Velké srovnání tabákových firem – 2.část
V pondělí jsme začaly se základními vlastnostmi jednotlivých firem a dnes si „prosvištíme“ dividendy a ocenění. A samozřejmě všechno shrneme v velkém závěru.
Pokud jste nečetli první část, tak prosím začněte tam a pak už hurá do dnešní části …
Ač by se mohlo zdát, že to jsou jen dvě poslední témata, tak délkou to bude velmi podobné první části, takže kafe na stůl, pohodlně se usaďte a jdeme na to …
Dividendy úvod
Tabákový sektor je velmi stabílní, protože lidé se prostě a jednoduše svých neřestí nedokáží zřeknout „i kdyby na chleba nebylo“.
Když se podíváme do historie, tak ke snížení v tomto sektoru též došlo, ale průměrné snížení dividendy bylo o 2%, či méně. Společnosti Altria a Imperial Brands dividendu nesnížily, u BTI to nevím, protože se mi nepodařilo dohledat výši dividendy v letech 2007-2009 a Philip Morris ještě neexistoval.
Tedy další důležitou věc, kterou bychom měli u firem sledovat je, jak se chová vedení společnosti ke svým investorům (akcionářům). A jako hlavní ukazatele jsou všeobecně uznávány dva parametry:
- pravidelné navyšování dividendy (jednou ročně nebo víckrát)
- udržování bezpečného výplatního poměru
Za poslední rok firmy navýšily své dividendy o následující procenta:
- Altria – 5%
- Philip Morris – 2,6%
- British American Tobacco – 6,3%
- Imperial Brands – 10%
Kromě firmy Philip Morris, všechny ostatní společnosti své dividendy navýšily podstatně více, než je inflace, Philip Morris je plus-mínus vyrovnal. A teď více podrobněji ke každé firmě …
Dividenda – Altria (MO)
Společnost nedávno zvýšila svou dividendu již po 54té za posledních 50 let v řadě, čím se v letošíním roce zařadila do prestižního klubu Dividendových králů. Navíc z výše uvedených důvodů cena od roku 2017 klesá, ale dividenda se zvýšuje, což ve výsledku znamená, že Altria dnes svým investorům nabízí naprosto nevídaný (u této firmy) dividendový výnos ve výši přes 8%!
Navíc společnost za první poloviku roku 2019 vykoupila zpět 3,7 milionu akcií, s průměrnou cenou 52,93 dolarů, tedy za cenu 195 milionů – při dnešní cena cca 40 dolarů se to zdá jako plýtvání. Tím byl vyčerpán program zpětného odkupu akcií ve výši 2 miliard dolarů a vedení v Q2 2019 zprávě schválilo nový program zpětného odkupu akcií ve výši 1 miliardy dolarů, který započne v Q3 2019 a má platnost do konce roku 2020.
Vedení společnosti Altria oznámilo, že cílí na výplatní poměr ve výši 80%, což se jim díky růstu a zpěnému odkupu akcií v Q2 2019 podařilo dosáhnout. Takže výplatní poměr ve výši 96%, který uvádí GuruFokus, není pravdivý.
Během posledních dvanácti měsíců společnost vygenerovala EPS ve výši 3,03 dolarů, budoucí výše dividendy (po navýšení) bude ve výši 3,36 dolarů. Takže budoucí výplatní poměr pak vychází na 83,3%. To už lze považovat za dost vysoký výplatní poměr, protože v tabákovém sektoru je 80% považováno maximální bezpečnou hodnotu, kdy je dividenda společnosti považována za bezpečnou.
Vedení společnosti ovšem očekává za rok 2020 EPS ve výši 4,2 dolarů,čímž se nám výplatní poměr opět vrátí zpět na 80%.
Dividenda – Philip Morris (PM)
V roce 2018 společnost Philip Morris vygenerovala upravené zředěné EPS (adjusted diluted EPS) ve výši 5,10 dolaru na akcii a dividendu vyplatila ve výši 4,42 dolaru na akcii. To znamná výplatní poměr ve výši 86,7%. Pro rok 2019 vedení společnosti očekává upravené zředěné EPS (adjusted diluted EPS) ve výši 5,28 dolarů na akcii, přitom dividendy bude ve výši 4,59 dolarů na akcii. To znamená výplatní poměr ve výši 86,9%. Tedy meziroční nárůst výplatního poměru o 0,2%.
