Vymetání čarodějnic na akciovém trhu
Pokud se zabýváte čistě a jenom dividendovým investováním, tak jste nejspíše o „vymetání čarodějnic“ nikdy neslyšeli. Ale zajisté jste si mohli všimnout, že čtyřikrát do roka je v pátek vysoce volatilní den.
Na čtyři pátky v roce totiž připadá tzv. vymetání čarodějnic, anglicky „witching days“ [vičing dejs]. S čarodějnicemi, natož upalováním, to však nemá vůbec nic společného.
Co to jsou Witching days?
Jsou to dny, kdy současně expirují derivátové smlouvy:
- opce na akcie – práva na nákup nebo prodej podkladové akcie
- opce na akciové indexy – práva na nákup nebo prodej podkladových akciových indexů
- futures – kontrakty (nikoliv akcie) na nějaký podkladový index (např. S&P500)
- opce na futures – práva na nákup nebo prodej podkladového futures
Opce na akcie
Jejich cena je odvozena od podkladových akcií. Opce dávají majiteli právo prodat nebo koupit podkladové akcie za předem stanovenou cenu v expirační den opce. Přičemž jedna opce zastupuje 100 ks podkladových akcií.
Opce jsou dvojího druhu: Call a Put. Jejich popis jsem do podrobna rozebíral zde, tak to v tomto článku již nebudu opakovat.
Opce na akciové indexy
Jejich cena je odvozena od podkladových indexů. Stejně jako opce na akcie, tak i opce na indexy dávají majiteli právo prodat nebo koupit podkladový index za předem stanovenou cenu v expirační den opce. Přičemž jedna opce taktéž zastupuje 100 ks podkladového indexu.
Futures
Futures je v podstatě klasická dvoustranná dohoda o směně nějaké zboží (komoditní futures – ropy, plyn, pšenice, atd.), finančního podkladu (měnové futures), či indexové futures.
Z názvu (future = budoucnost) již vyplývá, že se bude jednat o směnu za danou cenu v budoucnosti, ovšem cena za tento kontrakt je zaplacena již dnes. Stejně jako u opcí je vždy stanovené množství (multiplikátor), cena a expirace. Přičemž jeden futures kontrakt může představovat různý počet podkladu.
Futures kontrakty někteří obchodníci využívají též jako zajištění (hedging [hedžing]). Jak fungují Futures kontrakty je hezky vysvětleno v tomto videu (bohužel pouze v angličtině bez titulků).
Opce na futures
Jejich cena je odvozena od podkladových futures kontraktů. Stejně jako opce na akcie nebo indexy, tak i opce na futures dávají majiteli právo prodat nebo koupit podkladový futures za předem stanovenou cenu v expirační den opce. Přičemž jedna opce zastupuje různý počet podkladového futures, dle konkrétního future kontraktu.
Kdy jsou Witching days?
Vymetací den připadá vždy na třetí pátek posledního měsíce čtvrtletí, tedy:
- březen – konec prvního čtvrtletí
- červen – konec druhého čtvrtletí
- září – konec třetího čtvrtletí
- prosinec – konec čtvrtého čtvrtletí
V letošním roce se tedy vymetalo a bude ještě jednou vymetat následovně:
- 18. března 2022
- 17. června 2022
- 16. září 2022
- 16. prosince 2022
Co se děje během triple witching days?
V tyto dny dochází v vyššímu než průměrnému objemu obchodování na akciovém trhu. Obchodníci prodávají, nakupují nebo provádějí (exekuují) otevřené opční nebo futures kontrakty. V tento den též futures kontrakty končí = jsou finančně vypořádány a obchodníci nakupují/prodávají futures kontrakty nové = na další čtvrtletí.
Ač by z výše uvedeného mohlo zdát, že tyto dny jsou vysoce volatilní, není tomu tak. Pokud bychom se zaměřili na volatilitu cen akcií, tak tyto dny příliš nevybočují z průměru. Protože velcí hráči (ale i ti menší) v tento den své dlouhodobé akciové pozice nemění (tedy většinou – více v závěru).
V čem je, ale obrovský rozdíl jsou právě počty zobchodovaných derivátů. Největší nárůst prodaných/nakoupených objemů kontraktů je především v poslední hodině před závěrem pátečního obchodního dne = v našem časovém pásmu tedy mezi 21 a 22 hodinou.
Je to poslední možnost, jak se obchodníci mohou zbavit ztrátových pozic, vybrat zisky, omezit ztráty nebo kompenzovat ztráty.
Dle počtu derivátů, které v daný den končí (expiruje) rozlišujeme double, triple a quadruple vymetání.
Trocha historie
V opcích jsou investovány nemalé peníze, např. při prvním letošním vymetání expirovaly opce v hodnotě 3,5 bilionu dolarů!
Když jsem výše psal, že zvýšená volatilita nemá na ceny akcií vliv, tak to nemusí být vždy úplně pravda. Například tzv. Černé pondělí (19. října 1987) bylo způsobeno právě „vymetáním čarodějnic“ předchozí pátek, kdy došlo k obrovskému výprodeji opcí a futures. To zapříčinilo 22,5% pokles cen podkladových akcií při pondělní seanci. Černé pondělí bylo největším jednodenním poklesem od Velké hospodářské krize v roce 1929.
„Vymetání čarodějnic“ ve valné většině případů tedy neznamená nutně zvýšení nebo pokles cen akcií, ale pouze dočasně zvyšuje objemy obchodů a likviditu. Protože právě v některých případech opční kontrakty nutí obchodníky nakupovat/prodávat podkladová aktivy z důvodu zajištění.
Pokud se tedy Pan Trh nezblázní na jednu nebo druhou stranu, tak „vymentání čarodějnic“ nemá na ocenění akcií příliš velký vliv.
Závěr
Pokud investujete pouze do akcií, nejlépe do dividendových, tak „vymetání čarodějnic“ na Vás nebude mít téměř žádný vliv.
Tedy může nám to přinést šanci levně nakoupit/přikoupit, pokud přeci jen dojde k poklesu, popř. prodat, když dojde k prudkému růstu cen akcií.
I přesto všechno byste si měli být těchto dnů vědomi, aby vás zvýšené obchodní objemy nepřekvapily a vy jste neučili nějaký špatný krok.