Vysoký dividendový výnos: Kinder Morgan
Společnost Kinder Morgan (KMI) je dnes atraktivní dividendová akcie, která v současné době nabízí velmi bezpečný dividendový výnos více jak 6 % a je za poměrně atraktivní ocenění.
Přehled
Společnost ve své současné podobě vstoupila na burzu dne 2. října 2011. Dnes společnost patří mezi největší energetické společnosti v USA a zabývá se skladováním, přepravou ropy a plynu i dalších produktů. Vlastní nebo provozuje téměř 135 tisíc km ropovodů a 144 terminálů.
Ropovody firmy přepravují zemní plyn, rafinované ropné produkty, ropu, oxid uhličitý (CO2) a další komodity. Přepravní potrubí společnosti fungují jako zpoplatněná dálnice – společnost vybírá za své služby poplatek, čímž se vlastně vyhýbá riziku změn ceny komodit. Asi 90 % peněžních toků společnosti pochází právě z poplatků.
- ledna 2023 společnost oznámila finanční výsledky Q4 2022. Čistý zisk dosáhl 670 milionů dolarů, zatímco v Q3 2022 firma vykázala čistý zisk ve výši 576 milionů dolarů. Distribuovatelný peněžní tok vzrostl na 1,217 miliardy dolarů z 1,12 miliardy dolarů v Q3 2022. Upravený zisk vzrostl na 708 milionů dolarů z 575 milionů dolarů v Q3 2022. Tržby meziročně vzrostly o 3,5 % na cca 4,58 miliardy dolarů. Přepravený objem zemního plynu meziročně vzrostl o 4 %, celkový objem rafinovaných produktů meziročně klesl o 1 %, zatímco objemy ropy a kondenzátu přepraveného ropovody meziročně klesly o 2 %.
Za celý rok 2022 společnost vykázala čistý zisk ve výši 2,548 miliardy dolarů. Dividendu firma vyplatila ve výši 1,11 dolarů na akcii, distribuovatelný peněžní tok dosáhl výše 4,8 miliardy dolarů a upravený zisk EBITDA byl ve výši 7,7 miliardy dolarů. Poměr čistého dluhu k upravenému EBITDA zisku pak ve výši 4,1. Vedení společnosti schválilo dividendu za Q4 ve výši 0,2775 dolarů (tedy bez zvýšení).
Růst
Největšími katalyzátory budoucího růstu společnosti jsou nové projekty plynovodů a terminálů. Zemní plyn je největším katalyzátorem růstu a v první polovině roku 2022 byl hlavní hnací silou růstu, v letošním roce taktéž bude. Zemní plyn totiž rychle nahrazuje uhlí, což dává společnosti velkou konkurenční výhodu.
Bohužel však nové projekty a následná výstavba plynovodů se v současné době potýkají s vážnými politickými překážkami a v dohledné budoucnosti tomu nebude jinak, takže růst společnosti pravděpodobně výrazně zpomalí. Společnost plánuje v roce 2023 pokračovat v investicích do vlastních růstových projektů, ale i společných podniků s dalšími firmami. Vedení očekává, že je bude plně financovat z interně generovaného cash flow, aniž by muselo navyšovat dluhy nebo vydávat další akcie.
Pro rok 2023 vedení společnosti očekává, že vygeneruje DCF na akcii ve výši 4,8 miliardy dolarů. V letech 2021 a 2022 společnost zvýšila dividendu o 0,0075 dolarů, tedy necelá 2 %. A pro letošní rok by investoři zřejmě neměli očekávat o moc více – příští dividenda, která by měla být navýšena, bude oznámena v druhé polovině dubna a pokud firma bude pokračovat v nastaveném směru, tak by měla být oznámena ve výši 0,285. To by znamenalo roční dividendu ve výši 1,14 dolarů, což při ceně cca 18,4 dolarů za akcii znamená roční dividendový výnos ve výši téměř 6,2 %.
Společnosti by se mělo v letošním roce i nadále dařit zvyšovat DCF na akcii, a to díky pokračujícím projektům a zpětnému odkupu akcií.
Konkurenční výhody
Společnost působí v cyklickém energetickém odvětví, ale její obchodní model jí umožňuje generovat poměrně stabilní peněžní toky. A to proto, že je to největší severoamerická společnost v sektoru přepravy CO2, přepravy rafinovaných ropných produktů, vlastních terminálů a přepravy zemního plynu. Zajišťuje přepravu asi 40 % veškerého zemního plynu v USA, což z ní činí velkého hráče v tomto odvětví.
Společnost má také velmi stabilní peněžní toky, neboť 63 % jejích peněžních toků pochází ze smluv typu „ber nebo plať“ (kupující je povinen buď převzít zboží od prodávajícího, nebo zaplatit prodávajícímu smluvní pokutu za nepřevzetí zboží, ustanovení typu „ber nebo plať“ tak přinášejí oběma stranám prospěch tím, že sdílejí riziko, usnadňují obchod a snižují transakční náklady). Dalších 25 % jsou smlouvy založené na poplatcích a 6 % má firma zajištěno proti výkyvům cen komodit, takže pouhých 6 % je závislých na cenách komodit. Navíc, naprostá většina protistran firmy má investiční rating.
Dividendy
Společnost v posledních letech zvyšuje dividendu velmi pomalým, ale stabilním tempem, přičemž v roce 2022 byla dividenda zvýšena o 2,8 % a analytici očekávají, že v letošním roce opět vzroste o 2,8 %.
Analytici očekávají, že 2,8% navyšování dividendy společnost udrží i v následujících třech letech. I když dividenda společnosti neroste nijak rychle, zdá se však velmi bezpečná. Pokud by vedení dividendu letos opět zvýšilo o 2,8 %, tak by to znamenalo roční dividendu ve výši 1,14 dolarů na akcii, přičemž vedení pro letošní rok očekává DCF ve výši 2,13 dolarů na akcii – tedy letošní dividenda by byla krytá 1,86 násobkem očekávaného distribuovatelného cash flow v roce 2023.
Rozvaha firmy je ve velmi solidní kondici, od agentury S&P má úvěrový rating BBB.
Závěr
Společnost Kinder Morgan je zajímavou dividendovou akcií, a to z několika důvodů – akcie nesou vysoký dividendový výnos, firma má solidní rozvahu s investičním hodnocením, má velmi stabilní peněžní toky, silné konkurenční postavení v odvětví plynárenské infrastruktury a vysokému a dobře krytému dividendovému výnosu.
Ačkoli vyhlídky budoucího růstu nejsou příliš velké, tak přesto má společnost řadu možností, jak v nadcházejících letech dosáhnout konzistentního růstu, což by v kombinaci s nízkým výplatním poměrem mělo i nadále podporovat konzistentní růst dividendy po mnoho dalších let.
Celkově tak dnes hodnotíme akcie společnosti Kinder Morgan jako vhodné k nákupu (Buy), protože nabízí atraktivní poměr rizika a výnosu, který by měl investorům velmi pravděpodobně přinášet spolehlivý a vysoký dividendový příjem po mnoho příštích let.