Wells Fargo: 4% výnos a nejnižší ocenění za posledních 10 let
Banka Wells Fargo (NYSE:WFC) nebyla v posledních letech pro DGI investory příliš vhodná k nákupu. Podvody s účty, možné praní špinavých peněz a dokonce ani vyšetřování státními orgány banku nezastavili v pokračování s falešnými účty.
Tato všechno mělo dopad na ziskovost Wells Farga, ale především to ovlivnilo ocenění akcií. Dalším nemalým problém je, že bance se nedaří najít nového generálního ředitele – bývalý generální ředitel Tim Sloan odešel v letošním roce do důchodu.
Ovšem pro nás, DGI investory, toto znamená příležitost WFC koupit za levno a participovat na potenciálním budoucím růstu – i když má banka problémy s důvěryhodností u veřejnosti, tak si stále drží vysokou ziskovost, takže potenciál zde je.
Navíc WFC nabízí dnešním investorům téměr 4,2% dividendový výnos, takže je to vhodná volba pro DGI investory. Díky takto vysokému dividendovému výnosu, je WFC jednou z nejvýnosnější akcií v bankovním sektoru. Suredividend web nabízí seznam všech finančních akcií zde.
Takto vysoký dividendový výnos, společně s nejnižším oceněním za posledních 10 let, tak činí akcie WFC vhodné ke koupi. Vedení WFC činí nezbytné kroky k nápravě vzniklých škod a proto se domníváme, že jakmile se „usadí prach“, tak ocenění opět poroste.
Přehled
Banka Wells Fargo byla založena v 1852 a pojmenováná dle zakladatelích (Henry Wells a William Fargo) v San Francisku. Dostavníkové logo banky bylo zvoleno jako obraz rychlého dodání na tehdejším západě Spojených států.
Firma Wells Fargo již nepřeváží zlato dostavníky, ale přeměnila se do jedné z největších světových bank. Společnost má tisíce poboček v USA, což namená, že má zastoupení na více místech než její konkurenti. Dále má více jak 8 000 poboček po celém světě ve více jak 40 zemích, ale stále zaměřuje především na americký trh. Wells Fargo se stala komunitní bankou ve Spojených státech a nadále se zaměřuje na tradiční půjčky, kdežto ostatní velké banky přesunuly svůj zájem do jiných, rizikovějších oblastí podnikání.
Wells Fargo má dnes více jak 70 milionů zákazníků, to znamená, že více jak jedna třetina amerických domácností má alespoň jeden produkt od společnosti Wells Fargo. Může se chlubit největším objemem retailových vkladů v USA ve výši 1,3 bilionu dolarů, to znamená, že může půjčovat na v podstatně bezkonkurenční úrovni.
To bance zajišťuje zhruba 85 miliard dolarů ročních příjmů a tržní kapitalizaci přes 210 miliard dolarů.
Wells Fargo přestavila zisky za Q2 2019 na začátku července a výsledky byly plus mínus dle očekávání.
Celkové tržby v Q2 2019 dosáhly 21,6 miliardy dolarů, což je o 650 milionů dolarů více oproti loňskému Q2 2018.
Čistý úrokový výnos byl v Q2 2019 ve výši 12,1 miliardy dolarů, což je o 400 milionů dolarů méně než v Q2 2018. Největší negativní vliv tohoto poklesu lze přičíst tzv. zploštění výnosové křivky, tedy pokles dlouhodobých sazeb ke krátkodobým sazbám. Toto „zploštění“ ztěžuje věřitelům (bankám) vydělávat peníze na rozpětí (spreadu) mezi zaplaceným úrokem za krátkodobé půjčky a vynosem z dlouhodobých úvěrů. A protože se Wells Fargo zaměřuje většinově na tradiční půjčky, tak je i náchylnější na zploštění výnosové křivky než ostatní banky. V Q1 2019 to vedlo k poklesu čisté úrokové marže (Net Interest Margin) o 2,91% oproti Q1 2018 a v Q2 2019 pokles dále pokračoval na 2,82% (oproti 2,93% v Q2 2019).
