Vedení portfolia online: DiGrIn.com (aktualizováno)
Digrin znamená, Dividend Growth Investing, tedy Dividendově Růstové Investování. Což je něco, co je našemu srdci na IG webu naprosto vlastní a jsme proto rádi, že můžeme o takovém portfolio webu napsat.
Registrace / Cena
Na rozdíl od Stock.div je Digrin zdarma, s omezením na tři portfolia a dividendovým kalendářem na jeden rok. Nebo si můžete zvolit variantu za 7,99 dolarů měsíčně (49,99 dolarů ročně), která žádné omezení nemá. Navíc nákupem podpoříte tvůrce Digrinu a náš web použitím následujícího odkazu DIGRIN . Po zadání promo kódu DIGRIN20 budete mít aplikaci se slevou.
Digrin.com nabízí slušný počet nastavení a přehledových grafů, takže pro vedení Vašeho dividendového protfolia je to velmi dobrá volba.
Úvodní stránka
Poté co se přihlásíte na Login stránce, uvidíte úvodní přehledovou stránku. Kde je shrnutí, co vše Digrin nabízí.
Web je rozdělen do:
- horní lišty – kde jsou ovládací prvky
- středové části – kde je obsah každé stránky
Portfolio
Po kliknutí na Portfolio v horní liště a vybráni si Vašeho portfolia nebo v mém případě Watchlistu (sledovacího portfolia), se Vám zobrazí hodnotový graf od prvního nákupu v tomto portfoliu.
Pod grafem je přehledová tabulka, která graf doplňuje o další důležité hodnoty. Jako je např. výkonnost a dividendový výnos k Vaší nákupní ceně.
Druhá nabídka v sekci Portfolia je Dividendový kalendář. Zde je přehledně uvedeno, kdy a kolik jste obdrželi dividend a odhad budoucích dividend.
Je to barevně rozlišené, což na přehlednosti jen přidává:
- Paid dividends = obdržené (vyplacené) dividendy
- Upcoming dividends = oznámené dividendy, tedy ty, které dostanete (pokud akcie neprodáte)
- Estimated dividends = odhad možných dividend (pokud budete akcie i nadále držet)
Následuje sekce „Paid dividends“, tedy vyplacené dividendy, které jste již obdrželi. Osobně mi to přijde zbytečně rozdělené, protože „kalendář“ a „vyplacené dividendy“ vlastně patří k sobě … ale budiž, ten jeden klik myší přežiji.
V grafu je zde jasně a přehledně ukázáno kolik jste v jednotlivých čtvrtletích roku obdrželi dividend.
Tím se posouváme k sekci Diverzifikace. Musím říci, že přehledové grafy jsou výborná pomůcka při sledování portfolia a vhodná nápověda, který sektor bych měl posílit.
Pokud se posunete na stránce níže, naleznete přehledové grafy nákladů a současné tržní ceny a náklady na jednotlivé sektory. Opět velmi dobrý náhled, abyste měli představu, kde máte přidat a v kterých sektorech s nákupem počkat.
Záložka Doporučení (Suggestions) je na Digrinu také zajímavá!
Zde Vám systém Digrinu napovídá jakou akcii ve Vašem portfoliu byste měli (mohli) vyměnit, abyste získali vyšší celkový výnos … a to na základě čtyř parametrů:
- dividendového výnosu
- výplatního poměru
- tří a pěti-letého dividendového růstu
Musím říci, že je to velmi zajímavé a díky této „nápovědě“ jsem se dozvěděl o firmách, na které bych asi jinak nepřišel.
Záložka transakcí (Transactions) je přesně to, co název říká = přehled Vašich nákupů a prodejů. Pod grafem je přehledová tabulka jednotlivých nákupů. Pokud chcete historii nákupů jednoho z titulů, dostanete se k němu ze záložky přehledu portfolia po kliknutí na daný titul.
A tím se dostáváme k poslední záložce v této sekci a tím je Výkonnost (Performance).
Zde je přehledový graf Výkonosti Vašeho portfolia, porovnaný s výkoností indexu S&P500.
Stock Screener
Screener sice na Finviz.com nemá, ale i tak zde najdete mnoho možností pro filtrování jednotlivých akcií. Což vůbec není na škodu, protože pro základní přehled a výběr do „druhého kola výběru“ je tento filtr více než dostačující.
My Watch Portfolio (Watcher)
Zde si můžete vytvořit seznam firem (akcií), které chcete sledovat.
Ex-Dividends
Tuto sekci osobně hodnotím jako nejlepší z pohledu DGI investora.
Zde jsou přehledně zobrazeny ex-divi dny pro jednotlivé firmy, což je nejdůležitější den pro nákup.
Stock lists
A toto je druhá (po ex-divi) nejdůležitější funkcionalita Digrinu: seznamy dividendových akcií.
Jak vidíte na obrázku níže, tak je zde nejznámější CCC seznam, seznam Kanadských akcií, přehled per-sektor a průmysl, seznam firem, které snížily (cut list) dividendu a seznam firem, které Digrin vyhodnotil jako vhodné k nákupu.
Každý seznam je zpracován velmi dobře a názorně. Pokud rozkliknete seznam (tlačítko dole), tak můžete seznam řadit dle dividendového výnosu, P/E poměru, dividendové výplaty, počtu let po, které firmy zvýšily dividendu a DGR (není uvedeno zda 3 nebo 5ti letého).
Závěr
Na první pohled se zdá Digrin jako velmi omezený nástroj pro vedení Vašeho portfolia („jen! 6 položek v hlavním menu nahoře), ale zdání klame!
Najdete zde vše potřebné pro přehled Vašeho portfolia. Navíc vše je naprosto jednoduché(prosím brát jako pozitivum) a přehledné. Žádné zbytečné klikání navíc, žádné zbytečnosti … prostě v jednoduchosti je síla! A to je to, co bych zde např. oproti Stock.div, vyzdvihl nejvíce.
Navíc autor je čech a má na IG fóru vlastní vlákno. Na připomínky reaguje rychle a pokud „dávají“ smysl, tak se je snaží implementovat.
Pokud Vám nebudou stačit tři portfolia nebo by jste rádi autora podpořili, tak cca 180,- Kč měsíčně není přehnaná částka.
Diky za clanok 🙂 Tu su aj dve videa, kde ukazuju youtuberi ako na to 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=W7QX51spmBs