3 dividendové akcie s 10%+ ročním výnosem
Investoři se ve velké většine případů soustřeďují pouze na americké akcie. I my zde na IG webu většinou píšeme ve velké většině případu pouze o amerických firmách, ale existuje i mnoho vysoce kvalitních neamerických akcií, na které se stojí podívat. Existuje totiž mnoho výhod nákupu mezinárodních akcií než pouze amerických. Za prvé, investice do neamerických akcií poskytuje výhodu diverzifikace. Akcie z jiných států mohou investorům poskytnout informace o jiných částech světa, které rostou rychleji než USA, jako jsou např. rozvíjející se trhy. Další výhodou může být fluktuace měn. Mezinárodní akcie mohou americké překonat, když dolar oslabuje.
Z těchto důvodů by investoři měli alespoň zvážit investovestici do mimo amerických akcií, i když jsou diskuse o vysoce kvalitních dividendových akciích většinou omezené pouze na ty americké. Samozřejmě existuje mnoho vynikajících dividendových akcií i mimo USA, takže by DGI investoři měli zvážit i mezinárodní akcie. V tomto článku se podíváme na tři mimo amerických akcie s nejvyšším zhodnocením, všechny samozřejmě platí dividendu.
č. 3: Bank of Nova Scotia ( BNS ) – očekávané roční výnosy: 12%
Bank of Novia Scotia působí ve finančním sektoru a byla založena již v roce 1832. Dnes má sídlo v Torontu v Kanadě a akcie mají tržní kapitalizaci ve výši 73,5 miliardy dolarů. BNS má čtyři segmenty: kanadské bankovnictví, mezinárodní bankovnictví, globální bankovnictví a trhy, ostatní, které zahrnují služby malým podnikům. BNS nabízí celou řadu finančních produktů a služeb včetně personálního bankovnictví, správy majetku, pojištění, firemních a institucionálních služeb a komerčního bankovnictví.
Banka BNS zveřejnila výsledky za Q2 2018 29. května 2018. Celkové tržby za čtvrtletí vzrostly o 7,2% a za celé první pololetí vzrostly o 5,2%. Zisk na akcii (earnings-per-share) vzrostl ve druhém čtvrtletí o 4,9% a v první polovině roku vzrostl o 12%. Čistý zisk mezinárodního bankovnictví se Q2 zvýšil o 14% díky silnému růstu úvěrů a vkladů v Latinské Americe. Čistý zisk kanadského bankovnictví se zvýšil o 5%, což bylo způsobeno růstem aktiv, růstem marže a nižšími rezervami na úvěrové ztráty.
Další růst bude též podporován nedávnými akvizicemi společnosti v Chile a Kolumbii. Na začátku roku BNS získala firmu Jarislowsky Fraser, což je správcovská společnost, která spravuje aktiva ve výši asi 31 miliard dolarů. Akvizice významně navýšila zastoupení BNS v oblasti správy aktiv, zejména u institucionálních a osob s vysokým čistým obratem, což je velmi lukrativní sektor. Akvizice vytvořila třetího největší správce aktiv v Kanadě a měla by významně přispět k budoucímu růstu společnosti.
Akcie BNS se momentálně obchodují s poměrem ceny a zisků (price-to-earnings ratio) mezi 11-12, což je v souladu s odhadem reálné hodnoty. Zdá se, že akcie není nyní výrazně podhodnocena, ale přesto mohou přinést pozitivní celkové výnosy prostřednictvím růstu zisků a dividend. Očekávat tak lze dlouhodobý růst zisků přibližně 8%, čehož lze lehce dosáhnout v prostředí s rostoucími úrokovými sazbami, které je pro obecně finanční sektor pozitivní.
Kromě toho BNS vyplácí atraktivní dividendu ve výši 2,52 amerických dolarů na akcii, což je ve výsledku dividendový výnos ve výši 4,2%. BNS je tedy příkladem mimo americké akcie, která má vyšší dividendovým výnos, než americká konkurence v oboru. BNS je též společností, která svou dividendu pravidelně zvyšuje. V domácí měně BNS zvýšila dividendu 43 krát za posledních 45 let. Kombinace růstu zisků a dividendy by tak mohla banka BNS poskytnout roční výnos ve výši až 12%+.