Společnost v roce 2018 vytvořila provozní peněžní tok (operating cash flow) ve výši 9,478 miliard dolarů a kapitálové náklady (capex) byly ve výši 1,436 miliardy dolarů. To znamená volný peněžní tok (FCF) ve výši 8,042 miliardy dolarů. Výplata dividendy byla ve výši 6,888 miliard dolarů. To znamená výplatním poměru ve výši 85,6%. Pro rok 2019 vedení očekává stejné FCF, takže výplatní poměr bude plus-mínus stejný.
Vzhledem k tomu, že společnost Philip Morris v roce 2019 navýšila dividendu „jen“ o 2,6%, tak to ukazuje na snahu vedení stabilizovat/snížit zadlužení a zvýšit bezpečnost dividendy. Pro příštích několik let očekávám stejný scénář, dokud dluhy společnosti podstatně neklesnou.
Tedy očekávaný růst dividendy v příštích někola letech s velkou pravděpodobností očekávám v rozmezí 2% až 3%.
Dividenda – Imperial Brands (IMMBY)
Společnosti Imperial Brands v posledních deseti letech navyšovala svou dividendu o neuvěřitelných 10% ročně). Což ovšem též prudce navýšilo výplatní poměr z 22% v roce 2009 na dnešních 56% – i když to je stále velmi bezpečný výplatní poměr.
Vyšší výplatní poměr společnosti Imperial Brand znamená i horší úvěrový rating a tím i vyšší placené úroky dluhu. To dále znamená i méně bezpečnou dividendu. To je tedy hlavní důvod proč cena v posledních měsících klesá a dividendový výnos roste do nebezpečných výšin.
Vedení oznámilo, že očekává v následujících letech roční růst EPS v rozmezí 4 až 8%, s čitým ročním růstem zisků pouze o 1 až 4%. Takže je jasné, proč vedení investory upozornili, aby nadále nepočítali s 10% růstem dividendy.
Ratingové agentury udělily společnosti Imperial dluhový rating BBB.
Dividenda British American Tobacco (BTI)
Výplatní poměr společnosti British American Tobacco je dnes přes 60%, ale dluhy za poslední dva roky prudce narostly. A to z důvodu nákupu společnosti Reynolds a převzetím jejího dluhu v roce 2017 – dluh tenkrát narosto na 49,4 miliard dolarů.
Společnost Reynolds se specialozovala na metholové cigarety, címž BTI tedy převzala štafetu v tomto specifickém sektoru cigaret. To byl ostatně hlavní důvod pro tak velkou volatilitu ceny akcií BTI v roce 2018, kdy FDA v Americka zakázala prodej mentholových e-cigaret.
Vedení si od spojení firem slibuje až 400 milionů synergických úspor a roční zlepšení marží o 0,5% až 1%, což by mělo vést i k postupnému snižování dluhu na bezpečnou úroveň.
V současné době tak společnosti British American Tobacco zůstávají téměř 2 miliardy dolarů ročně volného peněžního toku (FCF) po vyplacení dividendy. To znamená, že pokud by celou tuto částku vedení použilo na splacení dluhu, tak by dluh firma dokázala snižovat asi o 0,4% ročně. Takže snížení zadlužení (pákového efektu) pod „magickou“ hranici 3 do roku 2021 se zdá dosažitelné.
To by byla velmi pozitivní zpráva pro nás, DGI investory, protože to znamená, že by dividendový růst mohl od roku 2020 opět začít zrychlovat.
Jak se zdá, tak takovýto výhled na snižování dluhu zapůsobil i na ratingové agentury a udělily BTI dluhý rating BBB+.
Ocenění
Když hodnotím společnosti pro možné zařazení do svého portfólia nebo navýšení pozice, tak se vždy dívám kolik musím za budoucí dividendy zaplatit a jak je v současnosti akcie společnosti oceněna ke svému historickému průměru.
Dividendový výnosy jsme si srovnali výše, takže se rovnou přesuneme k cenám. Ceny jednotlivých akcií k 30.září byly:
- Altria – 41 USD
- Philip Morris – 77 USD
- British American Tobacco – 37 USD
- Imperial Brands – 22 USD
Přitom historická férová cena je(záleží jaký diskontní mobel použijete):
- Altria – 61 USD
- Philip Morris – 110 USD
- British American Tobacco – 50 USD
- Imperial Brands – 43 USD
Jak vidíte, tak všechny tabákové firmy se dnes obchodují se slušnou slevou ke svým historickým férovým cenám. Vzhledem co se dnes na trhu s cigaretami děje, tak je to naprosto pochopitelné.
