Výhled proroka finančních bublin Jeremy Granthama
Na konci minulého týdne jsme byli svědky drobné korekce, ne krize to opravu není, a navíc jsem našel srpnový rozhovor Business Insideru s Jeremy Granthamem. V záblesku inspirace přišel na svět tento krátký článek s temným výhledem do budoucnosti pro nedělní večer.
Kdo je Jeremy Grantham
Jeremy Grantham se v exkluzivním rozhovoru pro Business Insiderem odhalil svůj výběr investic pro budoucnost a přidal i své vysvětlení.
Jeremy Grantham je spoluzakladatel a hlavní investiční stratég Grantham, Mayo, & van Otterloo, který spravuje aktiva ve výši 71 miliard dolarů a se stal mezi investory známý tím, že předpověděl poslední finanční bubliny, včetně posledních dvou poklesů cen akcií.
Někteří tvrdí, že jsme nikdy nebyli svědky 9,5 let dlouhého býčího akciového trhu, ale když se podíváme do historie, tak zjistíme, že to není pravda, po druhé světové válce byl ještě o cca 6 let delší býčí trh, takže ještě stále máme co dohánět:
Pokud bychom se podívali pouze na DJIA index, tak ten se historicky vyvíjel následovně:
Co řekl Grantham Business Insideru
Grantham řekl, že investoři přehlíží nepopulární části trhu, což na druhou stranu z nich dělá velmi zajímavé pro něj. Navíc, když se investoři soustředí pouze na omezenou část trhu, tak to pro ně bude znamenat problém v budoucnosti. Protože až si uvědomí, že přehlíželi jiné, více výnostné sektory, tak se začnou přesouvat a tím dojde k výprodeji. Ale to už bude pro většinu pozdě.
Pro ty, co nemohou ihned vystoupit ze svýho pozic, má Grantham jedno doporučení: rozvíjející se trhy.
Je to oblast, která je momentálně pod velkým tlakem, kvůli obavám z obchodní války mezi prezidenta Donaldem Trumpem a zbytkem světa, ale Grantham to nutně nepovažuje za špatnou věc. Dle něj je to příležitost k levným nákupům.
Citace z rozhovoru s Granthamem
Mám rád rozvíjející se trhy, zejména proto, že v této době měnícího se prostředí, mají nejbezpečnější aktiva tendenci se chovat staromódně. Když mluvíme o nejbezpečnějších aktivech na širších rozvíjejících se trzích, tak zjistíte, že jsou mnohem levnější než v USA.
Když se dostaneme k nečekaným aktivitám USA, které zapříčinili oslabení měn na rozvíjejících se trzích, což je velký problém pro vývozy, tak je to jako „staré dobré časy“. Koupíte levné akcie a ony jdou ještě dolů. Tak co uděláte? Koupíte víc, ale ne okamžitě.
Naučil jsem se to vlastním úsilím – desetiletí po desetiletích – pomlým průměrováním dolů. Mohu si dovolit, aby cena pomalu klesala. Trh Vám vždy může ublížit a rozcházet se s Vaší naprosto brilantní analýzou Vám navzdory nebo jde proti Vám docela často.
Takže zmatněte zuby a držte si rezervu a pak je jen nechte cenu klesat a průměrujte dolů. A jak se cena odrazí zpět, tak budete mít skvělý dlouhodobý výnos, který vám přinesou zprůměrované investované peníze prostředky v celé Vaší pozici . Takto investování do akcií vždy fungovalo a dnes nemám důvod si myslet, že nebude fungovat.
Rozvíjející se trhy vypadají nejlépe. V poslední době dosahovali o 10% horších výsledků než americký trh, což na druhou stranu znamená, že nyní mají těch 10% k dobru. Rozvíjející se trhy mají budoucnost před sebou, ceny jsou levné. Co by jste chtěli víc?
Pokud jste uvízli v medvědím trhu, tak musíte tyto akcie držet 10, 15 let, je pravděpodobné, že se Vám to nakonec vyplatí. Dlouhodobější návratnost, z pohledu dnešních cen, je přijatelná. Sice to nemám příliš rád, ale složené úročení to vrátí. Obává se, že v případě akcií v indexu S&P500 tomu tak nebude, ani v jiných rozvinutých oblastech. Mohlo by se Vám to vyplatit, pokud se zaměříte na levnější sektory a sektory v rozvíjejících se trzích.
Závěr
Nezní to příliš pozitivně, osobně se mi tomu až úplně věřit nechce. Ale na druhou stranu, Grantham předpověděl dot-com bublinu v roce 2000 a realitní bublinu v 80tých letech v USA. A též bublinu v japonských akcích a nemovitostech.
Co se mi, ale bohužel nepodařilo dohledat je, odkdy = jak dlouho před vypuknutím tyto bubliny začal předpovídat. Protože jak jsem již psal v jiném článku, tak velkou hospodářskou krizi v roce 1929 několik lidí předpovídalo roky dopředu… všichni si z nich dělali legraci a když konečně přišla, tak byli za velké proroky.
My, DGI, investoři bychom si z jeho „předpovědí“ měli vzít asi jednu věc, pokud pominu „začít investovat na rozvíjejících se trzích“ a to, syslit peníze a čekat. Držet ruce pod zadkem, aby neutekly ke klávesnici a začaly předčasně nakupovat… protože jinou věc, kterou nám též historie akciových trhů říká je, že krize (pokles cen) jsou sice hlubší (na procenta), ale též kratší. Což znamená, že budeme mít méně času na levné nákupy/příkupy.
Takže buďte připraveni … krize je za rohem …
To že krize je za rohem bych možná umazal, ale budiž. Díky za pěkný článek. Dobrá práce kolego. Uvidíme jak to tomu prorokovi výjde.
No nějaká krize je stále za nějakým rohem, tak to proste je… otázka pouze je, jak se na ni připravíme.
Ale když se podíváme do historii, tak DGI a pravidelní investoři na všech krizích vždy vydělali.
Musí se ale uvažovat z dlouhodobého hlediska, tedy ne na rok dva, ale na 10, 15 či 20 let…
Nakoupíte „draho“, cena klesne, přikoupíte levně, cena opět klesne, přikoupíte levněji, cena začne růst, přikoupíte znovu.
DŮLEŽITÉ je, aby si člověk vybral ty akcie, které ani v době krize nesníží/nezruší dividendu, popř. ji sníží pouze málo. A na to tu máme Dividendové Aristokraty, ty už desítky let dokazují, že tohle umí, krize nekrize, dividendu zvyšují každý rok, KAŽDÝ ROK!!!
Trošku se ale obávám, že minulý týden byl jen pokus někoho s velkým kapitálem donutit trh k poklesu, aby mohl levně přikoupit, protože konec páteční seance již opět rostl … a 1,5% nahoru během posedních pár hodin fakt není málo … i když pokles za čtvrtek a pátek byl přes 10%.