Tři rady pro investiční začátečníky
Mysleli jste někdy na to, co by se stalo kdyby …? Určině ano, že?
Co kdybych začal s … [doplň cokoliv] … již loni, již před 5ti lety, již před 10ti lety … ???
Ano jsou věci, u kterých žalostně selháváme v jejich naplňování nebo začátkem.
Dnes se podíváme na tři věci, které by si měli investoři opakovat znovu a znovu …
Kdy začít
Krátká odpověď? IHNED!
Když se dívám zpět, tak poprvé jsem o akciích a dividendách slyšel ve svých asi 15ti letech. A jak jinak, tak ne v příliš dobrém. Jedna strana (investor) říkal, že teď (tedy tenkrát) je čas přikupovat, protože ceny jsou dole = akcie jsou levné. Druhá strana (investorova manželka) říkala, kdy že to konečně prodá, aby z „toho“ měli ty slibované velké zisky.
Nemusím jistě říkal, že v 15ti jsem měl úplně jiné „starosti“, takže tato debata byla jen příjemné zpestření večerní návštěvy u známých.
Následně jsem se o akciích dozvěděl až v roce 2009, kdy se o akciovém trhu mluvilo a psalo všude. Jenže to jsem bohužel kolem sebe neměl nikoho, kdo by mi řekl: Teď je čas nakupovat, protože akcie jsou LEVNÉ!!!
Takže jsem podlehl davovému „šílenství“ a akcie zavrhl, jakožto „špatnou investici těžce vydělaných peněz“. Jooo začít investovat v roce 2009, tak už jsem dnes asi nemusel chodit do práce … i když, co bych pak celý den dělal, že?
A to je právě kámen úrazu, kdybych …
Jak kdysi někdo chytrý řekl, „každý milion se skládá z první koruny“. A tedy, pokud nezačnete, tak ten milion ani nikdy mít nebudete!
I kdyby jste měli začít s 100 Kč měsíčně, tak stále je to začátek a jak se bude sněhová koule nabalovat, tak Vás to bude motivovat neodkládat si stranou 500 Kč nebo 1000 Kč … a za čas zjistíte, že opravdu ten milion máte.
Ale ono nejde jen o „ten milion“ na účtu, jde především o pravidelný příjem, který Vám dividendy dokáží každý měsíc vyplatit, takže opravdu časem zjistíte, že do práce nemusíte chodit 40 hodin týdně, ale stačí jen např. 30 hodin týdně, přičemž stále Vám na účet příjde stejná částka … jenže s menší vynaloženou prací = Vaší prací!
Důležitý je tedy pravidelný měsíční příjem. Ten nám však, bohužel české akcie nedokáží nabídnout, protože jejich výplata je pouze jednu ročně.
Musíme se tedy zaměřit na zahraničí. Jenže i většina evropských akcií má také jen jednoroční výplatu, i když pár světlých výjímek se najde, které vyplácí alespoň dvakrát ročně.
Pokud, ale opravdu chceme měsíční příjem, tak se musíme zaměřite na Ameriku, kde mají dividendové akcie více jak 100 letou tradici!
Pokud bych měl dnes pro „skládat“ investiční portfólio tak bych se zaměřil na firmy vyplácející měsíční dividendu a Dividendové aristokraty.
Níže překládám seznam 16ti firem pro bližší prozkoumání, které pokud by jste dnes nakoupili, tak by Vám dokázali ročně generovat průměrný dividendový výnos ve výši 5,76% hrubého (4,9% čistého) ročně.
Firmy vyplácející měsíčně (průměrný dividendový výnos 5,38%):
Gladstone Investment Corp. (GAIN) – 9,33%
LTC Properties, Inc. (LTC) – 6,55%
STORE Capital Corporation (STORE) – 5,31%
Realty Income Corp. (O) – 4,64%
STAG Industrial, Inc. (STAG) – 4,41%
Gladstone Land Corp. (LAND) – 3,78%
Main Street Capital Corp. (MAIN) – 3,64%
Dividendoví aristokraté (průměrný dividendový výnos 6,14%):
Exxon Mobil Corp. (XOM) 10,21%
AT&T, Inc. (T) 7,61%
Chevron Corp. (CVX) 7,08%
People’s United Financial, Inc. (PBCT) 6,81%
Federal Realty Investment Trust (FRT) 5,70%
AbbVie, Inc. (ABBV) 5,47%
Franklin Resources, Inc. (BEN) 4,60%
Walgreens Boots Alliance, Inc. (WBA) 5%
Raytheon Technologies Corp. (RTX) 3,8%
Takže otázka, kterou by jste si měli položit a zodpovědět zní: Mám nechat peníze zahálet na bankovním účtu s 0,01% výnosem, při 3% inflaci nebo je poslat vydělávat 5% ročně – zdůrazňuji čístého = po zdanění!
Soustřeďte se na vlastní cíl
Člověk je od přírody soutěživý tvor, takže každý se rád s něčím/někým srovnává. JENŽE u investování by soutěžení a srovnávání se s někým/něčím nemá a nesmí být primárním cílem.
Vždy se zaměřte na své vlastní cíle, své potřeby, svůj život a svoji budoucnost!
K čemu je Vám srovnání s Warrenem Buffettem, když on investuje miliardy dolarů každý měsíc, ale Vy dokážete investost několik tisíc korun ročně?