Ocenění – Altria
Historické průměrné ohodnocení společnosti leží na hodnotě 63 dolarů, což se dnes po prudkém pádu ke 40 dolarům zdá jako hodně vzdálená cena. Pokud si, ale uvědomíme, že vedení firmy v minulosti dokázalo vykazovat růst v rozmezí 4 až 9%, tedy 17 až 26% CAGR, tak to již tak vzdálená hodnota není.
Dnešní ocenění akcií Altrie je tak srovnatelné s oceněním během finanční krize 2007-2009. Když vezmeme odhad vedení společnosti pro růst EPS v roce 2020 ve výši kolem 5%, tak P/E poměr vychází pouhých 9,7 – přitom 5ti-letý průměr je ve výši 18,5. To znamená, že akcie se dnes obchodují asi za polovinu pětiletého průměru.
Ocenění – Philip Morris
Akcie firmy Philip Morris jsou na to velmi podobně jako cena akcií firmy Altria. Historické průměrné ohodnocení společnosti leží na hodnotě 88 dolarů, což se dnes po pádu až k 66 dolarům též zdá jako hodně vzdálená cena. Pokud si, ale uvědomíme, že vedení firmy v minulosti dokázalo vykazovat růst v rozmezí 7 až 10%, tedy 14 až 20% CAGR, tak to též není až tak vzdálená hodnota.
Ocenění – British American Tobacco
Pro výpočet reálné hodnoty akcií firmy British American Tobacco si na pomoc vezmene 5ti-letý průměrný dividendový výnos a 13ti-letý medián dividendového výnosu. Z těchto dvou hodnot bychom vyvodilo rozsah reálné hodnoty akcií BTI mezi 30 až 66 dolary. Střed tedy 48 dolarů za akcii.
Jak jsem uvedl výše, tak historické reálné ocenění „sedí“ na 50 dolarů, takže můj odhad v odstavci výše je téměř přesný. To znamená, že BTI je nejen nejbezpečnější, ale též s největším potenciálem růstu = má největší potenciál návratnosti.
Firma British American Tobacco za posledních 10 let rostla téměř dvojnásobným tempem než Imperial Brands. A vedení společností očekává, že se růst v příštích 5ti letech ještě navýší. Očekává se až 8,4% CAGR. I když se Vám to možná zdá velké číslo, tak není. Je to naprosto v souladu s historickým růstem, který je v rozmezí 7% až 9%.
Opět se budu raději držet při zemi a odhadnu celkový potenciál návratnosti s použitím PE poměru (price-to-earnigns ratio) ve výši 15. Protože 10ti-letý průměr návratnosti je ve výši 15,6, s 6% růstem, tedy o 1% menším než jaké předpokládá vedení společnosti.
Reálně tak lze odhanout potenciál celkového návratnosti v rozmezí 21% až 27%, přitom analytici očekávají 25,4% CAGR. Což je nejvyšší návratnost ze všech dnes hodnocených firem.
Ocenění – Imperial Brands
Pokud bychom do ceny akcií Imperial Brands započítali navíc i průměrný dividendový výnos, tak by cena měla být někde v rozmezí 40 až 60 dolarů. Přitom férová hodnota dle odhadadovaných zisků vedení pro rok 2019 je kolem 43 dolarů = což je férová cena dle historických hodnot (viz výše).
Když bychom vzali v potat cenu k EBITDA nebo EBIT za rok 2019, tak by nám však vyšla reálné cena v rozmezí 22 až 28 dolarů za akcii. To znamená, že dnešní cena se rovná spodní hranici tohoto rozpětí, takže dnešní cena akcií plus-mínus odpovídá reálné hodnotě, i když s potenciálem pro růst.
Pokud bychom vzali průměr všech těchto hodnot, tak bychom střed 34 dolarů za akcii mohli označit je slušný odhad hodnota akcie pro rok 2019.
Společnost Imperial Brands za posledních 10 let vykázala růst provozních příjmů přes 3% CAGR. Pro náš odhad celkového potenciálu návratnosti se budeme držet při zemi a odhadneme růst mezi 1% a 5%, když analytici odhadují 3%.
