Utility: Southern Company – nejvyšší cena a nejnižší dividendový výnos
Již delší dobu jsme nepsali o sektoru Veřejných služeb (Utility), tak dnes se podíváme na jednu z Utilit v mém portfóliu. Cena se (z pohledu DGI investora bohužel) od „druhých“ Vánoc 2018 vyšvihla ze 43 dolarů přes 60, proto se na firmu podíváme blíže, zda stojí DGI investorům „za povšimnutí“.
Úvod
Každý investor, který se zajímá/zaměřuje na dividendově růstové akcie, by měl mít ve svém portfóliu alespoň jednu firmu z veřejného sektoru = Utilitu. A to nejen proto, že tyto firmy nabízí vyšší dividendové výnosy než průměr trhu (index S&P500), pravidelně navyšují dividendu alespoň o inflaci, ale především proto, že jejich dividendy jsou velmi často mnohem bezpečnější a to díky jejich obchodního modelu.
Firmy z Utility sektoru hrají totiž klíčovou roli ve fungování dnešní ekonomiky. Jsou prostě firmy, bez kterých se žádný stát a jeho občani prostě neobejdou a proto jsou jejich dividendy bezpečnější než dividendy ostatních firem.
Dnes se podíváme na Utility firmu, kterou držím již několik let ve svém portfóliu a která z historických cen se zád mírně nadhodnocená … a tou je firma Southern Company (NYSE:SO).
Na konci loňského roku (2018) se akcie společnosti Southern obchodovaly za 43 dolarů kuskdeže ty loňské sněhy jsou od té doby cena vystřelila nahoru o dech beroucích 44%. Na to, že Utility jsou investory vnímány jako pomalu se měnící (z pohledu ceny) a pomalu navyšující (z pohledu dividendy) akcie, tak tohle přímo desetimílový skok.
Růst ceny byl sice impozatní, ale pro nás DGI investory to má i stinnou stránku a tou je, že akcie tak dnes nabízejí nejnižší dividendový výnos za posledních 40 let a to „pouhá“ 4%. Proto se dnes společně na akcie této firmy podrobněji podíváme.
Přehled
Na trhu je poslední měsíce „veselo“, prezident Trum střídavě na Tweeteru oznamuje „dohodu“ a „nedohodu“ s Čínou, aby to o pár dnů/týdnů opět zopakoval … což opakovaně vrhá trh do růstu a poklesu. Osobně jsem to už vcelku začal ignovat a denní posuny ceny o pár desetin procenta mne nechává naprosto klidným. Když se totiž podíváte na celkový posun ceny za poslední rok, tak ceny se nic moc nezměnily.
Na druhou stranu, cena akcíí firmy Southern meziročně vyletěla přes 40% a v říjnu cena dosáhla svého historického maxima.
Ačkoli nejistota ohledně obchodních vztahů tu ještě nějaký čas s námi bude, tak dnes nejvyšší cena akcií firmy Southern je zřejmě za námi.
Jako hlavní důvod pro tento prudký růst ceny vidím navyšování základní úrokové sazby FEDem, mezi roky 2016 až 2018. To ovšem znamenalo pokles dividendového výnosu všech (téměř) akcií z Utility sektoru, takže se tento sektor postně stává méně a méně atraktivní. A naprosto to se stalo s cenou akcií společnosti Southern a jejím dividendovým výnosem.
Na posledním zasedání, ale FED změnil názor a začal opět se snižováním základní úrokové sazby. Očekává se, že do konce roku ještě alespoň jednou úroky sníží a další snižování bude pokračovat i příští rok. Tento posun v chování FEDu stlačil jak výnosy státních dluhopisů, tak i ceny akcií Utility firem, takže se opět začínají stávat atraktivní i DGI investory. Utility sektor je totiž citilivý na posun v to, zda FED úroky zvyšuje nebo snižuje.