K čemu je Vám srovnání s indexem S&P500, který má kapitalizaci cca 300 miliard dolarů, když Vaše investiční portfólio má hodnotu několik tisíc korun?
Vám vždy musí jít o Vaše potřeby = o uspokojení Vašich měsíčních/ročních nákladů!
A tedy Vaším cíle není a nesmí být srovnávání se s jakýmkoliv mega-investorem nebo indexem, který je naprosto jiná liga v investování. Tedy nemusíte být až tak strikní samozřejmě … výkonnost portfólia je dobré sledovat a k tomu je třeba mít něco pro porovnání. Každopádně by však toto neměl být Váš primární cíl!
Zde totiž hrozí riziko davového šílenství.
To zahrnuje několik možností, kterým by jste se měli snažit při vlastním instování vyhnout.
- nákup akcie, protože ji koupil někdo jiný – tedy nemusí vůbec odpovídat Vašemu cíli, výnosu a investičnímu horizontu
- pozdní nákup – nakupovat z davem ve valné většině znamená, že cena již je příliš vysoko a Váš výnos již nebude tak velký, popř. cena již dosáhla vrcholu a již bude jen klesat
- brzký prodej – prodej s davem, taktéž znamená panické výprodeje pro které dost často není žádný důvod a cena se po krátkodovém propadu zas vrátí na původní výši
- investovat rizikově – nákup vysoce rizikových investic jen, aby jste „předehnali“ toho, s kým se srovnáváte, což velmi často vede pouze k horším výsledkům
- mylná víra, že vložený kapitál bude pouze růst – akciový trh není bankovní účet a jediná jistota, kterou zde máte je to, že ceny budou vždy kolísat a proto snažit se udržet hodnotu investičního portfólia v „zelených číslech“ je hloupost … jak začnete s investováním, tak se na to musíte připravit, počítat s tím a vědět co s tím dělat
Snažit se dostahovat stejných výsledků jako „ten či onen“ vede v dlouhodobém horizontu pouze ke ztrátám.
Bude to znít otřepaně, ale vždy si tedy stanovte vlastní cíle, vlastní hodnoty, kterých chcete dosáhnout a vlastní časový horizont. Protože toto je Vaše portfólio, které má splňovat Vaše potřeby. Vy NEinvestujete, aby jste potěšili Warrena Buffetta, ale aby jste zajistili svoji vlastní budoucnost.
Nezamilujte se do akcie aneb prodej je možný
Investování do dividendových akcií opravdu není o držení až do smrti. Ondra o tom psal v roce 2018 článek. Na trhu jsou občas i situace, kdy je „lepší vrabec v hrsti, než-li hejno na střeše“.
Proto je na každém investorovi si své portfólio opečovávat s péčí řádného hospodáře a jakmili firma přestane splňovat podmínky na jejichž základě ji do portfólia zařadil, tak je na čase se jí zbavit a přibrat jiného investičního koně, který podmínky investora splńovat bude.
Tak jak člověk stárne, tak se mění i jeho priority a požadavky a proto, co splňovalo investiční podmínky před rokem/dvěma/pěti roky, již nemusí splňovat investorské požadavky dnes.
Např. když firma přestane platit dividendu nebo již začne zvyšovat jen marginálně … je čas se takové akcie zbavit a přesunou finanční prostředky do jiné, která bude požadavky splňovat.
Závěr
Shrnutí dnes bude krátké a poučné …
Začněte brzy, ať Vám složené úročení co nejvíc pomůže generovat zisky po co nejdelší dobu Vašeho života.
Zaměřte se pouze a jenom na SVÉ, opakuji SVÉ, cíle a požadavky.
Dokud chodíte do práce, tedy nepotřebujete vybírat zisky z investic, tak obdržené dividendy reinvestujete … pomůže to Vaší sněhové kouli zvýšit rychlost valení se ze svahu.
STORE Capital Corporation má ticker STOR a nevyplácí měsíčně 😉
Zdravím,
jak vidíte nově brokera XTB, který začal nabízet také možnost obchodovat akcie a ETF, zvažuji ho jako druhého k lynxu, který mám, budu rád za Vaše názory a zkušenosti díky David
Ahoj,
ve zkratce je to zrušení poplatků lákavé ovšem nabídka akcií je omezenější v porovnání s Lynx. Pro krátkodobého obchodníka bych viděl možná i nevýhodu ve spreadu, ihned po nákupu jsi vlastně 1-1,5% v mínus, neumím to však porovnat s jinými brokery, nejsem trader. další ale, je fakt, že stejně jako eToro neuplatňují w8ben, takže dividendy ti chodí zdaněny 30%. Jako dividendový investor tedy raději zaplatím poplatek za nákup než abych se nechal takto danit. Pokud to máš jako dvojku k Lynx a budeš to využívat na nákupy růstových akcií nevyplácejících dividendu k douhodobému držení pak by to nemusela být špatná volba. Osobně bych dal XTB přednost oproti Lynxu z důvodu české podpory. Určitě je lepší se dohadovat tady u nás v rodném jazyce než někde na dlouhé lokty v tramtárii.
Ondro děkuji moc za odpověď, jenom mi nesedí ta věta, že by jsi dal přednost XTB před Lynxem, kvůli české podpoře, asi si myslel jiného brokera ? protože Lynx má podporu českou, super info k těm dividendám díky moc
Ty jo omlouvám se, samozřejmě je to CHYBA! Mělo být dal přednost XTB před eToro.
díky 🙂