Universal Health Realty Income Trust – po poklesu podhodnocený
Universal Health Realty Income Trust (UHT) má druhou nejdelší historii růstu dividend v celém sektoru REIT. Přitom není mezi DGI investory příliš známá a dnes stále ani ve velké oblibě. Většinu firemního portfólia tvoří lékařské kanceláře (medical office buildings = MOB), což na jednu stranu znamená, že růst je velmi pomalý, ale na straně druhé je portfólio a růst velmi stabilní = odolné vůči recesím.
Protože americká populace stárne a společnost nadále rozšiřuje své portfólio o další nemovitosti, tak by měl tento pomalý a stabilní růst pokračovat i nadále.
Přehled
Společnost měl IPO v roce 1986 a její portfólio vzniklo nákupem nemovitostí od firmy Universal Health Services (UHS), která se specializovala na dlouhodobé pronájmy. Dnes je stále firma UHS jedním z největších zdravotnických firem a provozovatelem nemocnic v USA.
Tržní kapitalizace UHT je téměř 800 milionů dolarů, takže asi nikoho nepřekvapí, že takto malý REIT je řízen externě (externím správcem je právě firma UHS) a nemá žádné zaměstanance. Ač osobně nemám externí řízení příliš v oblibě, protože většinou externí správce „ždíme“ spravovanou firmu na poplatcích, tak zde to neplatí – UHS si účtuje pouhých 0,7 % z hodnoty spravovaných aktiv. Což např. za rok 2020 tyto poplatky dosáhly cca 5 % celkových příjmů. To je oproti dalším REIT firmám velmi nízký poplatek správci.
Výhodou zde je i to, že externí správce vlastní více jak 5 % akcií firmy a ředitel obou firem (v jedné osobě) vlastní přes 1 % akcií UHT.
Portfólio
Portfólio firmy se skládá z:
- 57 administrativních budov (medical office buildings)
- 7 nemocnic (3 akutní, 3 speciální a 1 behaviorální / 3 acute, 3 specialty, and 1 behavioral)
- 4 samostatně stojící pohotovostní oddělení (freestanding emergency departments)
- 4 předškolní zařízení a dětská zařízení (preschools and childcare centers)
Když se podíváme na geografické rozložení nemovitostí, tak portfolio společnosti je soustředěno převážně v rychle rostoucích státech, jako je Texas, Nevada či Arizona.
Růst
Jako všechny REIT firmy má i UHT tři hlavní prorůstové možnosti:
- navyšování nájemného
- akvizice dalších nemovitostí
- výstavba nových a oprava stávajících nemovitostí
Většina REIT firem se soustředí pouze na první dvě, i když najdou se samozřejmě vyjímky, ale spolupráce s developery, kteří firmě postaví novou nemocnici, kterou následně firma vlastní a pronajímá, dává firmě velkou výhodu oproti jiným REIT firmám.
Firemní portfólio tak postupně roste o nově postavené nemovitosti, které firma ihned po výstavbě pronajímá a to s dlouhodobými pronájmy – 10 až 20 let.
Společnost v loňském roce převzala od developerů dvě dostavené nemovitosti a jednu nemovitost koupila. I když je nutné říci, že hlavním tahounem budoucího růstu budou i nadále akvizice nemovitostí, protože výstavba přeci jen není tak rychlá.
Společnost od začátku roku 2021 vykázala růst tržbel o 8 %, oproti 4% pětiletému průměru.
Rizika
V současné době je největším rizikem přetrvávající pandemie, která těžce dopadla na operátory (nájemce) nemovitostí. Naštěstí na firmu pandemie neměla tak velký vliv, společnost v roce 2020 inkasovala 99 % nasmlouvaného nájemného, což i přes zlepšující se pandemický stav bylo pro některé REIT firmy naprosto nedosažitelné číslo.
