Viatris – prvotní náhled na novou firmu
NewCo firma Viatris (NASDAQ:VTRS) má za sebou prvních 20 dnů obchodování na burze Nasdaq a graf ceny je jak horská dráha. Hlavním důvodem pro takové pohyby bylo/je s největší pravděpodobností, že investoři zatím netuší, co od nové firmy čekat. Máme pouze prezentace od firmy Pfizer (NYSE:PFE) před oddělením a sloučením s firmou Mylan (29. července 2019), prezentaci od pro investory od firmy Viatris (srpen 2020) a prezentaci od firmy Mylan (6. listopadu 2020).
Druhým důvodem pak nejspíš bude minimální (žádné) plány pro výzkum a vývoj (R&D). Tohle by nemělo žádného investora překvapit, protože firma byla založena jako jeden z největších výrobců generik = léčiv, kterým vypršela patentová ochrana a lze je vyrábět kýmkoliv.
Na druhé straně spojení části Upjohn a firmy Mylan vznikla jedna z největších světových firem ve zdravotnickém sektoru generik. I když např. Morningstar uvedl, že u firmy nevidí žádnou konkurenční výhodu.
Výhodou výroby generik je, že je to vlastně velmi levné a lze realizovat úspory z rozsahu. Navíc spojení obou firem by také mělo přinést úspory, které vedení odhaduje až na 250 milionů dolarů jen v letošním roce a asi jednu miliardu dolarů do konce roku 2023.
Dále vedení cílí pro rok 2021 cílí na poměr dluhu k EBITDA ve výši 2,5.
Spojení Mylan + Upjohn
Když se podíváme do prezentaci pro spojení, tak je vidět, že spojení firem Mylan a Upjohn dává smysl.
Firma Mylan měla zastoupení v USA a EU, kdežto Upjohn v Asii a rozvíjejících se trzích. Firma Mylan měla diverzifikované portfólio přes téměř všechny terapeutické sektory, naproti tomu Upjohn vyráběl obrovské množství generických léků (u nichž skončila patentová ochrana).
Firma Mylan měla vynikající globální výrobní linky a dodavatelský řetězec, Upjohn na druhé straně zas vynikající komerční možnosti.
Spojením se také zlepší diverzifikace tržeb. Tržby firmy Mylan totiž pocházely z 75% z rozvinutých trhů a tržby firmy Upjohn z 55% z Asie. To nebyly zrovna ukázkové diverzifikace.
Spojením se diverzifikace podstatně zlepší, i když stále 55% bude pocházet z rozvinutých se trhů, Asie klesne na 30% a rozvíjející se trhy budou generovat 15% tržeb.
Následující obrázek ukazuje jaké léky přinesou jednotlivé firmy „do manželství“. Ze seznamu budem asi znát pouze Viagru. Ostatní léky se buď u nás neprodávají nebo se prodávají pod jinými názvy.
Osobní poznámka: nechápu proč pro naši pidi-zemičku si musí firmy a především pak fimový průmysl vymýšlet nové, často totálně nesmyslené názvy, které mají s původním názvem pramálo společného. Někdy bych se rád seznámil z lidmi co tohle dělají, protože ať hulí cokoliv, tak bych taky rád čouda.
Ale zpět k léčivům …
Generické léky generují velké tržby s vysokou marží. Avšak v Číně v poslední době tržby klesají. Odprodej části Upjohn, tak mohou brát pozitivně vlastně investoři firmy Pfizer, kteří se takto „zbavili“ části firmy, které klesají a budou tržby klesat.
Jak vedení Viatris samo přiznalo v prezentaci, tak pokles cen generik bude jedním z hlavních problémů, které firmu čeká, plus specifické problémy v Číně a Japonsku.
Na druhé straně je však pozitiv více.
Až jedna miliarda nákladových synerigií, nové léky – které brzy příjdou o patentovou ochranu, rostoucí objemy prodejů – díky stárnoucí populaci a ukončení výroby léků s nízkými maržemi.
Firma Viatris bude dodávat generika do více jak 175 zemí a pouze 30% tržeb bude z USA.
Rizika
V Q3 2020 firma Pfizer, když byl ještě Upjohn její součástí, vykázala pokles tržeb v části Upjohn o 18% a to především díky ztrátě patentové ochrany léku Lyrica v USA, léků Lipitor a Norvasc v Číně a léku Celebres v Japonsku.
Část Upjohn vykázala v Q3 2020 v Číně pokles tržeb o 21% a Japonsku dokonce o 62%. V nejbližší době bohužel nelze očekávat přílišné zlepšení. Vzhledem k tomu, že Čína představuje 40% tržeb a Japonsko přestavuje 35% tržeb (viz. obrázek výše).
Antimonopolní úřad USA
Úřad Federal Trade Commission (FTC) sice spojení Mylan + Upjohn na začátku listopadu schválil, ale podmínkou je odprodej několika léků, jinak by firma Viatris nemohla v USA vůbec fungovat.