Historický průměr PE poměru (price-to-earnigns ratio) ve výši 12,2, když k tomu přidáme 1% až 5% růst, tak dostanme potenciál návratnosti mezi 17% až 23%. Naše střední hodnota návratnosti, tak odpovídá odhadům analytiků, tedy 20% CAGR. Nutno však dodat, že polovina tohoto potenciálního výnosu bude pocházet z dividend.
Závěr
V současné době je společnost Altria pod velkým tlakem regulačních orgánů. To ovšem přineslo investorům vynikající příležitost nakoupit akcie této firmy s obrovskou slevou – vzhledem k historickým hodnotám ocenění. Dále je zde investice firmy do společnosti JUUL. To, že marihuana (canabis), bude v budoucnosti hrát významnou roli v životech lidí o tom snad již dnes nikdo nepochybuje. To že „marijánka“ není jen o kouření doufám je již dnes všem investorům jasné! Společnost nadále zůstává konzistentní ve svých investicích pro budoucnost a schopnost udržet si vysoké a především stále rostoucí peněžní toky, je pro investory naprosto zásadní zpráva, což povede k dalšímu zvýšení dividendy v letech budoucích.
Na druhou stranu Philip Morris se z tohoto pohledu zdá bezpečnější volbou, protože v USA má jen minimální zastoupení – téměř veškeré své příjmy generuje z globálních trhů. Navíc ve velkém investoval do IQOS, který v posledních měsících generuje dvojciferný růst příjmů.
Společnost Imperial Brand je nejmenší a proto má i specifická rizika, která by měl každý investor pochopit, než si jejich akcie koupí. Jako hlavní lze jmenovat menší rozpočet na nové produkty, menší zastoupení na trzích a vyšší možnost, že se některá větší společnost rozhodne firmu koupit – obvzláště při dnešní ceně bych se vůbec nedivil.
Na druhou stranu, téměř 11% dividendový výnos, možnost snížení dividendy o cca 2% v případě příchodu recese (pokud tedy vedení bude reagovat stejně jako v době finanční krize v letech 2007-2009) a sleva přes 20% k historické reálná hodnotě, tak dnes dělá z firmy Imperal Brands vynikající nákup s možnou budoucí celkovou návratností v rozmezí 17 až 23%.
Vedení Imperial Brand očekává růst EPS o 4 až 8%, to mi osobně příjde až příliš optimistické, radši být příjemně překvapen, ale můj tip jsou 3%. Pokud by vedení dokázalo dostáhnout i „pouze mého“ odhadu růstu, tak dividenda zůstane i nadále bezpečná, jen již investoři nemohou očekávat 10% roční navýšení, ale spíše růst v rozsahu 1 až 5%. Což i tak bude dost dobré.
Společnost British American Tobacco má silnější (známější) značky, vyšší tržní podíl, vyšší úspory z rozsahu a silnější pozici v e-cigaretách, než má firma Imperial. Pokud je pro Vás Imperial Brands z pohledu tržní kapitalizace příliš malá firma, tak by jste se měli podívat na BTI, která se je dokonce více podhodnocená.
Růst o 7% až 9% v kombinaci s 27% bezpečnostní marží, navíc s více jak 7% dividendovým výnosem znamená, že by společnost měla investorům vygenerovat až 27% celkové výnosy. To je nejvíce ze všech dnes hodnocených společností.
Někteří investoři mají s „hříšnými“ akciemi morání problém. Hned na začátku by si každý investor měl ujasnit do čeho chce/nechce investovat a zda „šťavnaté“ dividendy od „hříšných“ akcií chce pobírat, či nikoliv … to si musí každý investor ujasnit sám. Dnes tabákové akcie nabízí nejen vysoké dividendové výnosy, ale i velmi dobrý potenciál růstu cen a tedy budoucí vysoké celkové výnosy.
Pěkné porovnání, díky.
Možná by nebylo od věci přidat do porovnání i český Philip Morris, který nese už dlouhé roky pěknou dividendu… Byť je to tedy malá česká společnost v porovnání s výše uvedenými.
Honzas: díky za nápad, ale … už takhle jsem se na tomhle článku zasekl 14 dnů, takže přidávat do srovnání ještě jednu … ufff … To snad časem udělam samostatný článek jen o PMČR …
Teď musím dohnat těch 14 dnů a doplnit další čtivo pro čtenáře …