č. 2: BP ( BP ) – očekávané roční výnosy: 13%
Ropný a plynový obr BP je dalším dobrým příkladem mimo americké akcie, která má vrací svým akcionářům více než jeho americká konkurence. Zatímco ropné a plynové firmy s domicilem v USA, jako např. Exxon Mobil ( XOM ) či Chevron ( CVX ), mají dividendové výnosy ve výši kolem 4%, tak nabízí společnost BP nabízí výrazně vyšší dividendový výnos 5,8%.
Společnost BP reportoval výsledky za Q2 2018 31. července 2018 a výsledky byly velmi dobré, společnost dále těží z oživení růstu cen ropy a plynu. Upravený zisk na akcii se více jak čtyřnásobil v Q2 2018, oproti stejnému čtvrtletí loňského roku. Není tak překvapením, že se BP daří, těží především z růstu cen komodit a též díky zvýšení těžby o 1,4%. BP též vykázalo rekordní objemy ve zpracování suroviny ve své největší rafinérie Whiting.
Z bankovního výkazu za Q2 2018 je též patrné, že BP navýšila dividendu o 2,5%, což je první zvýšení od roku 2014. BP rovněž obnovila program zpětného odkupu akcií a v první polovině roku 2018 zpět odkoupila vlastní akcie za 200 milionů dolarů. Navíc se začínají snižovat splátky pokuty za ropnou havárii v Mexického zálivu, takže BP může svým akcionářům vracet více peněz a též investovat do budoucího růstu.
Existuje tedy velmi dobrá dobrá šance, že BP si dokáže udržet pozitivní růst. Největším katalyzátorem růstu BP, je jeho soubor nových projektů. Celkově má BP šest velkých projektů, které začaly vyrábět od začátku roku 2018. Jedním z nejdůležitějších a největší projektů, který by se měl promítnout do zisků v blízké budoudnosti, je projekt Atoll na pobřežní Egypta, který zahájil těžbu plynu v Q1 2018. Těžební pole Atoll obsahuje zhruba 1,5 bilionů kubických stop plynu a 31 milionů barelů kondenzátu. Nové projekty by do roku 2021 měly přidat přibližně 900 000 barelů nové výrobní kapacity.
BP též nedávno uzavřela dohodu se společností BHP Billiton ( BHP ) ve výši 10,5 miliardy dolarů, o koupi aktiv na americkém pobřeží.
Aktiva zahrnují všechny podíly společnosti BHP v pobřezních aktivech Eagle Ford, Haynesville, Permian a Fayetteville. Což jsou nejkvalitnější oblasti v USA. Získaná aktiva v současné době produkují 190 000 barelů ropných ekvivalentů denně. BP očekává úsporu na po integračních nákladech více jak 350 milionů dolarů ročně. Díky ziskům z nových projektů, vyšší ceně ropy a plynu a akvizic, tak lze očekávat růst příjmů BP v příštích 5ti letech v rozmezí 6-8% ročně.
Konsenzus analytiků je, že by BP mělo v roce 2018 vydělat 3,33 dolarů na akcii. Na základě se akcie BP obchoduje při poměru cena a zisků (price-to-earnings ratio) ve výši 12,8; takže akcii lze považuvat za správně oceněnou, protože akcie firmy BP se v uplynulých 10ti letech obchodovaly při průměrném poměru ceny a zisků ve výši 12,7. Dokonce i v případě, že ocenění příliš neporoste, tak společnost BP stále může dosáhnout velmi uspokojivých výnosů díky růstu zisků a dividendě. Pokud budeme předpokládat růstu zisků o 7% ročně, tak společně s dividendovým výnosem cca 5,8%, by investoři BP mohli dosáhnout celkové návratnost až 13% ročně.
