Williams Companies – zemní plyn s vysokou dividendou
Koukal jsem do historie článků a zjistil, že jsme se ještě nikdy společně nepodívali na žádného čistého „potrubáře“ … nejvyšší čas to napravit.
Úvod
Williams Companies (NYSE:WMB) je významná střední společnost se zemním plynem s tržní kapitalizací téměř 25 miliard dolarů.
Společnost byla založena v roce 1908 braty Williamsovými pod názvem Williams Brothers. Firma se rychle rozrůstala a velmi záhy stavěla ropovody a plynovody po celých Státech.
V roce 1949 koupil podnik od zakladatelů John H. Williams, synovec zakladatelů, spolu se svým bratrem Charlesem Williamsem a Davidovým synem Davidem Williamem Jr.
Společnost Williams Brothers vstoupila na burzu v roce 1957 a jak postupně diverzifikovala, tak se v 70tých letech přejmenovala na The Williams Companies, aby byla v roce 1997 přejmenována na krátký název: Williams.
Společnost nejprve stavěla „potrubí“ sama, ale v roce 1966 přichází první velkou akvizice. Fima koupila největší ropovod Great Lakes Pipe Line Company. Další velká akvizice firma uskutečňuje až v roce 1982, kdy kupuje společnosti Northwest Energy Company, která se zabývala přepravou zemního plynu. A v roce 1995 kupuje společnost Transco Energy Company, čímž rozšířila svůj záběr na východní pobřeží USA.
V problémech se firma ocitá v roce 2002, kvůli své dceřince, která se nedokázala včas přizpůsobit změnám na trhu a spadla do velkých dluhů. Firmu zachránil Warren Buffett, který firmě půjčil, i když s dost vysokým úrokem, ale zachránilo to firmu před bankrotem. Peníze od Buffetta firma použila na změnu portfólia a zaměřila se na výrobu, zpracování a přepravu zemního plynu a též uskladňování.
V roce 2004 firma odprodala kanadské dceřinky a podíl v fondu Inter Pipeline Fund, aby snížila své dluhové zatížení.
V roce 2010 prošla firma restrukturalizací, jakožto příprava pro pro následně rozdělení firmy v roce 2011 – Williams oddělil průzkum a těžebu do samostatné společnosti, která měla IPO na konci roku 2011.
Koronavirus měl na cenu akcií velký dopad, tak jako i na všechny ostatní firmy podnikající v ropném sektoru, ale dnes již je cena téměř zpět na původních hodnotách.
Finanční výsledky
I přes dopady koronaviru na všechny odvětví lidské činnosti, tak si společnost vede velmi dobře. Výsledky za Q3 2020 téměř dosáhly loňských výsledků (-1%). Což je velmi dobrý výsledek, když porovnáme výkony v tomto tržním sektoru. Ač se firmě nepodařilo dostáhnou loňských výsledků, tak i přesto se jí podařilo navýšit upravený zisk na akcii (4%).
Dividendoví investoři se, ale zajímají o DCF, z čehož jsou vypláceny dividendy. Jak je vidět, tak DCF poklesl o 6%. I přesto však kdytí dividendy zůstalo vyjikající – ve výši 1,59.
Dluh k EBITDA ve výši 4,42 je stále dost vysoký, ale finanční rozvaha je silná a firmě se daří postupně své dluhy splácet.
Co je ovšem naprosto významné, tak je číslo snížení kapitálových (investičních) výdajů – o 51%! Snižování těchto výdajů jsme v letošním roce viděli u všech firem, které pracují v ropném průmyslu, takže by snížení v této části rozvahy nemělo být překvapením – překvapivé je pouze to číslo. Na druhou stranu to znamená, že firma má nyní podstatně více kapitálu, který může vrátit svým investorům.
Budoucí růst
Firma se zaměřuje na zemní plyn, což je sektor ropného průmyslu, který v posledních letech trvale roste.
