Výhody a nevýhody zpětného odkupu akcií
Na konci července 2019 se na fóru trošku rozhořela diskuse o výhodách a nevýhodách zpětného odkupu akcií firmou. A to bych to nesměl být já, abych hned nezačal hledat jak to tedy vlastně je … článek jsem původně rozepsal ještě na konci července, jenže pak se objevily jiné „urgentnější“ věci na psaní a tak jsem se k dopsání dostal až v polovině srpna … a místo v kalendáři bylo až dnes.
Proč zpětné odkupy vznikly
Každá úspěšná společnost se chtě, nechtě dostane do situace, že bude generovat víc peněz, než dokáže použít pro investování zpět do svého podnikání a rozvoje. Navíc jsme tu v letech 2007-2009 měli tu hroznou finanční krizi, které donutila investory, aby začali tlačit na společnosti, aby nahromaděné finanční prostředky začaly rozdělovat svým akcionářům.
Obvyklý způsob, jak mohou společnosti svým akcionářům zhodnocovat jejich investici do firmy, je prostřednictvím růstu ceny akcií, výplatou dividend nebo právě zpětného odkupu vlastních akcií. Výplata dividendy byla v minulosti nejčastější formou vracení kapitálu zpět akcionářům. Jenže jak se pomalu a postupně svět mění, tak došlo k zásadnímu posunu jakým společnosti kapitál využívají.
Dnes již nejen velké, ale střední firmy začínají kromě klasické výplaty dividendy používat zpětné odkupy jakožto flexibilní způsob vracení nadměrné likvidity zpět investorům. Dnes se již zpětné odkupy považují za velmi účinný způsob, jak vracet peníze zpět do kapes investorům.
Základy zpětného odkupu
V poslední době vidíme, že téměř všechny společnosti zavedly zpětné odkupy a tím svým investorům vrátily veškerou přebytečnou hotovost, kterou firmy vygenerují. A jak jste si jistě všimli, tak většina firem programy zpětných odkupů pravidelně aktualizuje, znovuobnovuje, či navyšuje.
Zpětný odkup akcií vlastně znamená, že společnost investuje sama do sebe, protože snižuje počet vlastních akcií. Firmy zpětné odkupy obvykle dělají přímo na trhu, tedy stejně jako investoři, když kupují akcie pro sebe.
I když v poslední době došlo k velkému posunu – od výplaty dividendy ke zpětným odkupům akcií, tak to ale neznamená, že by společnosti nemohly dělat obojí najednou.
Z finančního hlediska zpětný odkup zvyšuje pro akcionáře hodnotu tím, že zvyšuje cenu akcií a též přináší daňové výhody, protože z vykoupených akcií nemusí platit daně.
Vyšší zisk na akcii
Jedním ze způsobů jak se měří výkonnost společnosti je zisk na akcii (earnings per share = EPS). Většina investorů považuje zisk na akcii za jeden z nejdůležitější ukazatelů při oceňování akcie. EPS totiž určuje jak velká část zisku společnosti připadá na každou akcii.
To znamená, že kdy společnost uskuteční zpětný odkup svých akcií, tak sníží aktiva ve své rozvaze a zároveň zvýší návratnost aktiv.
Taktéž to znamená, že když zpětným odkupem sníží počet akcií, tak při nižším celkovém zisku společnosti udrží stejnou úroveň EPS.
Investoři, kteří své akcie zpět firmě neprodávají, tak zpětným odkupem získají vyšší procento vlastnictví společnosti a tím i vyšší cenu firemních akcií, které vlastní.
No a Ti, kteří akcie firmě zpět prodali, tak získají takovou cenu jakou jim firma nabídla. Firmy většinou nabídnou určité rozmezí, za které je firma ochotna akcie vykoupit a je pak na každém investorovi za jakou cenu se rozhodne prodat.
Jak tedy „zpětný nákup“funguje?
Zvýšení ceny akcie
Investoři požadují, aby cena akcií rostla, což samozřejmě z dlouhodobého pohledu není možné a vždy po čase přichází období poklesu. Na druhou stranu, pokud chce firma vykupovat své akcie, tak je pro ni výhodné to dělat za co nejnižší cenu. V tomto ohledu se tedy požadavky investorů a vedení firmy diametrálně rozchází.
Z ekonomického pohledu je pro firmu nejvýhodnější, když cena jejich akcií je nejníže = je podhodnocená. K tomu dochází nejčastěji v době recesí, či po špatných firemních výsledcích.
Zde je ještě nutné upozornit, že firma má dvě možnosti co s vykoupenými akciemi udělá:
- zničí je = přestanou existovat
- ponechá si je = někdy v budoucnosti je může znovu prodat
První možnost je asi všem jasná, k tomu není co dodat.
