Vermilion Energy – pozastavená dividenda, ale pozitivní výhled
Pandemie koronaviru měla v roce 2020 výrazně negativní dopad na ceny ropy, ale jak se zdá, tak po delším poklesu v posledních letech cena ropy opět začala růst.
To mělo na firmy v energetickém sektoru velký dopad, firmu Vermilion Energy (VET) nevyjímaje. Akcie za posledních pět let ztratily více než tři čtvrtiny své hodnoty. A koronavirová pandemie zapříčinila pozastavení dividendy v dubnu 2020 a dodnes nebyla obnovena.
Akcie firmy těžily z nedávného růstu cen ropy a cena akcií opět překonala 7 dolarů za akcii… když se ještě před cca rokem obchodovaly těsně nad 2 dolary za akcii. To investorům, kteří byli ochotni akcie koupit za tuto výprodejovou cenu, přineslo vysokou návratnost za méně než rok.
Obchodní model firmy dnes není úplně bez chybičky a dividenda také stále nebyla obnovena, takže akcie firmy Vermilion Energy jsou dnes dost rizikovou sázkou na ceny komodit.
Obchodní přehled
Vermilion Energy je kanadská společnost produkující ropu a plyn v globální měřítku. Akcie firmy se obchodují jak v Torontu, tak i v New Yorku – v článku použijeme americkou kotaci a pokud není uvedeno jinak, tak jsou finanční údaje v amerických dolarech.
Společnost Vermilion Energy byla založena v roce 1994 a sídlí v Kanadě a má tržní kapitalizaci asi 1,2 miliardy dolarů.
Firma těží ropu a plyn na třech místech světa:
- v Serverní Americe
- v Evropě
- v Austrálii
Po svém založení v roce 1994 společnost vykázala raketové tempo růstu. Počáteční veřejná nabídka (IPO) byla v dubnu 1994 a počáteční cena akcií byla 0,30 dolaru za akcii. A v polovině roku 2014 dosáhla cena svého vrcholu více jak 70 dolarů za akcii.
Ale dlouhodobý klesající trend v ropném a plynárenském průmyslu způsobil, že se cena akcií společnosti propadla až těsně nad 7 dolarů za akcii. To zlikvidovalo drtivou většinu výnosů dřívějšího růstu ocenění po IPO. Co se ale musí vedení firmy přičíst k dobru je, že i přes všechny poklesy vždy dokázalo firmu opět vyvést z temna na světlo.
V roce 2003 se firma změnila na fond, v roce 2010 zpět na firmu. A v roce 2013 byla společnost uvedena na NYSE, což akcie zpřístupnilo velkému množství nových investorů z USA a celého světa.
Jenže od roku 2016 začaly ceny komodit padat a to přineslo firmě opět nemalé problémy. A když už se zdálo, že je firma z nejhoršího venku, tak se objevil koronavirus, ktery způsobil kolaps cestování a tím prudké snížení poptávky po ropě a plynu. Nastěští od začátku roku 2021 se podmínky konečně začínají zlepšovat, ceny komodit postupně rostou s tím, jak se ekonomiky světa opět otevírají, a lidé začínají zase cestovat.
Velkou výhodou firmy je celosvětové zastoupení (viz. obrázek výše) – zastoupení ve Spojených státech,v Evropě a v Austrálii. To je pro firmu výhodné hned z několika hledisek.
Firma se zaměřuje na stabilní regiony, těží z proměnlivých kurzů měn a ekonomický cyklus je v regionech různě posunutý v hlavních geografických oblastech Vermilionu v Evropě, Severní Americe a Austrálii.
Vyhlídky na růst
Hlavním ukazatelem pro výkonnost energetických firem jsou finanční prostředky z operací (FFO = fund from operations). To je non-GAAP (ne-auditovaný) finanční ukazatel, který získáte, když k čistému zisku zpětně přidáte nepeněžní náklady (odpisy a amortizace).
Propad cen ropy v roce 2014 měl na všechny energetické firmy velký dopad a tím utrpěly i zisky. FFO mezi roky 2014 a 2016 kleslo z 8 dolarů na 4 dolary.
Vedení se ale od roku 2016 dařilo zisky znovu navyšovat… a pak přišla koronavirová pandemie, která opět srazila FFO o více než polovinu.
