Vybírat jednotlivé Dividendové Aristokraty anebo … ?
Dnes to nebude až tak „klasický“ IG článek, protože se podíváme do finančního sektoru fondů. Jak jsem již několikrát zde na IG webu psal, tak osobně fondy nemám rád, především ne ty české, které si účtují nepřehledné a především nepřiměřeně vysoké poplatky. Dnes se ale podíváme do světa ETF fondů, ne na žádný obyčejný fond, ale na jeden velmi speciální ETF fond.
Když bychom se podívali na celkovou výkonnost akcií v roce 2018, tak zjistíme, že po 10ti letech růstu, to nebyl zas až tak dobrý rok. Akciový trh totiž vykázal průměrnou návratnost -15,2% – nic moc, že? Jenže!
Pokud si akciový trh rozdělíme na dividendové a rostoucí akcie (neplatící dividendy), tak rázem zjistíme, že dividendové akcie vykázaly návratnost -10,8%, ale růstové -18,5%. Ano, stále je to mínus, jenže 8% rozdíl je opravdu velký!
Cena jako na houpačce
Navíc, když se zaměříme na cenu, tak dále zjistíme, že volatilita je řádově větší u akcií neplatících dividendy. Na amerických burzách je kótováno 1860 akcií neplatících dividendu a 1400 akcií dividendy platících. To znamená, že 57% akcií dividendu neplatí.
Francouzská agentura zkoumala vývoj cen za posledních 90 let a zjistila, že cena dividendových akcií je o 80% stabilnější, než cena akcií dividendy neplatící. Z těchto 90ti let, akcie neplatící dividendu odepsaly 25% ceny a v roce 2008 dokonce 50% ceny.
Samozřejmě najdou se výjimky jejichž cena o tolik nikdy neklesla. Všechny jistě ihned napadnou firmy jako Alphabet (NASDAQ:GOOG) (GOOGL), Amazon (AMZN), Berkshire Hathaway (BRK.A) (NYSE:BRK.B), či Facebook (FB). Ale upřímně, jsou to světlé výjimky a naprosto jedinečné firmy, jejíž zakladatelé měli opravdu velké štěstí. Na každou z těchto firem připadají desítky, možná stovky, zbankrotovaných firem, které takové štěstí neměly. Důvodů si můžete vymyslet přehršel, ale těmi nejzákladnějšími budou dva – nezachytili trend doby a nedokázaly ho využít.
Pěkné shrnutí na toto téma napsali autoři Jeong-Bon Kim z Hong Kongské university, Le Luo of Huazhong z Science and Technology university a Hong Xie z Kentucké university: The Bright Side of Paying Dividends: Evidence From Stock Price Crash Risk (Světlá stránka vyplácení dividend: Důkaz na základě cenového rizika [u nás bohužel nevyšlo]) z 24. září 2018.
Autoři zjistili, že firmy vyplácející slušně vysoké dividendy mají mnohem menší pravděpodobnost poklesu ceny akcií než ty, které vyplácejí velmi nízké nebo vůbec žádné dividendy. Autoři dále zkoumali vliv dividendové politiky (pravidelnost vyplácení, výši dividendy, pravidelnost zvyšování) a její vliv na pravděpodobnost možného poklesu ceny akcií. Většina předchozích studií se totiž zaobírala pouze jaký vliv mají prezentace výsledků vedení na cenu akcií. Logicky uvažující člověk jistě chápe, že když jsou výsledky zveřejňovány jen každé tři měsíce, půl roku, či dokonce jednou za rok, tak vliv na cenu bude jen krátkodobý, tedy v čas ohlášení a pár následujících hodin, či dnů. Ale co pak? Co ovlivňuje cenu další týdny či měsíce?
Autoři ve studii předložili důkazy, že když vedení společnosti deklaruje další dividendu a to ať již v nezměněné výši, či zvýšenou nebo sníženou, tak to podstatně snižuje riziko volatility ceny akcií. Při ohlášení snížení dividendy bych si s tím dovolil z krátkodobého hlediska polemizovat, ale na druhou stranu, pokud se „chystá“ snížení dividendy, tak je to trhem očekáváno a následný pád ceny je ve valné většině případů jen krátkodobý, popř. vůbec žádný.
The ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (NOBL)
Existuje 58 Dividendových Aristokratů, tedy společností z indexu S&P 500, které svou dividendu zvyšují více než 25 let v řadě. Pro ty, kteří nechtějí mít z portfólia ZOO, tak firma ProShare Advisors LLC vytvořila ETFko NOBL, které zahrnuje právě a jenom Dividendové Aristokraty.
Dividendoví Aristokraté jsou defenzivní podniky, které díky svým obchodním modelům a konkurenčním výhodám, mají tak pevné finanční rozvahy, že dokáží platit a každý rok své dividendy zvyšovat a to bez ohledu na ekonomické cykly.
To však neznamená, že by se jich pokles ceny vůbec netýkal. Na obrázku níže je přehled největšího jednodenního poklesu pro každého Dividendového Aristokrata a to od 31. prosince 2009 do 30. dubna 2019.
Přehledněji jednotlivě v tabulce níže:
Takže i cena Dividendových Aristokratů dokáže slušně zakolísat.
Zdá se Vám to hodně velký pokles? Nenechte se zmýlit! Protože pokud si Dividendové Aristokraty porovnáte s nejznámějším a nejpoužívanějším indexem S&P 500, tak zjistíte, že zas až tak špatné to není.