Letos na konci roku firma vymění nemocnici Inland Valley za dvě nemovitosti firmy UHS – dopad na peněžní toky zatím není známý, ale analytici očekávají, že bude minimální nebo vůbec žádný.
Společnost také obdržela informaci od nájemce nemocnice Kindred Hospital Chicago Central, že nájemní smlouvu, končící na konci letošního roku, již neprodlouží. Příjmy od tohoto operátora představují necelá 2 % celkových příjmů společnosti, takže dopad není velký, ale firma se bude muset snažit nemovitost co nejrychleji znovu pronajmout. To je u nemovitosti, jako je nemocnice, dost nákladný proces, protože je třeba úprav a oprav a to bude mít zcela jistě vliv na budoucí FFO firmy.
A navíc má firma již od poloviny roku 2019 dvě prázdné nemocnice v Evansville v Indian+ a Corpus Christi v Texasu.
Ocenění
Dnes jsou akcie firmy oceněny s téměř nejnižším poměrem P/CFO od finanční krize v letech 2007-2009. Při ceně cca 57,50 dolarů za akcii a FFO ve výši 5,56 je poměr P/FFO ve výši 16,16.
Hlavním důvodem pro pokles ocenění v posledních týdnech je nezdar vedení o pronájem dvou výše uvedených nemocnich po velmi dlouhou dobu a od ledna přibyde třetí.
Velký propad ocenění by však investoři neměli přičítat nechopnosti/nemožnosti vedení pronajmout nemovitosti, ale nadhodnocení akcií před pandemií, kdy jen za rok 2019 ocenění vzrostlo více jak dvojnásobně.
Dividenda
V Q2 2021 firma vykázala FFO na akcii ve výši 0,92 dolaru, což je meziroční nárůst o 10,8 % oproti Q2 2020. Čtvrtletní dividenda je ve výši 0,70 dolaru na akcii, což znamená výplatní poměr lehce nad 75 %.
Společnost svou dividendu pravidelně každý rok zvyšuje již od svého IP v roce 1996 a vzhledek k tomu, že od začátku roku 2021 se jí podařilo navýšit FFO o 12 %, v roce 2020 to bylo o 5 %, tak o budoucí růst nemusí mít investoři obavy.
Společnosti se daří dividendu pravidelně navyšovat o cent ročně – o půl centu každého půl roku. Každoroční růst tak představuje asi 1,5 % ročně, což bohužel při dnešní inflaci není mnoho.
Delší dividendovou historii má jen REIT firma Federal Realty Trust (FRT).
Závěr
Investoři by se dnes neměli ptát, proč ocenění akcií firmy Universal Health Realty Income Trust tak pokleslo, ale spíš by se měli ptát, proč v roce 2019 tak prudce vzrostlo. Protože, když srovnáte růst v roce 2019, tak to odpovídalo růstu ultra konzervatiním dividendovým aristokratům, než firmě z REIT sektoru.
Vedení společnosti se snaží volné nemovistosti opravovat, aby je mohlo znovu pronajmout. Firma staví nové nemovitosti na míru pro nájmce, kteří si postavenou nemovitost ihned pronajmou na 10 až 20 let. A firma také kupuje nemovitosti, aby dále rozšířila své portfolio.
Navzdory několika rizikům nemám obavy o bezpečnost dividendy a téměř 5% dividendový výnos je též vynikající, problémem pro investory tak může být nízký růst dividendy.
Akcie UHT patří mezi nudné akcie, jejichž vedení pravidelně rozšiřuje portfólio a díky tomu FFO také pravidelně roste. Pokles ocenění v letošním roce je vynikající příležitostí pro vstup a dlouhodobé držení.
Dobrý den, bylo by možné v nějakém článku podrobněji rozebrat o výplatě a zdanění dividend REIT firem pro české rezidenty? Včetně konkrétních příkladů? Děkuji.
