Výhody a nevýhody dividendového investování
Dividendové investování umožňuje investorovi využít mnoho aspektů investování a zároveň se odklonit od spoléhání se na přirozeně nestálé ceny na akciovém trhu.
Dividendové investování klade důraz na akcie, které vyplácejí dividendy a vytvářejí příjem.
Tyto dividendy jsou (typicky) čtvrtletní platby, které společnosti nabízejí svým akcionářům, částečně jako lákadlo k ponechání si akcií. Dividendy se vyplácejí na akcii (na každou akcii je nárok na výplatu dividendy), přičemž důležitým termínem ex-dividend day.
Výhoda č.1: Izolace od burzy
Jednou z mnoha výhod dividendového investování je izolace od akciového trhu. Akciový trh lze jen stěží předvídat s nějakou přesností. Akcie kolísají na základě nestálých požadavků investorů a akcí masivních hedgeových fondů a dalších velkých společností.
Slavný investor Warren Buffet se domnívá, že pohyby těchto akcí nemůže nikdo předvídat. Jednou tvrdil, že žádný investor nemůže překonat obecný trh po dobu deseti let pomocí technické analýzy.
Akcie rostou a klesají kvůli tomu, že se lidé snaží předvídat, které události ovlivní akciový trh a které události učiní cenné papíry ziskovějšími.
Průměrný investor nemá stejnou technologii a přístup k informacím jako mnoho institucionálních investorů a je v těchto tipovacích hrách také v nevýhodě. Také nemají stejně snadnou likviditu při nákupech akcií. Většina brokerů vydělává peníze každým obchodem s akciemi. Investor možná bude muset zaplatit pár dolarů pokaždé, když koupí nebo prodá, a omezí tak veškeré výnosy, které doufá, že obchodováním získá ( levně nakoupí, draze prodají).
Výhoda č.2: Pestrá fluktuace
Dividendy nekolísají stejným způsobem. Ve svém jádru je dividendové investování založeno na hrstce předpokladů, které se upečou v každém čtvrtletí.
Dividendu společnosti lze předvídat na základě různých faktorů. Společnosti, které jsou mladé a ve fázi růstu, očekávají, že jejich rychle rostoucí cena akcií si investory naláká a že nebudou muset nabízet nic dalšího, aby si tyto investory udržely. V důsledku toho budou tyto dividendy malé.
Slabší společnosti jakékoli velikosti navíc nebudou mít zdroje na to, aby nabídly dividendu.
Místo toho se investor může podívat na společnost s bezpečnými, spolehlivými peněžními toky a historií vyplácení dividend a dojít k závěru, že bude nabízet spolehlivou dividendu do budoucna.
Výhoda č.3: Dividendy mohou poskytnout spolehlivý tok příjmů
Dividendový investor může využít spolehlivost dividend k růstu portfolia jiným způsobem než na tradičním akciovém trhu. Tradiční zisky akciového trhu jsou často výkyvy, které nelze snadno předvídat. Zisky budou často negovány případnými ztrátami.
V případě dividend je kouzlo složeného úročení mnohem důležitější. Složené úročení se týká způsobu, jakým se úrok zvyšuje, zejména když jsou dividendy reinvestovány jako součást plánu DRIP.
Složený efekt je nejzřetelněji zobrazen v pravidle 72. Pravidlo 72 je heuristika používaná k nalezení přibližné doby v letech, za kterou se investice zdvojnásobí při určité úrokové sazbě.
Investoři, kteří používají DRIP, mohou zjistit přibližný čas, kdy se investice zdvojnásobí pouze z dividend, bez zohlednění jakéhokoli růstu, podle aktuálního dividendového výnosu. Například akcie s 8% výnosem – jako Dividend King Altria (MO) – by se zdvojnásobily ze samotné reinvestované dividendy přibližně každých 9 let.
V dobách nejistoty a spořících účtů, které vynášejí jen několik desetin procenta ročně, bude přístup k investování, který dokáže zdvojnásobit peníze investora, obzvláště plodný a atraktivní jako investiční příležitost.
Kromě toho mohou dividendové akcie zajistit spolehlivý tok příjmů podobný jiným formám investování, jako jsou nemovitosti nebo dluhopisy. Dividendy vyplácejí stanovený počet dávek k datu, které lze předvídat měsíce předem. Mohou poskytnout přehledné částky příjmů pro lidi, kteří mají zájem žít z investičního příjmu po delší dobu. Tito jednotlivci nechtějí masivní jednorázové platby nebo pravidelný výprodej akcií. Spíše si chtějí zachovat počáteční investiční hodnotu svých akcií a zároveň přinést zdroj příjmu, který může buď zvýšit, nebo nahradit jejich příjem ze zaměstnání. Tuto formu výplaty investice lze dokonce ušít na míru, aby byla pravidelnější.