V poslední době firma Southern těží z poklesu úroků u dlouhodobých dluhů, protože jako většina firmem, tak i Southern v posledních letech nabral dost velký dluh z důvodu velkých kapitálových výdajů. Ty jsou u Utility firem běžné, protože tyto firmy vynakládají velků prostředky na údržbu a rozšiřování svých sítí, ale taky do nových pro-růstových projektů.
Společnost má dnes čistý dluh (celkové závazky – hotovost – pohledávky) ve výši 78,7 miliard dolarů. Což je asi 25x více než roční příjmy společnosti = tedy je to dost vysoká hodnoty. Kromě toho, musí firma v roce 2021 splatit asi 10 miliard dolarů. Společnost takovou částku nemá, takže bude muset většinu dluhu refinancovat, takže klesající úrokové sazby jsou pro firmu výhodné.
Dalším důvodem pro tak prudký růst ceny akcií bylo, že se konečně vyjasnilo, jak to bude s dostavbou jaderné elektrárny Vogtle. Náklady na výstavbu se více jak zdvojnásobily a výstavba taktéž nejde podle plánu … si tak říkám jak to asi bude jednou u nás, pokud se budoucí vláda rozhodne pro dostavbu/rozšíření Temelína, či Dukovan? Firma na stavbu již vydala více jak 27 miliard dolarů a elektrárna stále nevyrábí! Prozatím to vypadá, že výstavba bude mít 5 let zpoždění oproti plánu, růst nákladů a zpožďování výstavby byly hlavní důvody pro pokles ceny akcií firmy v roce 2018.
Jak se zdá, tak se firmě daří zpoždění pomalu, ale jistě dohánět – Vogtle je z 79% hotov – a v roce 2021 by první blok mohl začít vyrábět elektriku. Výstavba neměla v posledních 12ti měsících žádné zdržení, ani problémy, což též pomohlo růstu ceny akcií … tak budeme držet pěsti, aby to do roku 2021 stavaři stihli.
Dividenda
Teď se podíváme na dividendovou bezpečnost. Obvykle se výplatní poměr porovnává s volným peněžním tokem (Free Cash Flow = FCF), jenže pro Utility firmy není tak vypovídající. Jde o to, že Utility firmy mají velké kapitálové výdaje, takže na jejich financování si berou dluh. Ovšem na druhou stranu, jsou tyto projekty schalované regulačními orgány (státem) a tím mají i garantovanou míru návratnosti.
V roce 2018 vytvořila společnost EPS ve výši 3,07 dolarů, kdežto dividenda byla ve výši 2,38 dolaru na akcii, to nám dává výplatní poměr k EPS ve výši 77,5%. Vedení společnosti pro rok 2019 očekává EPS ve výši 3,04 dolarů a dividendy je ve výši 2,46 dolarů na akcii, to je výplatní poměr k EPS ve výši 80,9%. To je už vcelku vysoký výplatní poměr, ale u Utility firmy to není až tak kritické jako by to bylo u „obyčejné“ firmy. To znamená, že pro několik následujících let, je dividenda firmy bezpečená.
To ovšem na druhou stranu dává menší prostor pro budoucí růst dividendy. Takže lze reálně očekávat zpomalení růstu, dokud společnost nesníží dluh a tím nezvýší EPS, čím klesne výplatní poměr.
Vedení polečnosti očekává, že míra růstu dlouhodobých zisků bude v rozmezí 4% až 5%, střed 4,5%, takže lze realisticky očekávat růst dividendy v tomto rozsahu. To je větší růst než jaký firma vygenerovala za posledních 10let – 3,2%, tedy je vidět, že firmě se daří růst zvyšovat.
Společnost Southern svou dividendu zvýšila již 18 let v radě, ale je důležité zmínit, že dividendu firma nesnížila již 71 let v řadě! Toho lze dosáhnout jen díky spolehlivým peněžním tokům, které jsou v sektoru regulovaného podnikání garantované (schvalované) státem. To je taky důvod, proč každý DGI investor má (měl by mít) alespoň jednu Utility firmu ve svém portóliu.
Průdký růst ceny od začátku roku na druhou stranu srazil dividendový výnos na 40tileté minimum.