Daň je 15%. Pokud přijde nějaká nezdaněná částka (např. tzv. kapitálová vratka), tak dodanit v příštím daňovém přiznání.
Tohle si asi celý extra článek nezaslouží.
Ano naprostý souhlas. Český daňový zákon je v tomhle ohledu o dost jednodušší než např. americký…
Na tohle opravdu netřeba psát celý článek.
Díky za odpověď.
Nicméně zkuste vycházet z toho, že drtivá většina lidí si ještě nikdy žádný REIT nekoupila, takže nemá dostatek informací ani praktických zkušeností. Například, co přesně znamená daná vratka, zda je nutné podávat dodatečné DP nebo zda ji zahrnout do běžného DP za fiskál, v němž přijde.
Když se vrátím k samotné dani: Dostanu na účet (např. u IB) dividendu klasicky po srážce 15 %, mám-li vyplněný W8-BEN, nebo může být tato srážka různá, např. podle státu, v němž daný REIT sídlí? Apod.
Trochu je to popsané např. zde na fóru: https://forum.investicnigramotnost.cz/viewtopic.php?f=9&t=87&p=10695&hilit=vratka#p10689
Vezmu to postupně, ale jen stručně:
Co je vratka (angl. „Return of Capital“):
Společnost vyplatí akcionářům zpět část vstupního kapitálu (u nás dělá něco podobného O2 – tzv. snížení emisního ážia; v Německu zase DTE a DPW)
V USA/DE se vratka nedaní; místo toho se vám sníží nákupní cena („cost basis“). V důsledku toho se tato částka vlastně zdaní v budoucnu, až akcionář akcie prodá.
U nás nic takového neplatí. Na vratku se pohlíží jako na nezdaněnou (hrubou) dividendu, kterou je potřeba dodatečně zdanit.
Jak zahrnout do DP:
Protože vratky často chodí dost pozdě (za rok 2020 někdy v polovině roku 2021), tak se to dost blbě zařazuje do řádného DP. Někdo tu na fóru psal, že by mělo stačit zahrnout to do DP za následující rok.
Daně a brokeři:
Dividendy vždy přijdou už po srážce. Snad každý broker to pěkně rozepíše zvlášť na hrubou částku a strženou daň.
Srážka samozřejmě závisí na domicilu každé firmy (USA 15%, FRA 30%, GB 0%). Navíc, někteří brokeři (např. Degiro) na to trochu dlabou, a tak třeba Kanadské dividendy mají vyšší srážky než je nutné. IB to dělá správně.
Závěr:
Když budete vyplňovat DP správně podle návodu (https://www.investicnigramotnost.cz/investor-a-dane-5-kompletni-danove-priznani-priklad/), stačí sečíst všechny dividendy, vratky apod. dohromady (tedy zvlášť pro každou zemi), započíst daň odvedenou z zahraničí, a všechny nezdaněné příjmy se tak automaticky dodaní.
P.S.: moc stručné to nakonec není, navíc mi to sežralo odřádkování, takže se to nedá číst 🙁
Ano přesně tak, vratky chodí klasicky únor-březen u IB/Lynx, Degiro si dává na čas a chodí v září/říjnu … za předchozí rok. Takže dávat opravné DAP je opravdu hloupost.
Kdysi jsem to konzultoval přímo na FÚ a tam mi jasně řekli, že to mám dát jako „klasickou“ dividendu do příjmu za rok kdy vratky přišly. Takže to tak dělám a nikdy s tím problém nebyl.
Bych se divil, že by tomu na jiných FÚ bylo jinak, protože by se tam museli drbat z opravný DAP a to se jim určitě nebude chtít.
Takže prostě vratky za rok 2020, které mi dorazily v únoru/březnu 2021 přidám k dividendám za rok 2021 a hotovo.