Na jednu stranu odprodej jistě přinese nemalé peněžní prostředky, ale také to znamená snížení tržeb v budoucnosti. Nebude to zřejmě pokles velký, ale investoři s ním musí počítat.
Vedení se jistě postupně podaří tržby z odprodaných generik nahradit jinými, ale nebude to ihned.
Ocenění
Investoři prozatím neví a ještě chvíli vědět ani nebudou, jak si nová firma povede. S vyšší volatilitou je tedy nutné počítat.
Firma Mylan se před spojením obchodovala s poměrem EV/EBITDA ve výši 6,5. Tento poměr pro firmu Viatris je dnes ve výši asi 5. Takže akcie Viatris se zdají jako dobře oceněné = kolem 17ti dolarů za akcii. Nákladové synerigie by vyšak mohly přinést asi 10-20% růst.
Výhodou (podporou) pro budoucí růst je především fakt, že portfólio léků firmy Upjohn je o dost lepší než firmy Mylan = vyšší prodeje a vyšší marže.
Vedení Viatris uvedlo svůj odhad EV na základě upravené EBITDA a tedy i odhad možné ceny akcií. Nechám na každém čtenáři jak mu uvedené ceny příjdou reálné.
Pokud bychom vzali ocenění z pohledu počtu akcií … akcionáři firmy Pfizer obdrželi 57% z cca 5,6 miliardy akcií Pfizeru a tedy při poměru štěpení ve výši 0,124 pak vychází tržní kapitalizace na cca 20,5 miliardy dolarů.
Dividenda
Vedení společnosti již oznámilo, že hodlá vyplácet asi 25% volného peněžního toku (Free Cash Flow = FCF) na dividendách. To by při odhadovaném FCF znamenalo asi 1 miliardu dolarů, tedy při počtu akcií sloučených firem by to dávalo asi 5% dividendový výnos. Dle následujícího obrázku, ale firma neočekává, že bude v prvních čtyřech letech dividendu zvyšovat.
Dnes Prizer navýšil dividendu a k tomu přidal informaci o budoucí dividendě firmy Viatris. V textu jsem vyznačil důležité části:
Spojení firem Upjohn a Mylan a vznik firmy Viatris Inc. byla uzavřena 16. listopadu 2020. Očekává se, že Viatris začne vyplácet čtvrtletní dividendu ve druhém čtvrtletí roku 2021, kdy se čtvrtletní dividenda společnosti Pfizer sníží tak, že obě dividendy v dolarech dají dohromady stejnou částku, jako dostávali akcionáři společnosti Pfizer před oddělením, tedy přibližně 0,124079 akcií společnosti Viatris.
The transaction to combine Upjohn with Mylan to form Viatris Inc. closed on November 16, 2020. It is expected that Viatris will begin paying a quarterly dividend in the second quarter of 2021, at which time Pfizer’s quarterly dividend will be reduced such that the combined dividend dollar amount received by Pfizer shareholders, based upon the combination of continued Pfizer ownership and approximately 0.124079 shares of Viatris which were granted for each Pfizer share in the spin-off, will equate to Pfizer’s dividend amount in effect immediately prior to the initiation of the Viatris dividend.
Bohužel nám to nic neříká o budoucí výši dividendy firmy Viatris. Jen to, že bude ve stejném bizardním poměr 0,124079 k ceně firmy Pfizer.
Ještě přidám výpočet odhadu dividendy, OPRAVDU jen hrubý odhad, výše dividendy může (nespíš i bude jiná), ale takhle by se k tomu mělo dopočítat.
Pokud tedy Viatris deklaruje dividendu ve výši 0,22 dolarů, tak při daném poměru 0,124079 sníží Pfizer dividendu o 0,03 dolarů. Původní akcionáři firmy Pfizer stále budou mít svých 0,39 dolarů čtvrtletní dividendu, jen rozdělenou na dvě = od Pfizer a Viatris.
Čtvrtelní dividenda firmy Viatris ve výši 0,22 dolarů (0,88 dolarů ročně), pak při ceně 17 dolarů za akcii vychází na vedením deklarovaných cca 5 procent.
Závěr
Ocenění ja však stále těžko odhadovat, jediné co máme je odhad vedení firmy, které je založený na odhadech synergií sloučení. Pokud se tedy těchto úspor nepodaří dosáhnout, tak ocenění akcií velmi jistě půjde dolů.
Pozitivní zprávou je, že spotřeba a tedy i výroba generik každoročně roste. A bude tedy velmi záležet na vedení jak se mu podaří tohoto trendu využít.
Rizika se zdají být vcelku dobře odhadnutelná/vyjádřitelná, na dodržení úspor si budeme muset počkat, ale 5% dividendový výnos by nám měl toto čekání usnadnit.
Akcie firmy Viatris tak nelze doporučit DGI investorům, ale trpělivým zajisté ano.