Dividendovým Aristokratům trvalo jen asi 2,5 roku než se vrátili na svá maxima z roku 2007, kdežto investoři do ostatních akcií si na svou „nulu“ museli počkat téměř dvojnásobnou dobu, až téměř do konce roku 2012!
Jak ve vidět na obrázku výše, tak NOBL ETF konzistentně index S&P 500 překonává. Navíc i celková výkonnost indexu S&P 500 je o dost nižší, nehledě na atraktivitu, která je s Dividendovými Aristokraty spojována a s tím spojené nižší riziko a vyšší návratnost.
Pohledem do prospektu zjistíme, že NOBL má zastoupení v 10ti z 11ti akciových sektorů:
A v 10ti největších pozicích jsou samé známé firmy (co jiného taky očekávat, že?):
Centrální banka – základní úroková sazba
Doufám, že nikoho nepřekvapím, když řeknu (napíšu), že ceny akcií, především těch dividendových, jsou závislé na základní úrokové sazbě vyhlašované Centrální bankou. Ti z Vás, kterým je toto jasné, vědí a rozumí tomu proč, nechť tento odstavec přeskočí.
Důvod je prostý. Od vyhlášené úrokové sazby se odvíjí nejen úroky v bankách, ale rovněž i úroky státních bondů (státních dluhopisů). A půjčíte raději své těžce vydělané peníze firmě, které se dnes sice daří velice dobře, ale za pár měsíců/let již nemusí existovat anebo státu, který když má dluh splatit, tak si buď bez problému vezme další dluh nebo si vytiskne peníze?
To znamená, že když úroky státních dluhopisů rostou, tak především tzv. institucionální investoři (banky, velké finanční agentury, pojišťovny, atd.) akcie prodávají, aby své peníze přesunuly do bezpečnějších státem garantovaných aktiv. Naopak, když úrokové sazby klesají, tak finanční instituce houfně akcie nakupují, aby zajistili svým klientům lepší výnosy.
Druhým důvodem je též podstatně nižší volatilita cen státních bondů, protože jsou považovány za bezpečnější, když jsou garantované státem. Nooo, i když vzpomeňme si na řecké, italské, či portugalské bondy, že? Těm ani státní garance nepomohla, aby investoři nedostali vůbec nic nebo jen zlomek vložených peněz.
Vliv rostoucí dividendy
Pokud ovšem firma svou dividendu zvýší nebo ještě lépe ji pravidelně zvyšuje již nějaký čas, tak vliv na cenu je jasně viditelný, protože trh (investor) očekává, že dividenda bude opět zvýšena. Tedy proč by měl prodávat, snižovat cenu akcie na trhu, když „bez práce“ dostane přidáno? A kde není prodejce, tam nemůže být ani kupec, že? Tedy z dlouhodobého hlediska akcie, které svou dividendu pravidelně zvyšují, dosahují lepších výsledků a tím i vyšší stabilitu ceny akcie.
Příkladu budiž učiněno z dost:
Když jsem v roce 2016 kupoval akcie firmy Cisco Systems, Inc. (CSCO), tak akcie nesla 3,68% hrubého dividendového výnosu (3,13% čistého) a to mi při tehdejší inflaci kolem 1,5% přišlo dobré. Jenže pak přišel rok 2017 s 2,7% inflací a rok 2018 s 2,8% inflací. A to už 3,13% čistého tak růžově nevypadalo.
Jenže Cisco když se podíváte na dividendovou historii firmy, tak Vám jistě dojde proč jsem si akcii vybral:
- Navýšení dividendy v roce 2016: 11,54%
- Navýšení dividendy v roce 2017: 13,79%
- Navýšení dividendy v roce 2018: 6,06%
A cena? Chjo, proč jsem tenkrát nekoupil dvojnásobný, raději trojnásobný počet …
I když je to pěkná horská dráha, tak stoupající trend je jasně patrný, dovolil bych si tvrdit, že je dokonce exponenciální.
Dnes tedy pobírám 3,83% čistého, kdežto pokud by jste dnes akcii koupili, tak dostanete „jen“ 2,6% hrubého (2,27% čistého), což je pod dnešní inflací v ČR a navíc je zde kurzové riziko. Ale! Pokud se podíváte na poslední firemní výsledky, tak je jasné, že dividenda bude příští rok opět zvýšena a Váš dividendový výnos poroste a Vy proto nemusíte hnout prstem.
Závěr
Vynikající historie automaticky neznamená vynikající budoucí výnosy, ale když se podíváme na dividendy vyplácející společnosti, tak se budoucnost zdá téměř zaručená. Samozřejmě najdou se i smutné výjimky, např. bývalý Dividendový Aristokrat Owens & Minor (OMI), který dividendu během pár měsíců snížil hned dvakrát (poprvé a podruhé). A cena se ihned propadla na historická minima. Snížení dividendy investoři nesou nelibě a společnosti bude trvat dlouhou dobu, než si jejich důvěru znovu zaslouží.
Pokud se spokojíte s nižším dividendovým výnosem a nechcete se zabývat studováním firemních výkazů, tak by ETF fond NOBL mohl být pro Vás vhodnou investiční variantou. Pokud se nějaká společnost stane Dividendovým Aristokratem, tak je automaticky do ETF zařazena, když dividendu nezvýší, tak vyřazena. Nemusíte se o nic starat.
Nevýhoda je nasnadě, nakupujete i když není zrovna vhodný čas. To je důvod proč se já osobně raději držím osobního výběru, kdy nakupuji jen, když je cena výhodná.
Každému co jeho jest … hlavně ať se nám dividendy sypou!