Obrázek výše ukazuje, že NII od Q3 2018 i nadále klesá, banka se tak prozatím marně snaží brátit proti zploštění výnosové křivky. Současné finanční prostředí není pro úvěrování dobré, což má na Wells Fargo velký vliv, protože jak jsme si řekli již výše, tak obchodní model WFC je většinově zaměřený na úvěry.
Vklady sice mezikvartálně vzrostly o 7 milionů dolarů, ale meziročně klesly o 2,3 milionů dolarů klesly. Důvodem je opět výnosová křivka, protože investoři hledají výnostnější příležitosti a přesouvají své peníze do více výnosných aktiv.
Náklady na vklady v Q2 2018 činily 0,4%, v Q1 2019 vzrostly na 0,65% a v Q2 2019 dále pokračovaly v růstu na 0,75. Za tento, vcelku rychlý, nárůst nákladů na financování snižil bance marže, ale banka byla schopna zvýšit průměrný výnos portfolia, aby ztráty z úvěrových spreadů vyrovnala.
Banka se i nadále snaží vyčistit portfólio od rizikových spotřebitelských úvěrů, které má ve své finanční rozvaze již od finanční krize (2007-2009) kdy převzala společnost Wachovia.
Banka se i nadále zaměřuje především na růst spotřebitelských úvěrů a na kvalitní první hypotéky (first mortgages), které přenáší vyšší zisky, než úvěry a zároveň se banka snaží budovat a rozšiřovat svůj obchodní modil s kreditními kartami. Pokles vykázalo portfolio spotřebitelských nemovitostí (consumer real estate portfolio), které se banka snaží ořezat od zástavních hypoték (junior lien mortgages), které jsou mnohem rizikovější než tradiční hypotéky (first mortgages). Celkově by tak čistá úroková ziskovost banky měla slušně růst – vzhledem k prostředí s klesajícími základními úrokovými sazbami.
Neziskové zisky (Noninterest income) v Q2 činily 9,489 miliard dolarů, což je nárůst o 131 milonů dolarů oproti Q1 2019. Trust and investment poplatky byly ve výši 795 milionů dolarů. Příjmy z hypotečního bankovnictví činily 758 milionů dolarů, což je o 7 milionů dolarů více než v Q1 2019.
Vedení Wells Fargo se již delší dobu zaměřuje na efektivitu, která je definována jako náklady banky v poměru k jejím příjmům. Ta v posledních účetních obdobích (Q4 2018 a Q1 2019) rostla, avšak v Q2 2019 opět klesla – na 62,3%.
Celkové příjmy za Q2 2019 dosáhly 6,2 miliardy dolarů, tedy 1,30 dolarů za akcii.
To to je nárůst oproti 1,2 dolarů v Q1 2019, to je meziroční nárůst o 32,6%. Odhad EPS za celý rok cca 5 dolarů na akcii.
WFC dnes vyplácí roční dividendu ve výši 2,04 dolarů na akcii, což je velmi slušných cca 4,1%. To dělá z banky Wells Fargo jednu z dividendově nevýnosnější bank, což bylo způsobeno především poklesem ceny akcí v posledních měsících, než navýšením dividendy. Výplatní poměr je stále kolem 40%, takže je zde stále dost prostoru pro další navyšování v budoucnosti. Ovšem dividendy nebyly nikdy hlavním zaměřením vedení WFC. Vedení se vždy zaměřovalo více na zpětné odkupy akcií, což je na druhou stranu k současnému ocenění velmi dobré.
Perspektivy růstu
Primárním růstovým faktorem Wells Fargo růstu zisku na akcii, tedy především v nejbližší době, jsou/budou zpětné odkupy akcií. Růst zisků společnosti v poslední době nebyl příliš velký a vzhledem k invertované výnosové křivce – rozdíl mezi dvouletými a desetiletými americkými státními bondy – tak velmi pravděpodobně i nadále zůstane portfólio půjček pod tlakem.
I když, schopnost banky fungovat dobře v prostředí s nízkých úrokových sazeb ukazuje, že až se opět sazby v budoucnu vrací do normálu, tak se bance povede ještě podstatně lépe. Dokud bude výnosová křivka invertovaná, tak zde není mnoho katalyzátorů pro růst a tak se banka zaměřuje především na snižování provozních nákladů. Lze tak očekávat jednociferný růst EPS, společně s pomalým růstem tržeb a zpětným odkupem akcií.
