Zmrazení dividend: Jak by měli akcionáři reagovat?
V investiční gramotnosti přikládáme velkou váhu dlouhodobému vlastnictví akcií s rostoucími dividendami. Je tomu tak proto, že společnosti, které jsou toho schopny, často disponují zbožím nebo službou, po kterých je poptávka ve všech obdobích ekonomického cyklu.
Víme, že mnoho investorů zaměřených na růst dividend to cítí stejně a chtějí naplnit své portfolio kvalitními dividendovými akciemi, které mají dlouhou historii růstu dividend, jako jsou Dividendoví Aristokraté.
Společnosti si také uvědomují, že akcionáři si zvykli na každoroční navýšení.
Někdy se však investoři setkávají se zmrazením dividend, což nastává, když se vedení společnosti rozhodne ponechat svou dividendu na stejné úrovni.
Tento článek prozkoumá zmrazení dividend a proč k němu dochází, aby investorům pomohl pochopit mechanismus pozastavení růstu dividend.
Probereme také některé příklady, které investorům pomohou lépe pochopit, zda by měli prodat akcie po zmrazení dividend.
Co je to zmrazení dividendy?
Jedním z nejlepších aspektů zvýšení dividendy je to, že umožňuje akcionářům získat okno do toho, jak si společnost vede. Větší než obvyklé zvýšení dividendy lze vnímat jako velmi pozitivní vývoj, který investorům signalizuje, že společnost očekává růst podnikání.
I navýšení, které je v souladu s historickým průměrem, může akcionáře ujistit, že základní podnikání funguje dobře, což dává investorovi motivaci k držení nebo zvýšení investice.
Slabé navýšení však může mít opačný účinek, což v akcionářích vyvolává dojem, že podnikání možná není tak silné, jak se očekávalo.
Ovšem mnoho investorů zaměřených na růst dividend neopustí svou pozici kvůli menšímu zvýšení než je obvyklé. Nárůst je přece jen nárůst a akcionáři stále dostávají větší dividendu než dříve.
Zmrazení dividend však znamená, že akcionáři dostanou stejnou úroveň příjmu (za předpokladu, že dividendy nebudou reinvestovány). Akcionáři, kteří jsou zvyklí na každoroční růst tak mohou začít mít obavy.
I když to není tak špatné jako snížení dividend, zmrazení dividend znamená, že vedení společnosti nemá důvěru nebo schopnost zvýšit výplatu dividend.
Každé zmrazení dividend je jiné, protože žádné dvě společnosti nejsou úplně stejné. Zmrazení dividend může znamenat, že podnik čelí horším obchodním vyhlídkám, než se očekávalo. Na druhou stranu, zmrazení dividend může mít skutečně pozitivní důvod, i když je to mnohem vzácnější.
Zatímco mnoho dividendových investorů věří, že zmrazení nebo snížení dividendy jsou automatickým důvodem k prodeji, my věříme, že je zásadní pochopit, proč byla dividenda pozastavena, než učiníme investiční rozhodnutí.
Kdy je zmrazení dividend znamením potíží?
Pro většinu je snížení dividend tím nejhorším scénářem. Snížení výplat dividend je považováno za odebrání peněz akcionářům a obvykle se setkává s prudkým poklesem ceny akcií.
Zvažte bankovní akcie v období 2007 až 2009. Některé z amerických a kanadských bank během této doby pozastavily růst dividend.
Nakonec téměř každá z velkých finančních institucí v USA osekala své dividendy až na kost, částečně proto, že je k tomu donutil Federální rezervní systém, ale také proto, že jejich podniky byly v hrozné tísni a potřebovaly kapitál, aby zůstaly nad vodou.
Téměř ve všech případech se cena akcií propadla.
Velká část poklesu byla samozřejmě způsobena současným podnikatelským prostředím a hrozbou kolapsu finančního trhu.
Pokud by se bankám podařilo udržet dividendy nebo je dokonce zvýšit, investoři by měli pocit, že vedení společnosti věří, že současné problémy nakonec odezní.
Snížení dividend ve spojení s podmínkami na trhu srazilo ceny některých bank, které byly dříve považovány za dobře řízené.
Může být zmrazení dividend dobrá věc?
Častěji je zmrazení dividend pravděpodobně předzvěstí budoucích problémů a také toho, že je možné snížení dividendy.
Jsou však i chvíle, kdy by pozastavení dividendy mohlo být z dlouhodobého hlediska pozitivní.