Nejvyšší růst růst vykázal sektor výroby energie (Power Gen) (+3,4%) a LNG + export do Mexika (+15,8%). Na druhé straně největší pokles firma vykázala v rezidenčním/komerčním sektoru (-9,2%) a průmyslu (-3,3%).
Dále je důležité, že se firmě, i přes pokles kapitálových výdajů, podařilo navýšit těžbu a to o 3,1%. A to v době, kdy většina amerických firem těžbu ropy i zemního plynu omezují.
Firma v letošním roce realizovala investiční projekty v hodnotě 2,2 miliardy dolarů, tedy ve výši téměř 10% tržní kapitalizace firmy. Všechy projekty byly financovány z vlastních peněz (DCF), tedy bez navýšení dluhu.
Všechny projekty byly v sektoru elektřiny a plynu, tedy v těch nejvíce rostoucích a jakmile budou dokončeny, tak se ihned promítnou do finančních výsledků.
Vedení firmy vidí další příležitosti k růstu v Mexickém zálivu, kde se i nadále rozšiřuje těžba a bude třeba jak plyn, tak i ropu odvést do zásobníků.
Důležité pro budoucí růst nebo alespoň udržení současné poptávky, jsou firemní zákazníci. Firma Williams Companies má velkou výhodu v tom, že přibližně 70% jejích zákazníků jsou dodavatelé (Utility) nebo výrobci elektřtiny (Power). Ti mají odběr v podstatě jistý, protože domácnosti svoji spotřebuji snižují velmi mírně nebo vůbec.
Jak je vidět na odhadech, tak ani vedení o budoucnosti nepochybuje a vydané odhady ukazují na slušný budoucí růst.
Vedení pro celý rok 2020 očekává DCF ve výši 3 až 3,45 miliard dolarů. Přitom na dividendách firma vyplatí jen 1,9 miliard dolarů. Kapitálové výdaje by měly dosáhnout asi 1 až 1,2 miliardy dolarů. Firmě tak stále zůstanou stovky milionů dolarů, které může použít na snížení dluhu.
Dividenda
Při ceně těsně pod 22 dolarů za akcii je devidendový výnos přibližně 7% a další navýšení by měla firma oznámit na konci ledna 2021.
Firmě zůstavá dostatek DCF, aby mohla dividendu i nadále vyplácet i navyšovat v příštích letech. Dividenda je teda velmi bezpečná.
Výhody/Rizika
Firma díky své obrovské sítí plynovodů vlastně nemá konkurenci, navíc díky své dlouhé existenci nasbírala mnoho odborných znalostí, které se v tomto oboru vysoce cení.
Zatím vcelku „nejasným“ rizikem je odklon celosvětové populace od fosilních paliv. Na druhou stranu, ač by si to zelení mozci přáli, tak přechod nebude zítra a ani příští rok. Bude trvat ještě dlouhé roky než lidstvo přestane používat ropu/plyn a výrobky z nich. Zatím prostě nemáme jak tuto surovinu nahradit … stavte se na hlavu jak chcete, ale tak to prostě je!!!
Navíc zemní plyn dnes zažívá malou renesanci, když se stále více nahrazuje uhlí. A ten je třeba dopravit od vrtu do zásobníků a pak k distributorům. A obě tyto „trubky“ vlastní z velká části společnost Williams Companies.
Závěr
Cena akcií společnosti Williams Companies díky koronaviru klesla z letošního maxima (cca 24 dolarů) až pod 9 dolarů za akcii. Firma však ukázala, že na ni až tak velký dopad koronavirus nemá a cena se již vrátila téměř zpět.
Firma vlastní obrovské portfólio aktiv a dostatek finančních prostředků, aby mohla pokračovat v růstu i nadále.
Díky silné rozvaze se firmě bude jistě dařit snižovat dluhy a tím snižovat výdaje, které poté může použít na investice nebo předat svými investorům.
Dnes již cena není až zas tak výhodná jako byla na jaře, ale stále je zde potenciál pro budoucí růst a rostoucí 7% dividendový výnos DGI investorům pomůže na růst ceny vyčkat nebo pokud cena klesne, tak přikoupit za levnější cenu.