Abychom byli spravedliví, pákový efekt Wells Fargo na trh s bydlením se může stát negativním, pokud recese udeří a transakce poklesnou, stejně jako v poslední recesi. Splácení od spotřebitelů na maržích by navíc mohla udržet růst růstu příjmů, pokud by k tomu došlo. Významné snahy banky o zpětné odkoupení by však měly i nadále podporovat vyšší zisk na akcii bez ohledu na malé protivětry, které mohou existovat, a domníváme se, že banka může i nadále růst na úrovni střední číslice.
To be fair, Wells Fargo’s leverage to the housing market may become a negative if a recession strikes and transactions decline, as they did during the last recession. In addition, repayments from consumers on the margins may keep a lid on earnings growth should that scenario occur. However, the bank’s significant repurchase efforts should continue to drive earnings-per-share higher regardless of small headwinds that may exist, and we think the bank can continue to grow at a mid-single digit rate.
Ocenění
Ocenění akcií banky Wells Fargo se v posledních měsících podstatně snížilo – tím dividendový výnos vyskočil, protože cena akcií klesla. To přineslo jedinečnou možnost pro ty, kteří by chtěli tuto banku vlastnit ve svých DGI portfóliích.
Akcie banka se dnes (v době psaní článku) obchodují za 10,5 násobek – při odhadu zisků ve výši 4,80 dolarů na akcii. To sice již není to nejnižší ocenění, ale je to jedno z nejnižších za jaké se akcie WFC za posledních deset let obchodovala. Férové ocenění je kolem 11ti násobku zisků, takže stále je zde ještě prostor pro vstup vlastnit Wells Fargo za toto nízké ocenění.
Bohužel je třeba stále zdůraznit, že Wells Fargo stále pracuje na nápravě problémů svých zákazníků a investoři tak zatím stále nejsou ochotní kupovat akcie této banku a to ani za tak nízké ceny. Časem se toto, ale zlepší a ocenění banky Wells Fargo opět poroste – brzy to ale těžko bude.
Celková návratnost investorů by tak mohla dosáhnout kolem 10% a to díky kombinací růstu EPS, růstu ocenění a 4% dividendovému výnosu. Navíc nízké ocenění akcií banky vytvořilo též vynikající situaci, kdy zpětný odkupy akcií jsou mnohem efektivnější a tím i růstu zisku na akcii bude vyšší.
Závěr
Zatímco Wells Fargo čelí spravedlivému hněvu investorů, za to co minulé vedené dělalo, tak ale všechny tyto bývalé problémy jsou již v ocenění akcií WFC zahrnuty. Stále je zde ale potenciální problém marží, dokud se invertovaná výnosová křivka nezlepší. Tento problém vedení banky kompenzuje zpětným odkupem akcií a kontrolou nákladů. Wells Fargo tak dnes nabízí jedinečný mix růstu, hodnoty a dividendového výnosu, což znamená, že akciím Wells Fargo udělujem doporučení koupit (buy).
Dobré shrnutí, já obecně banky nemusím, hlavně ty evropské ne. Bohužel svět je přecpaný úsporami a zoufalou snahou o udržení růstu HDP, což mj. vede k dlouhodobě nízkým úrokovým sazbám a to pak tvrdě dopadá na bankovní sektor.
Děkuji. No bohužel peněz je všude hromady a od listopadu bude ještě víc, jen co ECB spustí svoje proklamované QE4 🙁
Co s těma prachama budou banky a fondy dělat asi radši nechci vědět …
Sice tím nejspíš oddálí recesi o pár kvartálů, ale copak? To bude velká rána až to bouchne … :-/
Ono to vůbec bouchnout nemusí, dokud se nerozjede inflace, a ta se rozjet nemusí. Prostě se jen v důsledku přetlaku úspor zapomene na slušné úroky a lidé by pak mohli více jít do akcií. To by se nám líbilo (budeme-li ovšem už mít dostatečně zainvestováno), neboť by se pak standardem mohly stát dividendové výnosy cca 1% (např. u Aristokratů). To by byl nárůst cen jako prase (to si tak o tom někdy sním, když přemýšlím o budoucnosti).