Vezměte si například CVS Health Corp (CVS). Do roku 2018 měl poskytovatel zdravotnických služeb 14 let růstu dividendy a dividenda se za posledních pět let více než zdvojnásobila.
To se změnilo, když společnost koupila zdravotní pojišťovnu Aetna.
Akvizice, která byla vysoutěžena v listopadu 2018, stála společnost 77 miliard dolarů, včetně převzetí dlouhodobého dluhu společnosti Aetna. Do bilance CVS Health Corp to přidalo nový dluh ve výši 45 miliard dolarů.
V důsledku toho vedení oznámilo svůj záměr zmrazit dividendu, dokud zadlužení neklesne na lépe zvládnutelnou úroveň.
Akcionáři obdrželi stejnou dividendu ve výši 0,50 dolarů 20 čtvrtletí po sobě, včetně poslední platby distribuované 1. listopadu 2021.
I když bylo vedení společnosti poměrně transparentní a odůvodnilo zmrazení dividendy, trh akcie potrestal. A to jak za náklady na nákup Aetny, tak i zmrazení dividendy.
Akcie se vzpamatovávaly několik let.
Pět let bez navýšení dividend by mohlo mnoho investorů odradit, ale akvizice Aetny se společnosti vyplatila.
Aetna měla v době koupě téměř 40 milionů pojištěnců, což přidalo do podnikání CVS Health Corp značný počet potenciálních zákazníků.
Akvizice také poskytla růst tržeb a zisku a zároveň generovala peněžní toky, které by společnost mohla použít ke splacení dluhu.
Očekává se, že upravený zisk na akcii, poháněný akvizicí Aetna, dosáhne nového maxima v roce 2021. A to poté, co společnost musela vydat obrovské množství vlastního kapitálu, aby transakci dokončila.
Společnost CVS Health Corp také podnikla kroky ke snížení dluhové zátěže a často vynakládala svůj dodatečný peněžní tok na splacení nesplacených dluhů.
Například společnost CVS Health Corp v minulém čtvrtletí splatila více než 2 miliardy dolarů dluhu, čímž se její splacení od začátku roku zvýšilo na 5,4 miliardy dolarů.
Celkově společnost od uzavření akvizice splatila více než 17 miliard dolarů dluhu. Výsledkem je, že společnost zůstává na cestě k dosažení cílového pákového poměru v nízkém trojnásobném rozsahu.
Dividenda pravděpodobně zůstane nějakou dobu pozastavena, ale CVS Health Corp je příkladem solidního důvodu pro pozastavení růstu.
Společnost usilovala o akvizici, která na první pohled vypadala drahá, ke které jsme byli při oznámení skutečně skeptičtí, ale CVS Health Corp poskytla příliv zákazníků, rostoucí zisk a silný volný peněžní tok.
Zpočátku se trh nezajímal o nákup nebo zastavení dividendy, ale akcie od minima vzrostly téměř o 50 %.
Což nebyl špatný výnos pro investora, který pochopil, že společnost zmrazila dividendu, aby pohodlněji zaplatila akvizici, která by pomohla k budoucím výsledkům.
Závěr
Kromě snížení dividend může být zmrazení dividend tím posledním, s čím se chtějí dividendoví investoři setkat. Často se stává, že zmrazení dividendy předznamenává pro firmu potíže. Tak tomu bylo během poslední krize u mnoha velkých bank.
AT&T je novější případ, protože dividendová pauza je přímým důsledkem vyčlenění dříve získaných aktiv. Jednalo se v podstatě o „bílou vlajku“ ze strany vedení, které trhu ohlásilo, že předchozí strategie uskutečňování akvizic za vysoké ceny byla chybou.
Pauza však vždy neznamená, že by investoři měli akcie prodat.
V případě CVS byla dividenda zmrazena, protože společnost získala další obchod, který by doplnil její současné podnikání.
Dividenda zůstala nějakou dobu stejná, ale akcie se v následujících letech zotavily díky lepším vyhlídkám růstu akvizice.
AT&T a CVS Health Corp jsou dvě společnosti, které zmrazily své dividendy z velmi odlišných důvodů.
Podle našeho názoru je pozastavení dividendy kvůli neúspěšnému obchodnímu dobrodružství hodně odlišné od pozastavení dividendy kvůli akvizici, která posílí mateřskou společnost.
Z tohoto důvodu se domníváme, že investoři by se měli před prodejem akcií ujistit, že rozumí tomu, proč určitá společnost zmrazila dividendu.