Výprodej Vodafonu pokračuje, tak co teď?
Vodafone (XTR:VODI) je globálních poskytovatel telekomunikačních služeb a pokud ho vlastníte, tak asi letos z vývoje ceny moc nadšení nejste – cena poklesla o více jak 40%. Někteří navíc již prorokují snižování dividendy. Pojďme se společně na Vodafone podívat, protože bez podrobnějšího rozboru to vypadá, že Vodafone se řítí do propasti…
Na druhou stranu, ale tento pokles ceny vyšvihnul dividendový výnos nad 11% ročně, což samo o sobě může být varovným znamením, že něco není úplně v pořádku.
Vodafone (XTR:VODI) (při ceně: $19.66 / 1.71 euro) | 11,8% |
AT&T Inc. (NYSE:T) (při ceně: $32.75) | 6,08% |
Orange (NYSE:ORAN) (při ceně: $15.88) | 5,85% |
Telefonica S.A. (NYSE:TEF) (při ceně: $7.99) | 5,77% |
Verizon Communications (NYSE:VZ) (při ceně: $55.09) | 4,39% |
Dividendové výnosy platné k 22. říjnu 2018.
Výsledky Q1 2018/19
- června 2018 Vodafone představil výsledky za Q1 2018/19 a výsledky to nebyly úplně špatné, tedy kromě Španělska a Itálie, které představují asi 26% loňské EBITDA.
V letošním roce se tak vedení zaměřuje nejen na velké investice do nových technologií, především do budoucích 5G sítí, ale především ve velkém investuje na těch dvou problematických trzích. Vedení to znovu potvrdilo ve zprávě za Q3 2018 (str. 19), kde vidíme jak platby za licence meziročně prudce vzrostly, z 474 milionů euro v roce 2017 na 1,123 miliard euro v roce 2018 (str. 31). A Vodafone ve svém pro-růstovém apetitu nadále pokračuje, což znamá, že investiční náklady nadále porostou.
25. červenec koupil za 200 milionů euro licenci ve Španělsku. Před nedávnem, 3. října Vodafone oznámil, že vyhrál 5G spektrum v Itálii za cenu 2,4 miliardy eur. V současné době již v Miláně funguje 5G testovací provoz, který by měl Vodafonu pomoci s rozjezdem 5G ve zbytku Evropy. Vedení doufá, že do konce roku 2018 dosáhne v Miláně 80% pokrytí městské oblasti.
Asi nejdůležitější číslo z reportu je růstu EBITDA o 1-5% oproti fiskálnímu roku 2017 a 2018, v kterých EBITDA rostla o 6% a o 13%. Takže oproti předchozím letů růst malý, ale stále růst a to se počítá.
Dividenda
Co pro DGI investory je naprosto zásadní, že vedení oznámilo/potvrdilo, že očekává za celý rok 2018 krytí dividedny pomocí FCF (free-cash-flow). Zde mi ale trošku něco hapruje…
Když si totiž vezmeme FCF a odečteme náklady (akvizice, dividendu, zpětné odkupy), tak se dostaneme k číslu mínus 95 milionů euro a to tedy na pokrytí dividendy z FCF moc nevypadá. Musíme se tedy ponořit do reportu hlouběji, abychom našli „kde je zakopaný pes“. Na straně 29 je možná odpověď na pokrytí chybějících peněz.
Vodafone v srpnu v Indii spojil Vodafone India Ltd. a Idea Cellular Ltd. Vodafone Idea do nové firmy Aditya Birla Group, z důvod úspor z rozsahu. Díky tomuto spojení by měl vygenerovat dodatečných 1,299 miliardy euro.
Vodafone Idea navíc bude mít možnost zpeněžit svůj 11,55% podíl ve firmě Indus Towers, jakmile se sloučí s firmou Bhartiem Infratelem. Hodnota této transakce činí 600 milionů euro a Vodafonu připadne celých 50%. Navíc vedení Vodafonu chce prodat 4,8% Vodafone Idea zpět do firmy Aditya Birla Group, čímž se podíl v Vodafone Idea následně sníží na 45,2%. Tyto dvě transakce přinesou Vodafonu dalších 700 milionů euro. Když si všechny tyto finance dáme dohromady, tak mi z toho vychází, že by Vodafone měl dividendu pokrýt, až to bude asi dost těsné.
Vodafonu se v posledních letech daří každoročně dividendu zvyšovat. I když ho nenajdete v Dividendových Archiverech a ani v Dividendových Králích, protože Vodafone vyplácí dividendu v librách a jak kolísá kurz dolaru a libry, tak v dolarech dividenda není každoročně rostoucí, ale v librách je to úplně jiná písnička.
Závěr
Když to tedy celé shrneme, tak společnost Vodafone i nadále funguje dobře, i když ne všechno je úplně růžové a především v Itálii a Španělsku čelí velkým konkurenčních tlakům – a to asi jen tak nepomine.
Vodafone je ale nyní velmi zajímavou investicí pro DGI investory, protože pokles ceny vyšvihnul dividendový výnos nad 10%. A současná dividenda se, alespoň pro roky 2018/2019 zdá být bezpečně krytá z volných finančních prostředků (FCF). Navíc Vodafone má ve své rozvaze v hotovosti a krátkodobých investicích dalších cca 13,46 miliardy euro, tak si velmi snadno může dovolit zachovat dividendu minimálně ve stejné výši. Ale bude třeba sledovat reporty příští rok, kam a jak se FCF bude posouvat. Na to si, ale budeme muset počkat do poloviny roku 2019.
Vodafone se v posledních letech obchodoval se značnou prémií na ceně a to představovalo značné riziko možného poklesu ceny, což se v posledním roce děje. Vodafone se, ale díky tomu, nyní obchoduje za stejnou cenu jako v roce 2010, což již samo o sobě ukazuje na velké podhodnocení.