Vodafone a jeho atraktivní 8% dividendový výnos
Rok 2018 uzavřeme článkem o vysoce výnosné dividendové akcii firmy Vodafone. Pohodlně se usaďte, zaostřete zrak, poslední článek IG webu roku 2018 právě začíná …
- akcie společnosti Vodafone klesly k 21 dolarům, což pěkný sešup z letošního maxima 33 dolarů
- zisky z rozvíjejících se trhů však stále rostou vysokými procenty
- akcie tak jsou dnes atraktivní s vysokým celkovým potenciálem návratnosti, který je/bude zajištěn především dividendovým výnosem
Pro Sure Dividend napsal Josh Arnold, pro IG přeložil VSbrok
Mezinárodní telekomunikační gigant Vodafone (VOD) vykázal v roce 2018 velký propad ceny akcií. Na sklonku ledna letošního roku dosáhla cena téměř 33 dolarů, ale od té doby klesla k 21 dolarů. Výsledky společnosti nebyly pro investory příliš pozitivní, protože Vodafone se snaží dělat současně akvizice a ještě snižovat náklady. Zisky za Q2 2018 nám však naznačují, že investoři byli s Vodafonem příliš pesimističtí a firmá stále nabízí vysokou fundamentální hodnotu a dividendový výnos.
Vodafone se vždy obchodoval s vysokým dividendovým výnosem, protože většinu svých zisků vrací zpět akcionářům. Nicméně výprodej v roce 2018 přinesl mimořádný nárůst dividendového výnosu a nyní je jedním z nejvyšších na trhu, dokonce i v seznamu vysoce dividendově výnosných akcií. Současný dividendový výnos společnosti Vodafone přesahuje 8%, což odpovídá zhruba polovině předpokládaného ročního zisku na akcií v nadcházejících letech. Vzhledem k tomu, že se společnost Vodafone obchoduje za velmi dobrou cenu, tak lze Vodafon doproručit ke koupi – založeno na předpokládaném růstu zisků a s velmi vysokém dividendovém výnou.
Přehled posledních událostí
Vodafone vznikl v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejstarších poskytovatelů mobilních telefonních služeb ve Velké Británii, ale i na globální telekomunikačním trhu. Společnost obsluhuje více ak 500 milionů zákazníků po celém světě, což generuje roční zisky ve výši 63 miliard dolarů a současná tržní kapitalizace firmy je ve výši téměř 58 miliard dolarů. Vodafone se v současné době potýká s problémy ve Španělsku a Itálii a to rozhodně k růstu moc neprospělo, ale na většině hlavních trhů jeho EBITDA roste, protože Vodafone zavedl velké množšví úsporých opatření, která snižují nákladů a pomáhají zvýšit ziskovost.
Po zveřejnění výsledků za Q2 2018 cena akcií Vodafonu opět začala růst, před zveřejněním se obchodovaly pod 19ti dolary a nyní jsou nad 21 dolary. Zdá se, že investoři konečně vidí pozitivní výsledky pro-růstových opatření Vodafonu, což je po mnoha měsících pesimismu dobrá zpráva.
Celkové tržby, na vykazovaném základě, ve čtvrtletí klesly o 5,5%, ale firma vykázala organický růst o 0,8%, bez započítání financování telefonních přístrojů. Vodafone je vzhledem k celosvětové povaze svého podnikání vystaven významnému směnnému riziku, což je důvod pro mnohem nižší organický růst. Navíc nedávný odprodej katarské dceřinné společnosti též snížil příjmy, stejně jako přijetí reportování finančních výsledků dle uznávání principů IFRS 15. Na provozním základě si však příjmy společnosti Vodafone vedly velmi dobře.
Silný komerční růst byl, ale snížen již zmíněnými problémy ve Španělsku a Itálii, zde bude muset vedení Vodafonu ještě odvést kus práce. Konkurence je v těchto dvou zemích obrovská a Vodafonu se zatím nedaří zlepšit své zastoupení. Jsou to relativně malé trhy, ale na výsledcích je to bohužel i tak dost vidět.
Vodafone v oblasti mobilního připojení vykázal dobré výsledky, když v Q2 2018 přidal 384 000 nových zákazníků a též přebral 616 000 zákazníků konkurenci.
Příjmy od zákazníků na rozvíjející se trzích (emerging consumers) vzrostly o 7,4%, rozvíjející se trhy jsou nadále hlavním tahounem dobrých výsledků, protože Vodafone zde investuje do budoucnosti. Zákazníci na rozvíjejících se trzích využívají více mobilních dat, což zvýšilo výnosy a je to jasná ukázka toho, odkud firmě v budoucnosti poplynou největší zisky.
V menším měřítku, asi o 1%, rostly příjmy v sektoru „internet věcí“, což též pozitivně přispělo k výsledkům v Q2 2018.
Na obrázku výše, vidíme značný dopad na zisky právě z trhů Itálie a Španělska, což bylo plně kompenzováné silným růstem na rozvíjejících se trzích. Vodafone se v Itálii a Španělsku snaží na růstu tvrdě pracovat, ale strukturální a konkurenční tlaky, jsou v těchto dvou zemích velké, takže na výsledky si budeme muset ještě chvíli počkat. Provozní příjmy (operating income) se však na upraveném základě již zvýšily, protože vedení Vodafonu úspěšně pracuje na snižování nákladů.
