z těchto investic jsou snahy o vývoj a uvedení na trh terapie vyšší úrovně, které by měly nahradit příjmy, které v současnosti generuje lék Humira, protože patentová ochrana Humiry v USA za nedlouho skončí. To bude počátkem roku 2020, ale díky dvěma slibným lékům, které jsou zaměřeny na stejné indikace jako Humira, upa a risa, má AbbVie dobrou šanci úspěšně vypršení patentové ochrany Humiry překonat.
Růst dalších léků, jako je například onkologický lék Imbruvica, bude hrát v následujících letech také významnou roli v růstu AbbVie.
Díky představení léků upa & risa, pokračujícímu růstu léku Imbruvica a dalším opatřením se vedení společnost AbbVie bude snažit dosáhnout více než 35 miliard dolarů prodejů do poloviny roku 2020. Což znamená, že společnost AbbVie bude schopna zůstat růstová, i když během tohoto časového období dojde k ukončení patentu a příjmy z Humiry by tak mohly/měly spadnout na nulu.
AbbVie dnes svým investorům nabízí poměrně vysoký dividendový výnos, téměř 5,5%. Díky silné ziskovosti společnosti AbbVie je dividenda dobře kryta, vedení společnosti předpokládá, že za fiskální rok 2018 vyplatí jen asi 50% svých příjmů ve formě dividendy.
Nízké ocenění v kombinaci s prognózou růstu výnosů v následujících letech (díky rostoucím příjmům a zpětným odkupům akcií) by mělo zajistit růst ceny akcií nad rámec dividendového výnosu, takže lze předpokládat, že celkové výnosy budou i v roce 2020 velmi atraktivní
3: AT&T
AT&T (NYSE:T) je jednou z největších telekomunikačních společností na světě a největší mobilní poskytovatel ve Spojených státech, Verizon (NYSE:VZ) je druhý. Společnost AT&T, založena již v roce 1983, je oblíbenou investiční akcií pro retailové investory a to díky své dlouhé dividendově růstové historii a nadprůměrnému dividendovému výnosu.
Poslední čtvrtletní výsledky firma AT&T oznámila na konci dubna 2019 a za Q1 2019 vykázala tržby ve výši 44,8 miliardy dolarů, což představuje velký 18% růst oproti Q1 2018. Růst AT&T v posledních dvou čtvrtletích byl pozitivně ovlivněn akvizicí společnosti Time Warner, která byla dokončena v roce 2018.
Tato akvizice, pokud půjde vše podle plánu vedení společnosti, bude hlavním tahounem růstu tohoto telekomunikačního giganta. Umožní též strategický posun směrem k zábavnímu obsahu. Mobilní část AT&T bude pravděpodobně i nadále růst (i když relativně nízkým tempem), protože mobilní služby jsou velmi důležitou součástí života každého z nás.
Televizní služby AT&T, jako například DirecTV, se za posledních pár let dostaly pod tlak, ačkoliv spotřebitelé stále více opouští klasickou kabelovou televizi a volí alternativy, jako jsou například streamy od gigantů Netflix (NASDAQ:NFLX), či Amazon Prime (NASDAQ:AMZN).
Vedení společnosti AT&T se proto rozhodlo, že přesun k vlastnictví a vytváření obsahu je způsob, jak proti odlivu zákazníků bojovat, protože to umožní společnosti AT&T přinést na trh vlastní streamovací službu. Díky velkému vlastnictví obsahu, které firma získala díky převzetí firmy Time Warner, jako je DC Comic Universe, HBO a jeho hit Game of Thrones, či Černobyl a mnoho dalších, tak existuje velká šance, že Streamingová služba AT&T bude úspěšná, což by mělo společnosti kompenzovat odliv zákazníků DirecTV.
Kromě toho má AT&T některé doplňkové části, například v Latinské Americe, které jsou však méně důležité pro konečné finanční výsledky společnosti.
Společnost AT&T za Q1 2019 vykázala zisk na akcii (earnings-per-share) 0,86 dolarů, což představuje mírný nárůst oproti předchozímu čtvrtletí. Na první pohled by se to mohlo zdát dost málo, protože společnost zvýšila své příjmy mnohem více. Tento jen malý růst však lze vysvětlit skutečností, že společnost AT&T musela vydat značné množství nových akcií za účelem financování části převzetí Time Warner. Naředění akcií je důvod, proč zisk na akcii v tomto roce doposud příliš nevzrostl.
Dlouhodobý přínos akvizice, jako šance na vytvoření úspěšné streamovací služby, se však v nadcházejících letech velmi jistě vyplní.
Společnost AT&T má obchodní model velmi náročný na peněžní tok, kdy společnost v Q1 2019 vytvořila provozní peněžní toky ve výši 11,1 miliardy dolarů, ale kapitálové výdaje jsou vysoké. Společnost platí vysoké finanční prostředky za zavedení nadcházející 5G technologie a za další věci, jako je například síť FirstNet.
Volné peněžní toky (free cash flows) v Q1 2019 činily 5,9 miliardy dolarů, což je stále více než dost na výplatu dividendy společnosti, která v Q1 2019 činila 3,7 miliardy dolarů. Výplatní poměr k volnému peněžnímu toku je ve výši 63%, takže dividenda je dobře kryta, zejména proto, že peněžní toky společnosti AT&T by se s největší pravděpodobností během recese nesnížily. Dividendu, která dnes dosahuje 6,3%, tak můžeme označit jako bezpečnou.
Vysoký dividendový výnos společnosti AT&T je jedním z faktorů pro celkové výnosy společnosti, ale navíc předpokládáme značný růst ceny akcií. Akcie AT&T se dnes obchodují s velmi levným ocenění (méně než 10ti násobek letošního očekávaného čistého zisku) a růst zisku na akcii v následujících letech bude také pozitivní faktor. Shrnuto podtrženo, by tak společnost AT&T v průběhu příštích pěti let mohla přinést až 15% celkovou návratnost, což je velmi přitažlivé.
Závěr
Mnozí z Dividendových Aristokratů v současné době nenabízejí příliš vysoké dividendové výnosy a to buď kvůli tomu, že jejich výplatní dividendový poměr je vcelku nízký (což je jeden z důvodů, proč je dividenda v těchto případech velmi bezpečná), nebo proto, že ocenění těchto bezpečných a vysoce kvalitní akcií narostlo na vysokou úroveň.
Exxon Mobil, AbbVie a AT&T jsou mezi Dividendovými Aristokraty výjimkami. Nejenže mají silné obchodní modely a dokáží každoročně svou dividendu zvyšovat, tak jako ostatní Dividendoví Aristokraté, ale nabízejí i vyšší dividendové výnosy – nad 4%.
Zdroj SureDividend, pro IG přeložil VSbrok
Určitě bych nezapomínal přiřadit Shell. Sice splňuje podmínku, že nikdy (snad od války) nesnížil dividendu, což je o chlup slabší než to, že pravidelně navyšoval, ale zase má lusxusní DY.
A ještě jednu poznámku – všechny tři (+Shell) mají tržní kapitalizaci přes 100 mld. USD a to je také další plus.
Mám takovou otázku, jak to že sem nepatří Altria, když se od nich oddělil Philip morris… a jestli chápu správně tak Altria je původní společnost… není to to stejné jako s Abbvie, které si ponechalo status dividendového aristokrata jenom kvůli tomu že bylo pod abbotem ?