Ale proč by měla firma akcie vykoupit, aby je následně znovu prodala? Jednoduše proto, aby:
- zvýšila cenu akcií
- získala dodatečný kapitál
Růst zisku na akcii vždy (téměř) trh vnímá pozitivně a cena akcie po oznámení zpětného odkupu začne ihned (téměř) růst. Je to prostě stará známá jednoduchá nabídka a poptávka: méně akcií = vyšší cena.
Až se cena vrátí na úroveň, kterou vedení firmy považuje spravedlivou, tak může akcie opět na volném trhu prodat a tím získat další kapitál … jde vlastně o klasické: nakup levně a prodej draze.
Daně
Tato výhoda by se měla líbit všem, kdo nerad platí daně …
Protože když společnosti na zpětný odkup akcií použije nadbytečnou hotovost, tak investorům vzroste hodnota investovaných peněz, z čeho nemusí platit žádnou daň. Tedy v případě, že dodržíte zákonný limit 100 tisíc Kč nebo tříletý časový t(r)est … pak žádnou daň platit nemusíte.
Na druhou stranu dividendy podléhají klasické 15% dani z kapitálového příjmu.
Demonstrace síly
Když společnost oznámí program zpětného odkupu vlastních akcií, tak tím dává investorům jasný vzkaz, že má dostatek hotovosti nejen na provoz, výplatu dividendy, ale ještě jí dost zbývá. Tedy, že má dostatek hotovosti, takže se investoři nemusí obávat problémů s peněžními toky.
Ovšem možná ještě mnohem důležitější je, že tímto společnost svým investorům říká, že v současné době společnost tuto hotovost nedokáže pro své účely využít a proto ji vrací investorům, kteří ji dokáží lépe využít (investovat) jinde.
Nevýhody
Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že zpětné odkupy mají jen samé výhody … jsou zde však i nevýhody.
Oznámený zpětný odkup může být jen marketingovým tahem vedení společnost, aby uměle zvýšilo cenu akcií. Proč? Roční bonusy, či i měsíční výplaty velkého množství ředitelů (CEO), či finančních ředitelů (CFO), firem je vázáno na výkonnost akcií firem, které spravují. Pokud tedy cena akcií klesá, tak klesá i jejich roční bonus nebo měsíční výplata.
Bylo několik studií, které zjistili, že z oznámeného zpětného odkupu akcií profitují ve velké většině krátkodobí investoři, zatímco z pohledu dlouhodobého investora to velký význam nemá. Takže to může někdy znamenat falešný signál pro trh a když si Pán Trh uvědomí, tak cena akcie opět propadne … a protože trh má tendenci podléhat emocím a reakce přehánět, tak cena propadne níž než byla před oznámením zpětného odkupu.
Závěr
Vracení kapitálů zpět investorům je obecně považováno za pozitivní signál. Pro nás, DGI investory, je takto primárně vnímána výplata dividendy, ale zpětné odkupy akcií získávají v posledních letech stále více na oblibě.
Zpětný odkup může hodnotu pro akcionáře zvýšit a též mohou zvýšit cenu akcie. A v neposlední řadě mohou přinést investorům daňové úspory.
I když zpětný odkup ukazuje/vyzdvihuje finanční stabilitu společnosti, z dlouhodobého pohledu DGI investorů jsou mnohem důležitější základy společnosti a historické výsledky.
V zásadě tedy lze říci, že oznámený zpětný odkup akcií podporuje (krátkodobý) růst ceny akcie a dlouhodobým investorům zvyšuje jistotu/důvěru v pevné základy společnosti.
myslím, že je najdôležitejšie načasovanie manažmentom .. spätný odkup pri predraženej akcii by som považoval za krádež ..
A naopak – u podceněných akcií s nízkým P/E je zpětný odkup vysoce efektivní způsob vracení zisků akcionářům.
Mně zaujali spíš investice do nemovitostí a tam možnost zpětného odkupu pro původní majitele. Dvě mouchy jednou ranou, pomoc klientovi s odlužněním, takový záchranná síť a ještě získat nemovitost za zajímavou cenu. Ziskem je pak případný pronájem.
Tohle využívá hromada firem, je to vcelku běžné.
Ale u fyzických osob jsem o tom ještě neslyšel … a dost pochybuju, že by se s tím banky chtěli zabývat. Byla by to pro ně práce navíc, lidi navíc, starosti s nájemníky …
Tohle by spíš měla dělat nějaká realitka, která by dluh převzala na sebe, vybírala nájem a bance platila splátky.
Nápad asi dobrý, ale realizace v dnešních podmínkách dost obtížná, neřknu-li nerealizovatelná.