č. 1: Sanofi ( SNY ) – očekávané roční výnosy: 13%
Sanofi je globální zdravotnická společnost se sídlem ve Francii. Společnost v roce 2017 vykázala celkové prodeje ve výši přibližně 41 miliardy dolarů. Firma je rozdělena do 5ti globálních obchodních jednotek: obecné léčiva (General Medicines), diabetes a kardiovaskulární léčba (Diabetes & Cardiovascular), specializovaná péče (Specialty Care), vakcíny a zdravotní péče pro spotřebitele (Vaccines, and Consumer Healthcare). Sanofi se zaměřuje na léčivé přípravky (pharmaceuticals), které představují zhruba 75% prodejů.
Sanofi 31. července 2018 zveřejnila finanční výsledky za Q2 2018. Celkové tržby v eurech klesly o 5,7%, ale v konstantní měně čisté prodeje ve čtvrtletí vzrostly o 0,1%. Výrobky zdravotnické péče vykázaly nejlepší růst tržeb – +4,1%. Rozvíjející trhy (emerging markets) vykázaly růst tržeb o 5,2%, včetně dvojciferného růstu v Číně v Q2 2018. Jádrový zisk na akcii (earnings-per-share ) v Q2 2018 vzrostlo o 1,5% a za celou první polovinu roku 2018 se zvýšil o 1,4%. Za celý rok 2018 vedení Sanofi očekává růst zisku na akcii (earnings-per-share growth) ve výši 3 až 5%.
Nejvyšší růst v segmentu globální specializované péče (Global Specialty Care) vykázala řada terapeutických oblastí, včetně imunologie (immunology), vzácných onemocnění krve (rare blood diseases), onkologie (oncology) a roztroušené sklerózy (multiple sclerosis).
Budoucí růst společnosti Sanofi bude vycházet z vývoje nových léků, což pro farmaceutické společnosti je hlavní katalyzátor růstu. Sanofi investovalo v loňském roce přibližně 6,5 miliardy dolarů do výzkumu a vývoje a tato investice se začíná vyplácet. Sanofi má od roku 2015 sedm nových molekulárních entit a schválených vakcín a dalších 70 projektů se v současné době připravuje. Spolu s vývojem na rozvíjejících se trzích je toto pro Sanofi katalyzátor budoucího růstu. Tržby na rozvíjejících se trzích vzrostly v Q1 2018 o 8,3%, především díky dvojcifernému růstu v Číně a Latinské Americe.
Sanofi má též atraktivní dividendu a dlouhou historii nazvyšování dividendy. Společnost v roce 2018 vyplatila roční dividendu ve výši 1,79 dolarů na akcii (dvě ADS jsou jedna kmenová akcie). Výsledkem je dividendový výnos ve výši 3% a společnost dividendu navýšila již 24 po sobě jdoucích let v domácí měně. Navíc se momentálně zdá, že akcie jsou v současnosti podhodnocené. Společnost vykázala v uplynulých 4-řech čtvrtletích upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) ve výši 6,04 dolarů, což po konverzi na ADS znamená cca 3,02 dolarů. Což znamená, že se ADS momentálně obchoduje s poměrem ceny zisků (price-to-earnings ratio) ve výši 13,7, když za posledních 10 je průměrný poměr ceny a zisků 18,3.
Konzervativní odhad reálné hodnoty Sanofi je poměr cena a zisků v rozmezí 15-18. Pokud by cena vzrostla na 10letý průměr, tak by to v příštích 5ti letech přidalo až 6% k roční návratnosti Sanofi. Když si toto vše dáme dohromady, očekávaný 4% roční růst zisků a 3% dividendový výnos, tak to znamená, že investoři mohou očekávat celkovou roční návratnost až 13%.
Závěr
Investoři mají tendenci mimo americké akcie přehlížet, ale i zde může být mnoho vysoce kvalitních dividendendových akcií. Tyto tři akcie poskytují investorům výnosy z mezinárodního růstu a z rozvíjejících se trhů, ač mají firmy zastoupení i v USA.
Bank of Novia Scotia, BP a Sanofi mají silné obchodní modely a silné značky ve svých průmyslových odvětvích, takže velmi pravděpodobně přinesou svým akcionářům 10+% roční výnosy a to jak díky růstovému potenciálu, tak mírnému růstu ocenění akcií, ale i atraktivnímu dividendovému výnosu.