Jeden přístup dividendového investování se nazývá „check a month“. Tato strategie je šitá na míru těm, kteří chtějí pravidelný příjem ze svých investic a nechtějí využívat výhod programů DRIP. „Check a month“ se týká toho, jak jsou strukturovány nákupy akcií. Společnosti deklarují a vyplácejí dividendy v různých časech během každého ze čtyř čtvrtletí během roku. Pokud je fond správně nastaven, může být strukturován tak, že investor obdrží každý měsíc jinou sadu dividendových výplat, což znamená konstantní tok příjmů.
Nevýhoda č.1: Menší potenciál masivních zisků
Jednou z nevýhod investování do akcií za účelem získání dividendy je případné omezení výnosů. Dividendové akcie mohou vyplácet značnou míru návratnosti, ale i ty nejvýnosnější akcie s jakýmkoliv druhem stability nevyplácejí více než 10 % ročně v dnešním prostředí nízkých úrokových sazeb, až na vzácné výjimky.
Strategie s vysokým růstem akcií by mohla vést k masivním ztrátám, ale strop pro zisky je mnohem vyšší. Například jednotlivec, který v 80. letech 20. století na významné úrovni koupil akcie a koupil Apple, by byl nyní neuvěřitelně bohatý.
Nákup řady akcií s vysokou dividendou nepovede k růstu na podobné úrovni. Je také neuvěřitelně snadné, aby dividenda časem klesala, jak se mění model růstu společnosti. I když má společnost nejvyšší zvládnutelné dividendy, stále nebude mít takový výnos, jaký bude mít většina přístupů k investování do růstu, spolu se všemi dalšími riziky pro kapitál, která může mít investování do akcií.
Nevýhoda č.2: Nesoulad mezi dividendou a růstem podniku
Další potenciální nevýhodou investování primárně do dividendových akcií je šance na nesoulad mezi obchodním růstem společnosti a výší dividend, které společnost vyplácí.
Kmenové akcie nejsou povinny vyplácet dividendy. Společnost může kdykoli snížit dividendu. Ke snížení dividendy obvykle dochází, když se společnost potýká s problémy a nemůže vyplácet dividendy pokryté svými peněžními toky.
Ale není tomu tak vždy…
Někdy společnost sníží dividendu, protože změní svou politiku alokace kapitálu. Společnost může věřit, že má lepší využití hotovosti než vyplácení dividend akcionářům. Místo toho může společnost investovat více do růstu podniku, financovat akvizici, splácet dluhy nebo zpětně odkupovat akcie.
Ve všech výše uvedených příkladech může společnost velmi dobře zaznamenat základní obchodní růst a přesto se rozhodnout snížit dividendu. Nevýhodou dividendového investování je, že dividendy z kmenových akcií nejsou ze zákona vyžadovány, a proto mohou být z rozmaru vedení přerušeny.
Nevýhoda č.3: Dividendové pasti s vysokým výnosem
Výjimečně vysoce výnosné dividendové cenné papíry mohou vypadat lákavě… Často však nesou nadměrná rizika snížení dividendy. Cenné papíry s ultra vysokým výnosem s vysokým rizikem snížení jejich výplaty dividend se nazývají dividendové pasti.
Investor musí udělat svůj domácí úkol, aby zjistil skutečnou povahu výnosu akcií společnosti. Vzhledem k tomu, že výnos je zlomek závislý jak na dividendě, tak na ceně, dividenda se může zdát neuvěřitelně vysoká, i když bude brzy snížena, až bude mít investor nárok na výplatu dividendy.
Pro extrémní příklad řekněme, že dividenda společnosti je 1 dolar a cena akcie je 50 dolarů. Počáteční výnos by byl 2 %, což není příliš atraktivní pro strategii založenou na dividendách. Pokud by však cena akcií klesla na 10 dolarů, výnos akcií by pak byl 10 %, což je hlavní teritorium pro investora lačnícího po výnosech.
Je však jasné, že společnost neměla v úmyslu vyplatit dividendu, která by byla pětinásobkem původního výnosu. Pokud by tedy neexistoval žádný přesvědčivý důvod pro to, aby se cena akcií zvýšila blíže k 50 dolarům, společnost by pravděpodobně výrazně snížila dividendu a nebo další výplatu zrušila, čímž by investice nebyla zdaleka tak lukrativní, jak se původně zdálo.
Dividendové investování se neobejde bez provedení důkladného průzkumu. Tento přístup vyžaduje značné množství času – zejména při investování do jednotlivých akcií.
Znalost pozitiv a negativ dividendového investování je dobrým prvním krokem k tomu, abyste zjistili, zda je tento přístup k investování pro vás ten pravý.
Další čtení: 8 pravidel dividendového investování