Ovšem poslední výsledky, oznámené na konci dubna 2021, již byly díky růstu cen komodit od začátku roku 2021 podstatně lepší – FFO mezikvartálně vzrostlo o 20 % na 162 milionů dolarů. A i když firma investovala 83 milionů dolarů, tak volný peněžní tok (FCF = free cash flow) dosáhl 79 milionů dolarů. A tržby meziročně vzrostly o více jak 12 % na více jak 368 milionů kanadských dolarů.
Průměrná produkce dosáhla na více jak 86 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně, což je 2% růst oproti předchozímu čtvrtletí.
Budoucí růst tak je a bude závislý na cenách komodit v nejbližších měsících. A za druhé, firma nedávno koupila firmu Spartan, což by měl být silný prorůstový impulz. Byla to největší akvizice v historii firmy a diverzifikovala firmu na nový trh s nemovitostmi s vyšší kvalitou v jihovýchodním Saskatchewanu.
Celkově tak není růstový výhled pro firmu příliš pozitivní, protože vše stojí (roste) a padá s cenami komodit, na kterých je firma životně závislá.
Prozatím se zdá, že firma díky pozvolna rostoucím cenám generuje obrovský peněžní tok a tržby, viz výsledky za Q2 2021 z pondělí 16.8.2021.
Vermilion Energy (NYSE:VET): Q2 GAAP EPS of C$2.79.
Revenue of C$407.18M (+110.9% Y/Y)
Konkurenční výhody a výkon v recesi
Největší konkurenční výhodou všech energetických společností jsou jejich aktiva, protože postavit dnes nový ropovod nebo plynovod je operace na několik let a tomu ještě musí předcházet několik let dohadování s politiky a úředníky.
Druhou konkurenční výhodou firmy je jejích geografické diverzifikace. Ta umožňuje firmě participovat v regionech bohatých na ropu a současně společnosti pomáhá snižovat riziko regionálních ekonomických propadů.
A třetí (navázanou na první) velkou výhodou společnosti je vlastnictví ropovodů a plynovodů, které mají nízké náklady na provoz a také mají stále značné nevyužité rezervy. Díty tomu mohla společnost např. mezi roky 2013 a 2019 navyšovat svou produkci o 15 % ročně.
Díky investicím v posledních letech tyto rezervy ještě narostly, což je skytý potenciál růstu a především stability společnosti oproti konkurenci.
A za poslední, firma je velmi dobře diverzifikována mezi ropnými produkty a plynem. To je velká výhoda oproti klasickým „ropákům“, kteří se orientují buď jen na ropu nebo jen na plyn.
Dividenda
Jak jsem již uvedl na začátku, tak v dubnu 2020 firma pozastavila výplatu dividendy a to kvůli pandiemi koronaviru, který měl velké ekonomické dopady. Díky tomu cena akcií propadla.
Zda, pokud vůbec, firma dividendu opět zavede je těžké odhadovat, ale analytici očekávají, že nejpozději v příštím roce bude dividenda opět ohlášena. Vedení uvedlo, že dividendu hodlá obnovit „když to bude vhodné“ (when appropriate).
Prozatím se vedení soustředí na zlepšení rozvahy, to je momentálně hlavní priorita. A jak ukazuje následující obrázek, tak vedení se po loňském prudkém navýšení zadlužení daří/podaří zadlužení srazit na předkoronavirou výši.
Obchodní model (vysoká geografická a komoditní diverzifikace) a dividendu (pokud/až bude zavedena) vidíme jako udržitelné a to i v době dočasného poklesu cen ropy a plynu. Dlouhodobý pokles cen komodit by nejspíše opět vedl k pozastavení dividendy.
Závěr
Když už se zdálo, že je firma Vermilion Energy z nejhorší venku a růst let 2013-2019 bude pokračovat, tak nám do toho vlítnul Covid-19 a výsledky firmy se opět vrátily o několik let zpět. Nejhorší pandemický rok 2020 je za námi a firmě se opět začíná dařit.
Pokud se ceny komodit udrží kolem současné úrovně, tak lze říci, že jsou akcie firmy podhodnocené. A až bude obnovena dividenda, tak teprv. Problém ovšem je, že jak to bude s koronavirem dále a kdy a v jaké výši bude dividenda zavedena, je velmi těžké odhadovat.
A proto lze firmu doporučit pouze investorům, kteří mají rádi vyšší míru rizika, nevadí jim vyšší kolísaní ceny akcií. Na druhé straně za to ale budou časem odměněni vyšším výnosem. Až firma znovu zavede dividendu, tak budeme vzpomínat na ceny kolem 6 dolarů za akcii…