Vedení společnosti oznámilo, že v následujících letech bude (by mělo) dividendu zvyšovat asi o 3% ročně, není to moc, ale stále je to více jak inflace. Akcie se navíc v současné době obchodují s poměrem ceny a zisků (price-to-earnings ratio) ve výši 20,3. To je vcelku vysoká úroveň ocenění vzhledem k pomale rostoucí Utility společnosti a vysokému dluhu.
Obchodní model a možný růst
Jak jsem již uvedel výši, tak firma Southern Company je regulovaná společnost (Utility), která prodává a distribuuje elektřinu a zemní plyn do více jak 9 milionům domácností po celých Spojených státech.
Společnost má velmi dobře diverzifikovaný obchodní model. Asi polovina je výroba zemního plynu a zbytek je výroba elektřiny.
Obrázek výše ukazuje, že většina zákazníků, kteří od firmy odebírají elektřinu, žijí v Alabamě a Georgii. Společnost dodává zemní plyn 4,2 milionům zákazníků, kteří jsou, ale na rozdíl od odběratelů elektřiny, v mnoha státech.
Nejdůležitější ovšem je, že více jak 90% příjmů společnosti pochází ze státem regulovaných služeb, které jsem s dlouhodobými smlouvami. To umožňuje společnosti vytvářet velmi stabilní peněžní tok i během recese.
Vedení společnosti chce růst v následujících letech podpořit investicí 38 miliard dolarů do rozšíření svých základů (viz. obrázek níže). Z této částky má jít většina, 25 miliard dolarů do výměny, oprav elektrického vedení, tedy zlepšení a zvýšení odolonosti celé sítě. 7 miliard dolarů má být investováno do státem regulovaného plynu = do výměny a oprav plynovodů. A 4 miliardy dolarů do dostavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle, takže snad budou opravdu uvedeny do provozu na konci let 2021 a 2022.
Poslední, nejmenší částka investičního plánu, 2 miliardy dolarů mají jít do roku 2023 na obnovitelné zdroje, mezistátní plynovody a Bloom a další smluvní distribuovanou infrastrukturu.
Další možností, které pomůže společnosti dosáhnout svého dlouhodobého růstového cíle, je zvyšování sazeb. Vedení společnosti již podalo žádosti o navýšení sazeb pro své dceřinky Georgia Power, Atlanta Gas Light a Nicor Gas. Vedení očekává, že toto bude do konce letošního roku chváleno, což by mělo ještě do konce roku 2019 navýšit zisk.
Rizika
Prvním rizikem, kterému společnost Southern Company musí čelit, tak jako celkový energetický sektor, jsou státní regulace. Společnost má mnoho dceřiných společností, které podléhají různým místním, státním a federálním předpisům. Dodržování těchto předpisů je samo o sobě nákladné a když dojde k jakékoli změně, tak to vždy vyžaduje velké investice.
Pokud budou v budoucnu vydány nové předpisy ohledně emisí skleníkových plynů, tak to bude znamenat zvýšení nákladů, což by mohlo i ovlivnit poptávku (odběr) zemního plynu a též výši ceny, kterou firma účtuje svým zákazníkům.
Navíc je zde stále potenciální riziko, že regulační orgány neumožní společnosti navýšit ceny o náklady spojené s dodržováním jakýchkoli stávajících předpisů a investic do oprav, či rozšíření. Popřípadě náklady spojené s budoucími předpisy, např. s emisními limity.
Po uvedení Vogtle do provozu vznikne firmě nové riziko a to potenciální jaderné katastrofy, doufejmě velmi nepravděpodobné, ale stále je to riziko možné.
Dalším rizikem bude v budoucnosti růst úrokových sazeb, protože jako všechny Utility firmy, tak i Southern Company má velké dluhy.
Když/Až jednou ta recese příjde, tak by se též mohlo stát, že by regulační orgány nedovolily firmě navyšovat ceny tak rychle jak jí rostou náklady, či aby se zavděčili lidem … na druhou stranu bude stát firmu nutit k vyšším investicím.