Rád bych se zeptal na kombinace nezdaněné vratky REITs s „partnership distribution“ u LPP firem. Mám EPD, které Fio daní asi 39%. Lze to namíchat s REITs a tím vlastně dosáhnout nižšího zdanění? Jestli jsem to správně pochopil, u nás se to vše daní stejně a je důležitý jen součet. Namícháním (podle přicházejících peněz) asi 2LPP + 3REITs by vlastně ty LPP zaplatily daně z REITs.
Pochopil jsem to dobře?
Z pohledu českého daňového řádu je to kapitálový příjem jako každý jiný.
Ale jsou tu dva dost zásadní problémy na straně USA daní.
Ten první jsi už poznal, pro neamerické daňové rezidenty není dán 15%, ale 39%. Bohužel nelze nijak snížit!
A druhý, závažnější je, že pokud od LP/MLP/LPP firmy (firem v součtu) dostaneš za rok víc jak $1000 hrubého, tak MUSÍŠ!!! podávat daňové přiznání u IRS v USA! A to bez US právníka fakt nedáš 🙁
Díky. Takže to vlastně jde. Z dividend EPD zaplatím 39% ale z REIT 0% a vzájemně se požerou. Omezení na max $1000 hrubého je celkem v pohodě. Odpovídá to asi $8000 investovaných do LPP/MLP (s dostatečnou rezervou kolem 40%).
Nemůže to být hlavní investice, ale jako doplněk generující 8% dividend to nemusí být špatné …a pokud by se snad partnership distribution blížilo $1000, tak rychle prodávat 🙂
Z tohoto pohledu ano. Ale osobně to riskovat nehodlám, protože jako každý jiný ouřada, tak i IRS se může rozhodnout pro namátkovou kontrolu a platit si daňaře v USA, aby za mě vyřizoval papíry mi ani za těch 8% nestojí. Navíc ve výsledku to není 8%, když je z toho 39% daň 🙁
Takže díky za plodnou diskusi. Jak jsem tušil, je to podstatně složitější, než jak původně uváděl článek, i mnoho jiných předchozích článků. Co se týče zdanění, tak pro našince v podstatě nemá smysl se o REITy zajímat jako o významnější investici.
To je dost špatný výsledek. Holt, méně rizikové a výnosnější bude pořídit si BTI nebo MO.
No ale aspoň jsme si to vyjasnili.
Anon:
A na tohle jste přišel jak? Problém je v LP/MLP, ne v REITech. To jsou dvě naprosto odlišné formy podniků.
Tento článek byl o REITech, a s nimi na žádné velké daňové špeky nenarazíte. Stále si stojím za svým shrnutím zdanění REITů ve dvou větách výše.
Pan Vrána sem zatáhl EPD jako příklad firmy typu LP. To ignorujte, to se realitních fondů netýká.
Amon: nemixovat jaPka s hruškama!!! Vrana píše o EPD, což je LP firma! Tento článek je, ale o UHT, což je REIT (rít)!!!
REIT firmy sice dělají kapitálové vratky, ty jsou, ale dle českého daňového řádu považovány za „dividendu“, takže se daní stejnými 15% jako klasická dividenda … jediný „problém“ je v tom, že vratky jsou za minulý rok, ale protože přijdou až v dalším roce, tak je nesmíš zapomenout dát do DAP za současný rok. To je celé.
Díky moc za vysvětlení.
OK. Vracím se tedy na začátek svého dotazu, zda-li by to téma nestálo za jeden ucelený článek. Jak je z této diskuse vidět – stálo: i kvůli vysvětlení základních pojmů, a jejich zasazení do kontextu. Ale to už je na vás. Ono to tak bývá i v jiných oborech, že úzká skupinka lidí, která se jím zabývá, považuje za samozřejmost, že jim rozumí široké okolí a staví svou diskusi na level, na který ale drtivá většina lidí nedosáhne – už jen proto, že jim chybí základní informace.
Pěkný den.
OK, popřemýšlím a zkusím něco hodit na papír, teda do WP 😉