Výše uvedený obrázek ukazuje širokou škálu aktivit, které má Vodafone v plánu během několika příštích let pro snížení nákladů. Vedení Vodafonu velmi jasně řeklo, že veškeré náklady, které dnes společnost má, jsou a budou předmětem zkoumání, aby zjistilo za je možné je snížit. Toto bude primární hnací síla růstu zisků v nadcházejících letech.
Vedení společnost si myslí, že jen v Evropě dokáže ušetřit více jak 1,2 miliardy EUR a to prozatím bez zkoumání nákladů na rozvíjejících trzích. Konkrétně vedení vidí možné velké úspory v oblasti IT, zákaznických službách, snížení počtu maloobchodních prodejen a konsolidací sdílených služeb. Jinak řečeno, prostor pro růst marží je velký a je vidět, že vedení je pevně rozhodnuto zlepšit ziskovost firmy a má pro to podrobný a hlavně dosažitelný plán.
Vedení rovněž aktualizovalo svůj odhad volných peněžních toků (free cash flow) a pro letošní rok ho zvýšilo o 4%. Společnost též zmrazila svou, již tak dost velkou, dividendu, aby získala dodatečnou hotovost, která bude použita na snížení obrovského zadlužení a zlepšení výplatního poměru. Zmrazení dividendy v tomto případě lze brát jako pozitivní, protože výplatní poměr k ziskům, byl v posledních letech velmi vysoký. Navíc dividendový výnos je již tak dost vysoký, takže ještě vyšší dividenda by asi již další investory nelákala, navíc by se mohli začít bát možného snížení. Se současnou výší dividendy je akcie atraktivní dost.
Budoucí růst
Jak již bylo uvedeno výše, primární hnací sílu růstu, v nízkých jednočíselných číslech, bude plynout z rozvíjejících se trhů, snižovaný horšími výsledky v Evropě. Navíc růst marží by měl přinést další středně vysoký jednociferný růst, protože vedení Vodafonu se snaží o restrukturalizaci firmy. Vodafone za poslední roky udělal mnoho fúzí a akvizic a tak společnost nabobtnala do obřích rozměrů a tím se podstatně snížila efektivita tohoto molochu. Vedení ale již jasně řeklo, že současný stav je nepřijatelný a představilo plán k nápravě. Současná cena akcií zatím tuto transformaci, tedy potenciál firmy produkovat rostoucí zisky a zvyšovat volný peněžní tok, nezohledňuje. Toto lze hodnotit příležitost pro DGI investory.
Zatímco cena akcií společnosti Vodafone v letošním roce kolísala, tak se zdá, že konečně vidíme obrat k růstu. Celkově by tak investoři mohou v příštích letech očekávat růst zisků až o 7% a to díky výše uvedeným faktorům, proto vidíme současnou cenu jako rozumnou.
Celkový potenciál návratnosti
I když cena akcií Vodafonu po oznámení čtvrtletních výsledků vzrostla, tak stále se obchoduje za pouhý 14ti násobek odhadu zisků pro rok 2018, který je ve výši 1,50 dolarů, když náš odhadem reálné hodnoty je na úrovni 13. Jinak řečeno, akcie jsou i při konzervativních odhadech reálné hodnoty stále slušně oceněny. Navíc mají potenciál pro slušný budoucí růst, pokud se transformaci úspěšně podaří dokončit. Proto se zdá podstatně nižší riziko dalšího poklesu ceny, než to, že cena při dobrých výsledcích tranformace poroste.
Předpokládáme, že celková roční návratnost bude v rozmezí 10 až 20% a to díky současnému dividendovému výnosu ve výši 8%, růstu zisků o 7% a v podstatě žádné změny ocenění. Společnost Vodafone dnes nabízí investorům možnost koupit akcie s obrovským dividendovým výnosem a poměrně jasnou tranformační cestou k dlouhodobému a trvalému růstu budoucích zisků.
Závěr
Zatímco čekání na obrat může být pro akcionáře náročné, tak ale Vodafone je vyjímečný. Vedení má plán na podstatné snížení provozních nákladů a většina z těchto úspor se projeví přímo v zisku na akcii. Růst marží, kombinovaný s růstem příjmů, zejména na rozvíjejících se trzích, by mělo v nadcházejících letech přinést velký růst. S 8% dividendovým výnosem si tak myslíme, že společnost Vodafone nabízí investorům velmi dobrou hodnotu a proto hodnotíme akcii jako vhodou pro nákup.
Za celý náš tým, tedy nás oba – Ondru a mě, Vám přejeme vše nej do nového roku 2019, hodně štěstí, zdraví a rostoucích dividend. Nechť je rok 2019 úspěšnější a dividendově bohatší než rok 2018.
A to bylo již opravdu od redaktorů IG webu pro rok 2018 vše. Budeme se těšit nashledanou v roce 2019.
Díky za vše.