Z hlediska investorů sebou nese Utility sektor ještě jedno riziko a tím je vydávání nových akcií. A společnost Southern není vyjímkou. Za posledních deset let společnost zvýšila počet svých akcií o 31%, v průměru asi o 3% ročně. Vedení nedávno oznámilo, že během příštích 5ti let firma navýší počet svých akcií pouze o 5% až 6%. I když je otázkou zda to vedení dodrží, protože tento svůj slib již několikrát porušilo. V srpnu vedení oznámilo záměr vydat 30 milionů akcií (to je 3% ředění) na splátku krátkodobého dluhu.
Ale i přesto cena akcií firmy Southern stále roste a dosahuje svých historických maxim, což na druhou stranu znamená, že firma nemusí vydat tak velký počet nových akcií, protože potřebnou částku získá s menším vydaným počtem.
Ocenění
Na základě non-GAAP zisků je budoucí P/E poměr (forward P/E ratio) více jak 20tinásobek, oproti 5tiletému průměru ve výši 16,5. Dividendový výnos tak klesl na nejnižších úroveň a je tak 16% pod svým 5letým průměrem. Proto se lze domnívat, že akcie společnosti Southern Company jsou nadhodnoceny.
Podle Gurufocus je 13tiletý dividendový výnos společnosti Southern Company ve výši 4,66%, když současný dividendový výnos je „pouze“ 3,98%. Pokud by se měla cena akcií vrátit k průměrnému dividendovému výnosu minulých let, tak by cena musela klesnout k 52 dolarům za akcii, tedy o cca 10 dolarů (cca 19%).
To znamená, že se dnes akcie obchodují asi s 16% prémií ke svým historickým hodnotám.
Závěr
Southern Company je vynikající Utility firma, navíc je to Dividendový uchazeč (Contender) a lze s velkou pravděpodobností očekávat, že dividenda bude i v příštím roce zvýšena. I když zde rizika jsou, tak obchodní model společnosti je odolný a vedení velmi dobré, aby i v příštích letech zajistili společnosti růst zisků.
Prudký růst ceny akcií, ale znamenal velký pokles dividendového výnosu, takže dnes se akcie společnosti obchodují s prémií ke svému historickému průměru. Z tohoto důvodu nelze akcie Southern dnes doporučit DGI investorům k nákupu, avšak Ti co dnes akcie drží by měli nadále držet.
S dnešním cca 4% dividenovým výnosem, 4% až 5% růstem zisků, ale s možným až 2% ročním poklesem oceněním, by akcie společnosti v příštích 10ti letech mohly držitelům přinést 6% až 7,0% roční celkové výnosy.
Férový dividendový výnos je, ale kolem 5%, takže ten kdo nakoupil na začátku roku 2019, tak tomu akcie firmy Southern nabídnou, společně s růstem zisků o 4% až 5%, roční celkové výnosy 9% až 10% v příštích 10ti letech.
Takže až pozitivní krátkodobý růst ceny akcií pravděpodobně v krátkodobém horizontu bude pokračovat, tak ale dlouhodobé výnosy akcií při současné ceně budou slabé. Akcie Utilit jsou atraktivní pro svou bezpečnou dividendu a odolnost vůči recesím, ale DGI investoři by měli počkat na lepší cenu.
Existuje v současné době nějaká utility firma, do které by se vyplatil vstup? Zdají se mi všechny předražené.
Já koukám na ED, sice jejich příjmy jsou x-let stejné kolem 12B, ale je to divi.král, metriky má dobrý. Trochu mě tedy straší stav sítí v NY, tam asi budou investice jako blázen…Cena vylítla k 95, ale teď klesá a DY je kolem 3,3.
Vcelku rozumě je oceněné NGG (Brexit), včera slušně sletěl DUK (odložená dostavba potrubí a kvůli tomu vydání nových akcií), ještě možná plus-mínus PPL, D-čko je drahý.
Ještě znám PEGI a OKE, ale ty nesleduju, takže nevím jak jsou na tom.